Pensijos galite ir negauti: „Sodra“ paaiškino, kokiais atvejais jos neskiria ir nemoka

(7)

Gyventojams gali priklausyti kelių rūšių pensijos: senatvės, netekto darbingumo, našlių, našlaičių ar valstybinės pensijos. Vis dėlto kai kurių iš jų gali būti nuspręsta nesuteikti.
 

Pašnekovai paaiškino, kokiais atvejais gyventojai gali netekti teisės į tam tikras pensijas. Taip pat, dirbusiems iki 1994 m., gali neužtekti darbo stažo arba skiriama pensija gali būti per maža, nes apie tą laikotarpį „Sodra“ neturi duomenų.

Tokiu atveju gyventojai savo darbo stažą turi įrodyti pateikdami reikiamus dokumentus. Jei žmogus jų neturi, juos surasti gali padėti „Sodra“. Savo stažą iki 1994 m. taip pat galima įrodyti teismo keliu.

Jei pensija apskaičiuota neteisingai, asmuo gali teikti skundą „Sodrai“, o jos sprendimą apskųsti teismui. Jei pasirodo, kad pensija išties buvo apskaičiuota per maža, asmeniui išmokama už visą laiką susidariusi nepriemoka.

Kada nusprendžiama pensijos neskirti?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos aiškinimu, pensijų, priklausomai nuo rūšies, neskyrimo ar mokėjimo nutraukimo pagrindus nustato įstatymai.

Ministerija nurodo, kad pagrindinė sąlyga socialinio draudimo pensijoms skirti yra socialinio draudimo stažo turėjimas. Taigi socialinio draudimo pensija – neskiriama, jei asmuo nėra įgijęs minimalaus stažo atitinkamos rūšies pensijai skirti.

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič papildo, kad teisę į senatvės ir netekto darbingumo pensiją žmogus įgyja, kai sukaupia minimalų stažą tokiai pensijai gauti – pavyzdžiui, minimalus stažas senatvės pensijai yra 15 metų. Jokių kitų aplinkybių, ribojančių teisę į šias pensijas, nėra.

Sodra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Nepaskyrus socialinio draudimo pensijos, asmeniui gali būti paskirta šalpos pensija arba, jei jos skyrimo įstatymas nenumato (pvz., kai vyresnis kaip 24 metų asmuo yra pripažįstamas netekęs 45–55 proc. darbingumo), asmuo gali kreiptis dėl piniginės socialinės paramos į gyvenamosios vietos savivaldybę“, – komentavo ministerija.

Ministerijos atstovai paminėjo, kad valstybinėms pensijoms žmogus nemoka jokių įmokų ir pats prie šių pensijų sukaupimo neprisideda. Valstybinės pensijos yra valstybės numatyta speciali garantija, dovana ar kompensacija tam tikrų kategorijų asmenims už tarnybinių pareigų valstybei atlikimą, tam tikrus jų nuopelnus ar patirtą žalą:

„Jei pareigūnas ar teisėjas, kuriam valstybė šią papildomą neįmokinę garantiją yra numačiusi, įvykdo nusikalstamą veiką ir pažemina teisėjo ar pareigūno vardą, ar atsiranda kitų valstybinės pensijos neskyrimo/jos nutraukimo pagrindų, teisės į šią valstybės papildomą garantiją asmuo netenka.“ 

M. Kozič atkreipia dėmesį, kada dar pensija gali būti neskiriama. Pavyzdžiui – socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensija, jei našlys ar našlaitis teismo nuosprendžiu yra pripažintas kaltu už tyčinį asmens, už kurį ši pensija skiriama ir mokama, gyvybės atėmimą:

„Kitaip tariant, jei asmuo padarė tyčinį nusikaltimą ir pats atėmė savo sutuoktinio ar tėvo gyvybę, jis negalės gauti pensijos, kuri skiriama po to žmogaus mirties.“

(nuotr. stop kadras)

Našlių pensija taip pat neskiriama, jei santuokoje gyventa mažiau nei vienus metus ir sutuoktiniai neturėjo bendrų vaikų. 

O mokslininkų, pareigūnų ir karių valstybinės pensijos neskiriamos už tyčinių nusikaltimų padarymą nuteistiems asmenims.

Ką daryti, jei apie stažą nėra duomenų?

Taip pat pensija gali būti neskiriama už darbo stažą, įgytą iki 1994 m., nes „Sodra“ kaupia duomenis apie gyventojų darbovietes, jose dirbtą laiką ir gautą atlyginimą tik nuo 1994 m.

M. Kozič aiškinimu, šie duomenys į Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registrą įrašomi draudėjo (darbdavio) pateiktos informacijos pagrindu.

„Iki 1994 m. darbdaviai pateikdavo „Sodrai“ tik bendrą įstaigos informaciją – darbuotojų skaičių ir už juos sumokėtų socialinio draudimo įmokų sumą. Personalizuota informacija apie apdraustuosius nebuvo teikiama – informacija apie darbo stažą buvo įrašoma žmonių darbo knygelėse.

1994 m. buvo priimti sprendimai, įgyvendintos techninės ir organizacinės priemonės tvarkyti personalizuotą apdraustųjų apskaitą. Taigi, visi duomenys apie dirbančiuosius nuo 1994 m. yra kaupiami „Sodros“ informacinėje sistemoje“, – dėstė „Sodros“ atstovė.

Ji pabrėžė, kad žmonės, kurie dirbo iki 1994 m., turėtų pateikti „Sodrai“ dokumentus, įrodančius jų stažą.

Pašnekovės teigimu, tai padaryti jie gali bet kuriuo metu, nelaukdami, kol sukaks senatvės pensijos amžių. Pateikus šiuos dokumentus, informacija apie stažą bus patikslinta.

M. Kozič įvardijo, kad pensijų socialinio draudimą stažą iki 1993 m. gruodžio 31 d. galima įrodyti pateikus darbo knygeles, darbo stažo pažymas, darbdavių išduotas remiantis turimais dokumentais ir patvirtintas vadovo parašu bei antspaudu, arba darbdavių saugomų dokumentų nuorašus.

Stažą taip pat galima patvirtinti pateikus archyvų išduotas pažymas ar juose saugomų dokumentų nuorašus ar išrašus, karinius bilietus (jei buvo atlikta karinė tarnyba) ir kitus dokumentus.

„Šių dokumentų originalus ar patvirtintas kopijas „Sodrai“ turi pateikti pats gyventojas. Jei žmogus informuoja, kad pats nepateiks stažą įrodančių dokumentų (pavyzdžiui, pametė darbo knygelę), šių dokumentų gali pareikalauti „Sodra“.

Tokiu atveju žmogus turi pateikti „Sodrai“ prašymą padėti gauti dokumentus, nurodydamas darbo laikotarpį, vietą ir kitas aplinkybes.

Jei asmuo negali dokumentais įrodyti savo darbo laikotarpio dėl to, kad visi įmonės, įstaigos, organizacijos dokumentai ar jų dalis – neišsaugoti, darbo laikotarpis jo prašymu gali būti nustatomas teismo tvarka, kaip juridinę reikšmę turintis faktas“, – teigė pašnekovė.

(nuotr. stop kadras)

Dokumentai (nuotr. 123rf.com)

„Sodros“ sprendimus dėl pensijų galima apskųsti

Anot M. Kozič, pensijos dydis apskaičiuojamas remiantis turimais dokumentais, patvirtinančiais stažą. 

Jei žmogus mano, kad pensija buvo apskaičiuota neteisingai, jis gali teikti skundą „Sodrai“:

„Dažniausiai gyventojai teikia skundus dėl mažo pensijos dydžio, neįskaityto į stažą laikotarpio ir pan. Tačiau būna ir kitų skundų pensijų klausimais, pavyzdžiui, dėl teisės į pensiją nustatymo.“

„Sodros“ pateiktais duomenimis, 2021 m. iš viso gauta 1113 skundų pensijų klausimais, iš jų – 139 (12,49 proc.) buvo pagrįsti.

2022 m. gauta 1049 skundai pensijų klausimais, iš jų – 149 (14,2 proc.) buvo pagrįsti.

Atstovė pridūrė, kad kai „Sodra“ išnagrinėja skundą, pareiškėjas per vieną mėnesį „Sodros“ sprendimus gali apskųsti administraciniam teismui.

Per 2022 m. tokių atvejų, kai pareiškėjų skundai teisme buvo patenkinti arba patenkinti iš dalies, buvo 12. 

Pašnekovė nurodė, kad kompensacijų dėl neteisingo pensijos apskaičiavimo teisės aktai nenustato. Jei pripažįstama, kad apskaičiuota pensija buvo per maža, asmeniui išmokama už visą laiką susidariusi nepriemoka.

O jei pensija mažėja, permoka iš gavėjo neišieškoma, jei klaida padaryta ne dėl gavėjo kaltės.

(Paulius Peleckis/ BNS nuotr.)

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder