Karas Ukrainoje įgauna pagreitį: komentuoja apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS

(1)

Amerikiečių „The New York Times" praneša, jog Rusija telkia kariuomenę Ukrainos pasienyje, o šios šalies ekspertai mano, jog Maskvos tikslas - patikrinti, kaip į naują konflikto eskalaciją reaguos naujasis JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden). Puikiai situaciją Ukrainoje žinantis Lietuvos ekspertas Audrius Butkevičius šią versiją neigia, tačiau pripažįsta, jog pastaruoju metu konfliktas aštrėja, ir nurodo tikrąsias šio reiškinio priežastis.

Beveik kasdien pranešama apie naujus susišaudymus pasienyje sunkiaisiais ginklais, teigiama, jog bombardavimai nepaliaujamai tęsiasi ištisas dienas, panaudojant daugybę amunicijos. Abi pusės kone kasdien praneša ir apie patiriamas aukas, o amerikiečiai šiomis dienomis paskelbė, jog pasienyje su Ukraina rusai dislokavo papildomą maždaug 4 tūkstančių karių kontingentą. Be to, stebėtojai iš Europos taip pat pranešė apie naujus ginklus turinčius Donbaso separatistus.

Kaip rašo „The New York Times", atsižvelgiant į Rusijos pajėgų pagausėjimą prie sienos su Ukraina, JAV pajėgų Europoje vadavietė atitinkamai padidino parengties lygį iš „tikėtinos krizės" į „potencialiai neišvengiamos krizės".

Apie tai, kad Rusija siunčia karius prie sienos su Ukraina, kovo 30 d. Aukščiausioje Radoje pranešė ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Ruslanas Chomčakas. Rusijos veiksmai, jo įsitikinimu, kelia grėsmę šalies kariniam saugumui. R.Chomčakas taip pat pareiškė, kad papildomas pajėgas Rusija aiškina siunčianti dėl karinių pratybų.

a

Skelbiama, jog JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Mileris (Mark Miller) užvakar pasikalbėjo telefonu su Rusijos generalinio štabo viršininku Valerijumi Gerasimovu ir minėtu R.Chomčaku.

 

Be to, Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džekas Salivanas (Jake Sullivan) esą paskambino Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovui Andrijui Jermakui ir eilinį kartą deklaravo JAV paramą Ukrainai.

Antradienį Maskva ir Kijevas apsikeitė abipusiais kaltinimais dėl suintensyvėjusių susirėmimų tarp Ukrainos vyriausybės pajėgų ir Rusijos palaikomų separatistų Ukrainos rytuose. Nuo vasario čia jau žuvo mažiausiai 16 ukrainiečių karių.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius:

a

Situacija Donbase yra tiesioginis atspindys vidinių situacijų Rusijoje ir Ukrainoje. Štai Rusijoje yra akivaizdi politinių santykių krizė tarp valdžios ir visuomenės.

Todėl bet koks konfliktas, kuris leidžia nukreipti visuomenės dėmesį bei paaiškinti įvairaus pobūdžio sankcijas, kurios yra naudojamos, be abejonės, yra naudingas turintiems valdžią... Be to, Rusijoje vyksta rimtas karas tarp atskirų oligarchinių-politinių grupuočių ir sprendžiasi klausimas, o kas gi ir toliau kontroliuos situaciją šalyje.

 

Ukrainoje yra konfliktinė situacija, kuomet valdžia įsivaizduoja, kad Vakarai ją spaudžia, provokuodami Ukrainos gyventojus prieš dabartinę šalies vadovybe.

Tam naudojama skandalinga situacija, kai informacija, nutekėjusi iš Ukrainos prezidentinio ofiso, sužlugdė bendrą Vakarų valstybių ir Ukrainos ruoštą operaciją, ketinant suimti rusiškosios „Wagner" grupės dalyvius, kovojusius prieš ukrainiečius Donbase.

Taigi, ši situacija, Ukrainos vadovų nuomone, įkaitino padėtį šalyje ir jiems reikia skubiai pademonstruoti savo „patriotines" nuotaikas.

Iš čia atsiranda įvairūs superpatriotiniai pareiškimai Radoje apie Rusijos atsakomybę už konfliktą, tiesiogiai kaltinant Rusiją ir atsisakant anksčiau naudoto „antiteroristinės operacijos" termino, o tą aiškiai suponuoja karo su Rusija idėja...

Tokie dalykai, valdžios manymu, gali radikaliai ir patriotiškai nusiteikusiai visuomenės daliai paliudyti, jog Ukrainos valdžioje yra vieni patriotai. Taigi, turime situaciją, kuri yra naudinga abiejų pusių valdžioms ir yra pagrindinis konfliktą Rytų Ukrainoje provokuojantis veiksnys.

Amerikiečiai savo spaudoje rašo, kad rusai intensyvina konfliktą Rytų Ukrainoje, nes testuoja - kaip dabar elgsis Džo Baidenas. Tačiau nemanau, kad šis situacijos provokavimas gali tapti tokiu lakmuso popierėliu... Ką šis atsakymas duos?

Dž.Baidenas nelabai sutaria su Volodymyro Zelenskio administracija, bet tai yra daugiau susiję su asmeniniais ir rinkiminės kampanijos dalykais. Galvoti, jog Jungtinės Valstijos turi tik vieną galvą ir kad Dž.Baidenas yra vienintelis sprendimus priimantis asmuo, būtų juokinga.

Tai tas pats, kaip įrodinėti, jog Rusijoje visus sprendimus priima vienas V.Putinas. Tai yra iš anksto klaidingas politinių vertinimų modelis.

JAV neturi kitos išeities, kaip tik daugiau ar mažiau remti Ukrainą, ir tai yra ne ukrainiečių nuopelnas, o bendros politinės situacijos rezultatas. Šiandien Jungtinės Valstijos Europoje turi tik Lenkiją, mus, Ukrainą ir dar šiek tiek Rumuniją. Tuo visi „sąjungininkai" ir baigiasi...

Todėl neremti Ukrainos nėra JAV interesas - ar Dž.Baidenas, ar D.Trampas yra priversti tą daryti. Čia galimi tik kokie nors tradiciniai JAV administracijos žaidimai: remsime, jeigu jūs padarysite tą ir aną, kovosite su korupcija. O tai reiškia, remsime, jeigu kovosite su mano konkurento, dalyvaujančio rinkimuose, korupcija...

O šiaip už lango pavasaris, juodžemio zonoje gaivus vėjas išdžiovino baisią klampią košę, kurioje skendo technika ir nebuvo įmanoma ištraukti batų iš purvo, todėl natūralu, jog kariauti darosi maloniau...Situacija Donbase yra tiesioginis atspindys vidinių situacijų Rusijoje ir Ukrainoje. Štai Rusijoje yra akivaizdi politinių santykių krizė tarp valdžios ir visuomenės.

Todėl bet koks konfliktas, kuris leidžia nukreipti visuomenės dėmesį bei paaiškinti įvairaus pobūdžio sankcijas, kurios yra naudojamos, be abejonės, yra naudingas turintiems valdžią... Be to, Rusijoje vyksta rimtas karas tarp atskirų oligarchinių-politinių grupuočių ir sprendžiasi klausimas, o kas gi ir toliau kontroliuos situaciją šalyje.

Ukrainoje yra konfliktinė situacija, kuomet valdžia įsivaizduoja, kad Vakarai ją spaudžia, provokuodami Ukrainos gyventojus prieš dabartinę šalies vadovybe. Tam naudojama skandalinga situacija, kai informacija, nutekėjusi iš Ukrainos prezidentinio ofiso, sužlugdė bendrą Vakarų valstybių ir Ukrainos ruoštą operaciją, ketinant suimti rusiškosios „Wagner" grupės dalyvius, kovojusius prieš ukrainiečius Donbase.

Taigi, ši situacija, Ukrainos vadovų nuomone, įkaitino padėtį šalyje ir jiems reikia skubiai pademonstruoti savo „patriotines" nuotaikas. Iš čia atsiranda įvairūs superpatriotiniai pareiškimai Radoje apie Rusijos atsakomybę už konfliktą, tiesiogiai kaltinant Rusiją ir atsisakant anksčiau naudoto „antiteroristinės operacijos" termino, o tą aiškiai suponuoja karo su Rusija idėja...

Tokie dalykai, valdžios manymu, gali radikaliai ir patriotiškai nusiteikusiai visuomenės daliai paliudyti, jog Ukrainos valdžioje yra vieni patriotai. Taigi, turime situaciją, kuri yra naudinga abiejų pusių valdžioms ir yra pagrindinis konfliktą Rytų Ukrainoje provokuojantis veiksnys.

Amerikiečiai savo spaudoje rašo, kad rusai intensyvina konfliktą Rytų Ukrainoje, nes testuoja - kaip dabar elgsis Džo Baidenas.

Tačiau nemanau, kad šis situacijos provokavimas gali tapti tokiu lakmuso popierėliu... Ką šis atsakymas duos? Dž.Baidenas nelabai sutaria su Volodymyro Zelenskio administracija, bet tai yra daugiau susiję su asmeniniais ir rinkiminės kampanijos dalykais.

Galvoti, jog Jungtinės Valstijos turi tik vieną galvą ir kad Dž.Baidenas yra vienintelis sprendimus priimantis asmuo, būtų juokinga. Tai tas pats, kaip įrodinėti, jog Rusijoje visus sprendimus priima vienas V.Putinas. Tai yra iš anksto klaidingas politinių vertinimų modelis.

JAV neturi kitos išeities, kaip tik daugiau ar mažiau remti Ukrainą, ir tai yra ne ukrainiečių nuopelnas, o bendros politinės situacijos rezultatas. Šiandien Jungtinės Valstijos Europoje turi tik Lenkiją, mus, Ukrainą ir dar šiek tiek Rumuniją.

Tuo visi „sąjungininkai" ir baigiasi... Todėl neremti Ukrainos nėra JAV interesas - ar Dž.Baidenas, ar D.Trampas yra priversti tą daryti. Čia galimi tik kokie nors tradiciniai JAV administracijos žaidimai: remsime, jeigu jūs padarysite tą ir aną, kovosite su korupcija. O tai reiškia, remsime, jeigu kovosite su mano konkurento, dalyvaujančio rinkimuose, korupcija...

O šiaip už lango pavasaris, juodžemio zonoje gaivus vėjas išdžiovino baisią klampią košę, kurioje skendo technika ir nebuvo įmanoma ištraukti batų iš purvo, todėl natūralu, jog kariauti darosi maloniau...

Abi pusės pliekia viena į kitą visais turimais ginklais ir jokie Minsko susitarimai fronte akivaizdžiai negalioja. EPA-Eltos nuotr.

a

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder