Druskininkų meras Ričardas Malinauskas sako, kad sanatorija „Belorus“ žlugdoma tyčia, negalvojant apie paprastų žmonių - jos darbuotojų - likimus. Liudos Mackevičienės koliažas
Palaiko net užsieniečiai
Ne tik sanatorijos „Belorus" darbuotojai, o ir visi Druskininkai pastarosiomis dienomis užsiėmę parašų rinkimu, kurie kaip pagalbos šauksmas ateinančią savaitę bus nuvežti prezidentui, Seimui, Vyriausybei. Jau dabar yra pasirašę daugiau nei 6 tūkstančiai Druskininkų gyventojų.
„Tai ne peticija. Mes prašome pagalbos, sprendžiant ne nuo mūsų priklausančią problemą", - sako sanatorijos Darbo tarybos pirmininkas Vladislavas Šaruckis.
Pasak sanatorijos atstovo, Užsienio reikalų ministerija davė bankui nurodymą atšaldyti įmonės sąskaitą, kad ji galėtų sumokėti atlyginimus už sausį, tik iš to menka paguoda. Daugiau kaip tris mėnesius užblokuota sąskaita ėmė sekti. „Baltarusija pasirengusi sąskaitą papildyti, bet Užsienio reikalų ministerija neduoda atsakymo", - sakė V.Šaruckis.
Sanatorijos darbuotojų atstovas pasidalijo šią savaitę nuotaiką pakėlusia žinia. Paremti kovojantį kolektyvą panoro buvęs Švedijos „Lions" klubo pirmininkas. „Švedai panoro pervesti mums pinigų, o bankas paprašė paaiškinimo, kas ir dėl ko mums pinigus siunčia. Laimei, profsąjunga yra ta organizacija, kuri turi teisę gauti šelpimą, todėl bankui teko sutikti ir priimti pinigus į profsąjungos sąskaitą", - dalijosi gera žinia sanatorijos Darbo tarybos atstovas.
Griovėjų desantas
Sanatorijos „Belorus" situacija bei jos ateitis - didelis galvos skausmas ne tik čia dirbantiems beveik 400 druskininkiečių bei jų šeimų, bet visiems miesto gyventojams, nerimaujantiems, ar kurorto „nepapuoš" dar vienas griūvančių pastatų kompleksas. Vienas toks, buvusi sanatorija „Nemunas", jau daug metų bado akis. Kaip tai mato Druskininkų savivaldybės meras Ričardas MALINAUSKAS?
- Jau 21 metus turiu druskininkiečių palaikymą. Per tą laiką pasikeitė daug vyriausybių, daug ministrų, bet tokio kosmoso, koks yra dabar, net pačiame didžiausiame košmare negalėtum įsivaizduoti.
Kol nebuvo Vyriausybėje dabartinio užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir viceministro Manto Adomėno, nebuvo Druskininkuose problemų.
Sanatorija „Belorus" veikė, gydė baltarusių vaikus, daugiausia su negalia, teikė komercines paslaugas Lietuvos ir iš kitų valstybių atvažiuojantiems suaugusiesiems. Bet prireikė Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovams pasirodyti karžygiais, kuriems jūra iki kelių, ir jie priėmė greitą sprendimą.
Atkreipkite dėmesį, Europos Sąjungos sankcijos sanatorijai įsigaliojo gruodžio 17-ą, o bankas sankcijas pritaikė gruodžio 18-ą. Mano turima patikima informacija, būtent URM nurodymu per ne visą parą buvo priimti sprendimai užblokuoti sanatorijos sąskaitas.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad URM vadovybė net nepabandė įsigilinti, kas sanatorijoje dirba, kiek žmonių dirba, kokios bus pasekmės.
Anksčiau vyniojau žodžius į vatą, sakydamas, tikime, kad gal bankas vienvaldiškai tai padarė.
Vyliausi, kad šio absurdo organizatoriai turės sąžinės ir prisipažins klydę. Bet visą tą laiką jie tik grimzta į didesnes fantazijas, prasilenkiančias su sveiku protu. Kuo toliau, tuo labiau meluoja ir svaičioja.
Kovo 25 d., kalbėdamas iš Seimo tribūnos, G.Landsbergis teigė „...Druskininkų savivaldybė (...), taip pat turi instrumentų, lygiai taip pat ji yra išnuomojusi Baltarusijos režimui žemę, ant kurios ir pastatyta ta sanatorija, taip kad aš neatmesčiau, kad ponas Malinauskas taip pat turi galimybių kažkokių, sakykim, pasiūlyti sprendimų perimti tą sanatoriją į savivaldybės rankas.
Galbūt ir Vyriausybė ieškotų, prisidėtų, kaip tą būtų galima padaryti." „(...) Vienas pasiūlymas yra ir ponui Malinauskui galbūt pagalvoti apie tai, Vyriausybė savo ruožtu taip pat yra pasiūliusi, kad ta sanatorija galbūt galėtų neužsibūti režimo rankose, kol kas atsakymų jokių nėra (...)."
Norėčiau paklausti p. Landsbergio, kada ir kokius siūlymus Vyriausybė dėl VšĮ sanatorijos „Belorus" Druskininkų savivaldybei teikė?
Vienintelė socialinės apsaugos ir darbo reikalų ministrė paskambino, bandydama įtikinti, kad tai Europos Sąjungos sankcijos pritaikytos ir Lietuva čia neturi įtakos. O tai yra visiškas melas.
- Žemės sklypą, ant kurio stovi sanatorija, Baltarusijai 99 metams visgi išnuomojo ne savivaldybė, o valstybė. Ar pavyktų be pasekmių šią sutartį nutraukti?
- Mūsų Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), paliepta prokurorų, sugeba nutraukti bet kokią sutartį. Ir jokių pažeidimų nenustatoma. Bet nepamirškime, kad ant tos išnuomotos žemės yra kitos valstybės turtas. Pagal galiojančius įstatymus, žemė, ant kurios stovi net svetima nuosavybė, privalo būti išnuomojama.
Kai teisėsaugai vadovauja politikai, aišku, jie gali nutraukti sutartį ir tampytis po teismus. Bet manau, kad jie pasirinks kitą variantą - prives įstaigą iki bankroto. Kaip kitaip paaiškinti ignoruojamus Baltarusijos prašymus pervesti į sanatorijos sąskaitą pinigus, už kuriuos būtų galima sumokėti darbuotojams atlyginimus bei vykdyti kitus įsipareigojimus.
Mano žiniomis, per beveik du mėnesius URM pateikti net keturi prašymai. Nėra sąskaitoje pinigų, nemokamai atlyginimai, nemokami mokesčiai, o tada įsijungia „Sodra", prasideda atleidimai...
- O tada jau savaime aišku...
- Ne taip jau paprasta, kaip atrodo. Bankrotas skelbiamas viešajai įstaigai, bet turtas ne viešosios įstaigos. Turtas priklauso svetimai valstybei ir jį nacionalizuoti be tos valstybės sutikimo neįmanoma. Registrų centre yra aiškiai parašyta, kas yra savininkas. Savininkas yra Baltarusijos prezidento reikalų valdyba.
Jei įstaiga bankrutuotų, Baltarusija čia tikrai nepastatytų apsaugos.
Jei nesaugomas turtas būtų nuniokotas, kristų jo vertė, tada įsijungs tarptautiniai teismai, kurie į tuos reikalus žiūri labai atsakingai. Turto „Belorus" sanatorijoje sukaupta už dešimtis milijonų, baseinai, gydyklos, teniso kortas, įranga, pastatai. Pastatų daug ir beveik visi renovuoti, statybos leidimas išduotas dar vieno korpuso renovacijai.
Nesu pranašas ir nedrįstu spėti, kaip viskas vyktų, bet tikėti, kad svetima valstybė po bankroto puls atidavinėti, parduoti ar atiduoti turtą Lietuvai, neverta. Neabejotinai susiklosčiusia situacija būtų naudojamasi prieš Lietuvą.
Aš niekaip negaliu suprasti žmonių, kurie vos prieš pusmetį atsisėdę į valdžią šitaip nemąsto. Sanatorija, kuri gauna dotacijas iš Baltarusijos už jos žmonių gydymą, moka atlyginimus beveik 400 vietos gyventojų, nešančių pinigus į valstybės biudžetą, uždaroma, baudžiant režimą.
- Ir vis dėlto. Jei sanatorija atitektų Lietuvai...
- Sakykim, įvyktų toks stebuklas. Ir ką jie su ta sanatorija darytų? Kuo ją užpildys? Konkuruos su kitomis sanatorijomis ir gydys Lietuvos valstybinės ligonių kasos klientus? Sakau atvirai, tuomet jie - kosmonautai...
Baltarusija skiria sanatorijai apie 7 milijonus eurų už suteiktas paslaugas. Vadinasi, sanatorija gyventų tomis pačiomis sąlygomis kaip gyveno, teikdama paslaugas, reikėtų surasti klientų už 7 milijonus.
Kitaip sakant, klientus už tokią sumą tektų atitraukti nuo kitų sanatorijų, viešbučių, esančių mūsų mieste.
Tik visai neturintys atsakomybės žmonės gali taip mąstyti. Druskininkų savivaldybė tikrai neturi planų perimti sanatoriją ir ją įsukti, kad vėl gyvuotų.
- Ir galiausiai kur tas konfliktas nuves?
- Niekur. Prives sanatoriją iki bankroto, uždarys, kelerius metus vyks teismai, per tą laiką sanatorijos turtą grobs, nes jo niekas neprižiūrės. Tada Lietuva prapils teismus, privalės kompensuoti pasekmes. O per tą laiką, ko gera, neliks nei šitos valdžios, nei kaltų.
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas sako, kad sanatorija „Belorus“ žlugdoma tyčia, negalvojant apie paprastų žmonių - jos darbuotojų - likimus. Liudos Mackevičienės koliažas
.
Rašyti komentarą