Masinė talka: kokį pokyti po šio savaitgalio pamatys Kuršių nerijos lankytojai

(4)

Po šio savaitgalio Kurių nerijoje, Nidoje, esančios Parnidžio kopos teritorijoje nebeliks fotografijose itin populiaraus atitvaro, žyminčio ribą, kur žmonėms dar galima vaikščioti po kopas, o kur jau – nevalia.

„Tai vienintelė vieta Kuršių nerijoje su išlikusia pustomų kopų grandine. Kadangi kopa juda, vaikščiojimo ribas žyminti tvora taip pat turi judėti.

Senasis rastinis atitvaras, žymėjęs žmonėms, kur jau nebegalima lipti, ne tik kad jau supuvo ir išlūžo, bet dabar jau yra ir nebeaktualioje vietoje, nes per daug metų kopą užnešė“, - pasakoja Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.

Vietoj senosios tvoros atsiras elegantiška virvinė tvorelė, kurios ribos kasmet bus peržiūrimos ir perkeliamos, priklausomai nuo judančios kopos.

„Ant kopų važiuoti su sunkiąja technika būtų labai žalinga, todėl džiaugiamės, kad šį didelį darbą nuveiks LIONS klubų savanoriai iš visos Lietuvos.

Jie išardys visą kelių šimtų metrų ilgio seną rastinį atitvarą ir rankomis jį išneš, paruoš išvežimui. Tai didelis ir sunkus darbas. Pernai tie patys LIONS klubų savanoriai, nors ir lyjant stipriam lietui, išardė ir išnešė senuosius Parnidžio kopos laiptus“, - pasakoja A. Feser.

Pasak jos, šį savaitgalį masinę talką Kuršių nerijoje organizuojantys LIONS klubų nariai atliks ir daugiau darbų, kurie padės išsaugoti šio UNESCO paveldo sąraše esančio gamtos kampelio biologinę įvairovę.

„Jau keletą metų vykdome įdomų projektą – marių pakrantėse pjauname nendrynus ir formuojame saleles, kad tarp jų atsirastų šviežio vandens protakos.

Nes kai pakrantes užkariauja vienintelė rūšis - nendrės, tos teritorijos nebetinka niekam – nei paukščiams, nei kitoms gyvūnų rūšims. Susidariusi biomasė pūva, keičia dirvožemį ir biologinei įvairovei tai visai nereikalinga.

Todėl šeštadienio talkoje LIONS nariai grėbs ir šalins nupjautas nendres Bulvikio rage ir Tylos slėnyje. Čia eina pėsčiųjų takai, tad lankytojams atsiveria marių platybės, jų nebeužstos nendrynai“, - vaizdą piešia A. Feser.

Dar vienas šio šeštadienio LIONS talkoje laukiantis darbas – išravėti pušeles pievose šalia Nidos aerodromo.

„Ankščiau šioje didelėje pievose, netoli aerodromo, vykdėme ganiavą, o dabar pieva apžėlė pušelėmis ir jas reikia išravėti.

Šis darbas svarbus siekiant išsaugoti Kuršių nerijos unikalumą. Nes būtent raguose yra vertingos smiltpievės ir, norint jas išsaugoti, reikia sergėti teritoriją nuo apžėlimo“, - darbo svarbą akcentuoja Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovė.

Ketvirta problema, kurią šeštadienio talkoje spręs LIONS klubų savanoriai – Preilos teritorijoje jie šalins suvešėjusį invazinį augalą šluotinį sausakrūmį, dar vadinamą zuikiakrūmiu.

„Dabar pats laikas šalinti šiuos geltonai žydinčius augalus, kol jie nespėjo suformuoti savo sėklų banko ir pasklisti plačiau. Technika čia nieko negali padėti, todėl ir esame dėkingi už žmonių rankas, kurios galės juos išrauti“, - paaiškina A. Feser.

Aplinkosauga yra viena iš penkių prioritetinių LIONS organizacijos veiklos krypčių. Prieš daugiau kaip 100 metų įkurta LIONS yra didžiausia klubinė labdaros ir paramos organizacija pasaulyje, kurios esminis principas yra teikti pagalbą savomis rankomis.

Lietuvoje veikia net 36 LIONS klubai, vienijantys per 700 narių. LIONS talka Kuršių nerijoje jau tapo tradicine – šiemet ji vyks šeštą kartą, dalyvaus apie 200 žmonių.

Mintis kasmet prieš vasaros sezoną surengti talką kilo iš aplinkosauginės LIONS idėjos: „Jeigu mums patinka čia ilsėtis, tai norime prisidėti ir prie unikalaus šio Lietuvos gamtos kampelio išsaugojimo“.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder