Lietuvoje trūksta svarbių vaistų, bet ruošiamasi dar blogesniems laikams

(2)

Kai kurių vaistų Lietuvoje gyventojams tenka ieškoti lyg su žiburiu. Vaistinėse trūksta ne tik antibiotikų, bet ir medikamentų kraujospūdžiui reguliuoti ar diabetui gydyti. Farmacininkai sako, tokios sudėtingos situacijos nepamenantys, kad taip masiškai ir ilgai trūktų itin svarbių vaistų.

O valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas teigia, kad Lietuva ruošiasi ir dar blogesniam scenarijui, ypač artėjant rudeniui.

Pacientai sako jau dabar dėl vaistų trūkumo po kelis kartus laksto iš vaistininkų pas gydytojus, kad šie perrašytų receptus. Į vaistinę panevėžietis Gytis atskubėjo tiesiai iš odontologijos klinikos.

„Man dantis išrautas, tai išrašė antibiotiką, tiksliai neatsiminsiu koks pavadinimas, bet „Camelia“ vaistinėj buvau, kitur buvau ir neradau būtent to vaisto“, – sako Gytis.

Vaistininkė kruopščiai patikrinusi likučius kitose vaistinėse panevėžiečiui pasakė, kur gali bandyti ieškoti išrašyto antibiotiko.

„Reikės tiesiog per skirtingas vaistines važiuot ir ieškot. Liepė, kad be jokių pertraukų būtinai viską, kad būtų sugerta“, – kalba Gytis.

Natalijai šįkart pasisekė.

Gydytojo išrašytą vaistą mažametei dukrai gavo. Bet moteris sako visai neseniai susidūrė su problemomis ieškant reikiamo medikamento.

„Vaikas serga, vaistų nėra ir taip gaunasi, kad ir gydymo nėra, ir tos dienos eina, o vaikui labai negera, nei valgo, nei geria ir, kad ligoninėj neatsidurtų“, – tvirtina panevėžietė Natalija.

Vaistinės atstovė pripažįsta, būna situacijų, kad su gydytojų receptais atskubėjusiems, ligų išvargintiems žmonėms net nėra ką pasiūlyti. Ir dabar žmonės skundžiasi negaunantys ne tik antibiotikų, bet ir kai kurių kraujospūdžiui reguliuoti ar diabetui gydyti skirtų vaistų.

„Kai kuriais atvejais svarbūs gyvybiškai, kaip tas pats vaistas „Ozempic“.

Nereguliuojant cukraus kiekio organizme tiesiog ištinka komos, tai labai pavojingos sveikatai būklės. Man labai gaila tų klientų, nes jie turi konkrečią priežastį tą vaistą vartoti.

Kai niekuo negali padėti, tai tiesiog skėsčioji rankomis ir linki kantrybės palaukti“, – sako „Eurovaistinės“ farmacininkė Fausta Barisevičienė.

Kantrybe turi apsišarvuoti ir gydytojai. Ir ne tik dėl pacientų priekaištų, bet ir gerokai išaugusio darbo krūvio perrašinėjant receptus, nes pacientai negavę išrašyto vaisto iš vaistinės vėl grįžta pas gydytoją.

„Negali būti kažkokia išankstinė registracija, nes žmogus jau vakar ar užvakar negavo to vaisto ir reikia čia ir dabar rašyti.

Reiškia kitus jau pastumi į šalį, nes žmogus jau piktas, dažnai pakeltas tonas, būna ir keiksmažodžių“, – sako šeimos gydytoja Valda Aleksiūnienė.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad Lietuvai pavyko apsirūpinti antibakteriniais vaistais, kurių dėl tiekimo sutrikimų ir gamybos sunkumų šiuo metu ypač trūko.

Lietuvą pasiekė kelios dešimtys tūkstančių pakuočių vaistų, kurių veiklioji medžiaga yra amoksicilinas.

„Ta, kuri įvažiavo, šitos partijos užteks bent keliems mėnesiams, priklausomai nuo susirgimų“, – tikina Farmacijos politikos departamento direktorė Anželika Oraitė.

Tačiau tokių situacijų gali vis pasikartoti.

Maža to, valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas sako, kad Lietuva ruošiasi ir dar blogesniam scenarijui, ypač artėjant rudeniui.

Tad jau dabar atsakingos institucijos suskubo ieškoti alternatyvių vaistų tiekimo kelių, tobulinti kainodaros ir stebėsenos sistemas.  

„Tai čia yra labai dideli, imlūs laikui namų darbai, kuriuos šiuo metu intensyviai darom.

Taip, ruošiamės dar didesniems tiekimo sutrikimams, ypač rudenį“, – tvirtina Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gytis Andrulionis.

Su vaistų trūkumu, ypač antibiotikų susiduria visa Europa.

Dėl to, anot farmacijos politikos departamento direktorės, yra priimtos atitinkamos strategijos, kad Europa kiek įmanoma pati apsirūpintų ypač būtiniausiais preparatais.

„Europiniu lygmeniu yra keliama ši problema ir artimiausiu metu, tai 2023 metų tikėtina antrą ketvirtį turėtų pasirodyti farmacijos teisyno peržiūra, kur bus dalis priemonių būtent skirta kaip kovoti valstybėms ir Europai su vaistų trūkumu“, – teigia A. Oraitė.

Farmacijos politikos departamento direktorės teigimu, specialistai vykdys papildomą stebėseną, kad apie vaistų trūkumus būtų galima sužinoti anksčiau.

Numatyta ir e-sveikatos plėtra, kuri leistų patogiau gydytojams sistemoje matyti kokių vaistų sutrikimai yra.

Kad pacientams netektų po kelis kartus lakstyti iš vaistinių pas gydytojus ir medikai negaištų laiko perrašinėdami receptus.

Organizatorių nuotr.

tv3.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder