Žingsnis narkotikų dekriminalizavimo ar legalizavimo link? Projektui pritarta Seimo komitete
Balsavimas – politinis
Įstatymo projekto iniciatorė Laisvės frakcijos ir sveikatos reikalų komiteto narė Morgana Danielė teigia, kad pataisomis stengiamasi išspręsti 2017 m. atsiradusios pataisos padarinius. Tąkart Seimo nariai pritarė, kad už mažo kiekio narkotinių medžiagų turėjimą be tikslo platinti yra bausmė yra pritaikoma pagal Baudžiamąjį kodeksą.
„Įstatymas yra skirtas ištaisyti praėjusios kadencijos Seimo klaidą, kada už mažo kiekio turėjimą be tikslo platinti, tai yra žmonės, kurie turi tik sau kažkokią medžiagą vartoti, nedidelį jos kiekį, buvo pradėti už tai bausti pagal Baudžiamąjį kodeksą.
Per ketverius metus jau turime daugiau negu 4000 teistų asmenų, kurių didžiąją dalį sudaro jaunimas.
Dabar yra bandoma ištaisyti ir šitą nusižengimą bausti pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, o ne Baudžiamąjį kodeksą“, – teigė M. Danielė
Politikė pridūrė, kad gana ilgą laiką Sveikatos apsaugos ministerijoje veikė ekspertų darbo grupė, kuri ruošia Paslaugų plėtros planą, pagal kurį priklausomybę nuo narkotinių medžiagų turintys asmenys lengviau galėtų rasti tinkamą pagalbą:
„Nuo rudens Sveikatos apsaugos ministerijoje dirbo specialistų ir ekspertų ir buvo sudarytas Paslaugų plėtros planas, kuris apima ir prieinamumą priklausomybės gydymo, kad būtų kur tuos žmones kreipti.
Taip pat kalbama ir apie kitas paslaugas jaunimui – psichikos sveikatos centruose teikiamos konsultacijos jauniems žmonėms ir šeimai.
Plėtojamos dienos stacionaro ir stacionaro paslaugos jaunuoliams, kurie vartoja žalingai.
Taip pat yra numatytas paslaugų metodas visai šeimai, kada yra dirbama su visa šeima, kada priklausomam žmogui padeda sveikti ir jo aplinka ir patys dalyvautų sveikime.“
Anot M. Danielės, oponentų Sveikatos reikalų komitete argumentai nebuvo stiprūs – jie tiesiog neįžvelgė problemos mąsto ir gylio: „Jų balsavimas yra daugiau politinė pozicija, negu iš tikrųjų sveikatos pozicija.
Jie kalbėjo apie tai, kad įstatymo pakeitimas nereikalingas ir kad tie teistumai netrukdo ir turėtų tęstis. Čia buvo politinė išraiška.“
Įstatymo projekte yra numatyta, kad dekriminalizuotos bus visos narkotinės medžiagos be tikslo platinti. Medžiagų kiekių išskirstymas atsiranda mažų kiekių lentelėje, kuri yra tvirtinama sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Šioje lentelėje, pagal pavojingumą, bus nustatyta, kiek kokios medžiagos bus leidžiama laikyti žmonėms ir už tai nebus baudžiama.
Įstatymas nesprendžia nieko?
Vienas iš keturių politikų, kurie Sveikatos reikalų komitete balsavo prieš šį projektą, buvo Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Tiesa, praėjusios kadencijos metu jis viešai pripažino, kad nemano, jog baudžiamoji atsakomybė yra tinkama priemonė kovoti su priklausomybėmis.
Nuomonė nepasikeitė, tikrai sutinku su tais, kurie sako, kad jeigu žmogus turi problemų su priklausomybe, jam reikia ne baudžiamosios atsakomybės, o gydymo ar pagalbos.
"Tačiau šitas projektas, kuriam yra labai daug pastabų iš institucijų – prokuratūros, priklausomybių ligų specialistų, jis šios problemos neišsprendžia, – trečiadienį kalbėjo jis. – Tą sakiau ir projekto pagrindinei iniciatorei M. Danielei, pirmiausia turi įvykti diskusijos su institucijomis ir turi būti aišku, ką mes čia norime padaryti, o ne pirma užregistruoti tokį projektą, o jau po to aiškintis, kas iš to išeis.
Net ir pavyzdžiai, kurie buvo pateikiami klausymų metu, kiek aš šiandien citavau tam tikras analizės, Portugalijos ir Estijos pavyzdžius, tai juose nėra akcentuojamas ne pats dekriminalizavimas, o pagalbos plėtra priklausomiems asmenims.
Mano nuomonė nesikeičia, bet pats projektas tų idėjų neįgyvendina, tai tėra formalus pakeitimas.“
Anot A. Verygos, sveikatos apsaugos ministro įsakymu tvirtinami narkotinių medžiagų kiekiai taip nėra tinkamas reglamentavimo metodas.
Jis pripažino, kad šis klausimas yra itin sudėtingas, kadangi periodiškai rinkoje atsiranda naujų narkotinių medžiagų, kurių vartojimas yra itin pavojingas. LVŽS atstovas priminė istoriją, kada į taborą pateko naujas opiatas, kuris pasiglemžė ne vieną gyvybę.
„Kai mes pasileidžiame į tokias diskusijas kas yra daug, kas yra mažai, turėdami galvoje, kad narkotinių medžiagų net ir naujų yra nuolat sukuriama.
Kalbėti apie tuos mažus kiekius net ir čia yra labai sudėtinga. Išskirti vieną narkotinę medžiagą irgi nėra logiška.
Todėl tą sakiau ir M. Danielei, kad nėra gerai skubėti su tokiu projektu neturint pilno konteksto.
Klausymuose institucijos minėjo kontrabandos klausimai ir kiti aspektai. Tas projektas yra žalias, neapgalvotas, jam yra daug pastabų ir dėl to jam nepritariau“, – sakė politikas.
Jis įsitikinęs, kad tokiu įstatymo projektu Laisvės partijos atstovai stengiasi suburti platesnį elektoratą, o galiausiai – legalizuoti narkotikų vartojimą: „Jis nieko nesprendžia, jis leis Laisvės partijos ir kitiems žmonėms, kurie turi daug didesnį tikslą, kuris tikrai nėra dekriminalizacija.
Jie to net nelabai slepia, vienoje iš diskusijų, kurioje dalyvavau su M. Daniele, išsakiau mintį, kurią esu ne kartą pasakęs. Tikslas yra ne dekriminalizacija, tai tėra žingsnis link vartojimo normalizavimo, jo įteisinimo ir ilgainiui dirvos pasiruošimas legalizavimui.
Tas projektas to nepadaro, bet be jo neįmanoma žengti kitų žingsnių.
Kolegė D. Morgana to nepaneigė, ji kaip tik pakomentavo, kad taip, daug valstybių pasaulyje tokius žingsnius žengia, Lietuva neturėtų atsilikti, tai aš manau, kad šiai politinei jėgai politiškai yra svarbu rinkėjams parodyti, kad jie juda šia linkme.
Jeigu jiems neišeis kitų žingsnių priimti, jiems gyvybiškai svarbu parodyti, kad jie į tą pusę juda, parodyti jaunam žmogui, kuris šiandien mano, kad gyvens amžinai, neturės ligų ir galės kažkada laisvai svaigintis, jeigu už tokius politikus balsuos.“
Rašyti komentarą