Kūdikis

Tragedija Neries upėje iškėlė opius, bet nepatogius klausimus: ar mergaičių motiną kamuoja klastinga liga?

(4)

Sekmadienį Vilniuje Neries upėje nuskendusių dviejų mergaičių ir šalia rastos mamos aplinkybės užminė mįslę apie tai, kas nutiko. Policijos departamento pareigūnų teigimu, įtariama, kad moteris norėjo nusiskandinti pati ir nuskandinti savo dukras.

Kaip vieną iš galimų priežasčių, kodėl mama galėjo taip pasielgti, psichologai įvardija pogimdyvinę depresiją.

Apie tai, kas yra pogimdyvinė depresija ir kokiais būdais galima jos išvengti, Alfa.lt detaliau atskleidė psichiatras, psichoterapeutas, „Ąžuolyno klinikos“ įkūrėjas Raimundas Alekna.

Kiekvienai šeimai vaiko atėjimas į pasaulį – didžiulė šventė.

Tačiau po kelių dienų šį džiaugsmą kai kurioms motinoms ima dengti liūdesys ir nerimas, suprastėjusi nuotaika, psichinio ir fizinio aktyvumo sumažėjimas, mąstymo tempo sulėtėjimas, sulėtėjusi reakcija, mama tampa fiziškai užslopinta, negeba greitai reaguoti į tai, kas vyksta.

Visi šie požymiai, pasak psichiatro, įvardija pogimdyvinę depresiją.

Svarbu pabrėžti, kad negydoma pogimdyvinė depresija su laiku gali komplikuotis ir pavirsti į pogimdyvinę psichozę.

„Psichozė būna tuo atveju, kai mamai pasireiškia haliucinacijos, ji tampa nerami, pikta, visai negebanti valdyti savo emocijų“, – teigia R. Alekna.

Organizatorių nuotr.

Svarbu atskirti pervargimą nuo depresijos

Pirmaisiais vaiko gyvenimo mėnesiais naujagimio mamą gali kankinti nebūtinai depresija, o paprasčiausias nuovargis. Psichoterapeutas pabrėžia, kad labai svarbu yra atskirti vieną nuo kito.

„Natūralu, kad savaime jokia būsena pati nepraeina, tačiau viskas priklauso tik nuo to, kaip mama geba susitvarkyti su savo dienos ritmu.

Paprastai su vaiko atėjimu mamos gauna daugiau užduočių, tai paveikia jų gyvenimo įpročius, jos neišsimiega, neretai stokoja paramos iš sutuoktinio ar kitų asmenų, su kuriais jos gyvena.

Reikia nepamiršti, kad pavargęs žmogus lygiai taip pat nebus geros nuotaikos“, – sako gydytojas.

Pasak R. Aleknos, į pogimdyvinę depresiją linkusios moterys dažnai pervargsta, todėl į pasaulį žvelgia pesimistiškiau. Jos linkusios, priklausomai nuo auklėjimo, kaltinti kitus arba save.

„Ypatingai tuomet, kai mama turi perfekcionizmo charakterio savybių, ji yra linkusi kaltinti save dėl to, kad kažko nepadaro, kad kažkas jai nepavyko, ypatingai tuomet, kai jaučia spaudimą, socialinių tinklų įtaką, negauna paramos ir bendro supratimo iš aplinkinių.

Mamoms dažnai sunku paskirstyti dėmesį šeimose, kurios jau turi daugiau nei vieną vaiką. Vaikai pradeda konkuruoti dėl mamos dėmesio, mama įgauna papildomų įsipareigojimų, o pagalbos mažai.

Todėl pervargimas greitai gali komplikuotis ir į gilią depresiją“, – sako specialistas.

Laiminga mama – laimingas vaikas ir artimieji

Pasak R. Aleknos, pirmaisiais vaiko gyvenimo metais yra labai svarbus kūno su motina ryšys, kūno komunikacija. Vaikas nesupranta nei veido mimikų, o tuo labiau kalbos ir žodžių, todėl vienintelė jo raidos atrama tampa prisilietimas.

„Po pirmųjų mėnesių vaiko kūno kalbą ima lydėti veido mimikos, dar kiek vėliau – žodžiai. Todėl pirmieji mėnesiai yra labai svarbūs vaiko tolimesnei raidai.

O mamos užtikrintumas tuo, ką daro, tampa dar labiau svarbus“, – teigia psichiatras.

Šioje situacijoje atsidūrusiai mamai labai svarbu padėti, nes pogimdyvinės depresijos galima išvengti.

Jeigu mama jau buvo patyrusi pogimdyvinę depresiją, visada gerai būti atidiems ir šeimoms nariams, nes, pasak R. Aleknos, depresija turi tendenciją pasikartoti kelis kartus.

„Jeigu praeityje yra įvykusi tokia situacija, visuomet rekomenduoju padirbėti su specialistais, psichologais ar psichoterapeutais, nes kai kuriais atvejais mamoms tiesiog yra reikalingi medikamentai.

O pagrindinis dalykas, kurį turi padaryti mama – nusistatyti labai griežtą dienotvarkę ir jos laikytis.

Dienotvarkė padeda jaustis saugiai ir maksimaliai išnaudoti turimą laiką nepervargstant.

Jeigu to nėra, o mama dieną iš dienos leidžia su vaiku viena, tai net ir mama, kuri buvo visiškai sveika ir psichiškai stabili, gali palūžti“, – pabrėžia specialistas.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder