Šis renginys gimė 2011 metais, kai Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos abiturientai ir tuometinis technologijų mokytojas metodininkas Vaidotas Didžiūnas sumanė Visų šventųjų ir Vėlinių šventei suteikti naujų spalvų ir kartu nepažeisti krikščioniškosios rimties ir susikaupimo.
Tais metais spalio pabaiga buvo itin šalta, tad buvo minčių miestelio centre pastatyti ledo skulptūras, tačiau staiga atšilus orams, jaunimas su mokytoju išskobė 38 moliūgus ir, įstatę į juos žvakutes, papuošė skverelį miestelio centre. Taip jie sukūrė mažytį stebuklą.
Kitais metais prie mokytojo V. Didžiūno prisijungė mokytojai J. Girskis, Ž. Stankienė, V. Stonienė. Jie su „Saulės“ gimnazijos bendruomene, su seniūnijos pagalba ir visų tų, kurie prisidėjo darbu, moliūgais ar tiesiog arbatos dalinimu sušalusiems darbštuoliams, sukūrė visus vienijančią šventę „Mes už šviesą“.
Tais metais pirmą kartą Švėkšnos dvaro parke sužibo net 668 moliūgai. Vėliau kasmet moliūgų skaičius ir į miestelį plūstančių smalsautojų kiekis tik didėjo. 2015 metais parką nušvietė net 1 714 moliūgų žibintų.
2020-ųjų metų „Mes už šviesą“ šventė buvo šiek tiek kitokia - šviesos pasklido po visą miestelį, o kultūrinė programa buvo kaip niekad muzikali. Net pandemijos akivaizdoje šventė, išaugusi į festivalį, miestelio gyventojus bei svečius, gausiai atvykstančius į Švėkšną iš visos Lietuvos, džiugina ir toliau.
Šią savaitę Švėkšnos dvaro parką nušvies net tik moliūgų žibintai, bet ir įspūdingos šviesų instaliacijos. Ypatingą reginį - 3D vizualizaciją, pasakojančią Švėkšnos miestelio istoriją, bus galima išvysti ant Dianos tvenkinio vandens.
INICIATORIAI. Tradicinės moliūgų šventės „Mes už šviesą“ iniciaityva gimė Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos bendruomenėje.
Renginio programa
Švėkšnos Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčia Penktadienį, spalio 22 d., 18.30 val. ekskursija po bažnyčią ir bažnyčios bokšte eksponuojamą parodą liturgine tema. Ekskursijos trukmė 30 min. Šilutės kultūros ir pramogų centro sakralinės muzikos mišraus choro „Laudamus“, vokalinių ansamblių „Mingė“ ir „Vaivora“ pasirodymai. Šeštadienį, spalio 23 d., 18.30 val. ekskursija po bažnyčią ir bažnyčios bokšte eksponuojamą parodą liturgine tema. Ekskursijos trukmė - 30 min. Šilutės kultūros ir pramogų centro vokalinio ansamblio „Vox libri“ pasirodymas. Švėkšnos parkas Spalio 22 ir 23 d. 19-21 val. 3D projekcija ant vandens Dianos tvenkinyje. Projekcija bus kartojama kas 10 min. su 3 min. pertraukomis. 20 val. ekskursija po Švėkšnos dvaro parką „Apie ką šnara Švėkšnos parkas“. Ekskursijos trukmė - 1 val. 19-21 val. fotografės Danutės Gailiūnienės, Vytauto Marcinkevičiaus, dailininkės Dianos Behm darbų parodos lankymas viloje „Genovefa“, fotografo Artūro Šeštoko ambrotipų parodos lankymas Švėkšnos sinagogoje. Visi renginiai nemokami.
Patarimai, kaip skaptuoti moliūgą
Skaptavimui ir raižymui reikėtų rinktis tvirtą, be įtrūkimų, nesubraižytą moliūgą. Tobuliausia, jei turite didįjį moliūgą (ovalų, ryškiai oranžinės spalvos, su nedidelėmis rievelėmis). Beje, turi būti ir neperšalęs, nes kitu atveju iškart pradės pūti.
Moliūgo plonesnės sienelės leis sukurti įmantriausius raštus, ažūrą, jose galima išpjaustyti net mažiausias figūras ar išraižyti kuo įvairiausias mandalas. Storesnių - kietesnių sienelių moliūgai paprastai tinkami tik pjaustyti, nes jie pakankamai tvirti, sunku išpjaustyti raštus, didelė tikimybė susižeisti. Nuo pasirinktų įrankių ir moliūgo rūšies priklauso ir galutinis rezultatas. Skaptavimui ir pjaustymui galima rinktis skirtingų ašmenų ir dydžių peilius, šaukštus, samčius, markerius, adatas, ylas, pjaustymo, maketavimo, popieriaus peiliukus, geležtes ir t. t.
Prieš darbą moliūgą reikia atidžiai nuplauti ir nusausinti. Prieš pradėdami dirbti pasirūpinkite darbo vieta, kur sudėti atliekas, nes moliūgas palieka labai daug kūrybinės netvarkos: minkštimas prikimba, pridžiūsta, prikrenta ant žemės.
Dangtelio moliūgo viršuje geriau nedaryti, nes per jį prilyja, prisninga ir po kurio laiko traukdamasis moliūgas įdumba, dangtelis įkrenta ir dažniausiai dėl to užgęsta žvakės. Norint to išvengti (jeigu moliūgas yra kiauraraštis ir į jį laisvai patenka oras), siūloma dangtelį išpjauti apačioje ir tada ant žvakės uždėti moliūgą. O jeigu yra išraižytas ar tik vos vos nugremžtas paviršius ir neturi kiaurų raštų, pakanka išpjauti skylę šone tokioje vietoje, kuri yra pati prasčiausia, kad įeitų tik oras, nes, negavusi oro, žvakės liepsna būna labai silpna.
Moliūgo minkštimas paprastai išimamas su šaukštu arba lenktu skaptavimo peiliuku. Jeigu pjaustysite ažūrinį raštą (kiauraraštį), moliūgo sieneles galite palikti 1 cm ir storesnes, o raižytam, be kiaurymių palikite iki 1,5 cm rieves. Jeigu nežadate viso moliūgo raižyti ir pjaustyti, tai išimkite ploniausiai sieneles tik ten, kur įsivaizduojate būsiantį ažūrą ar raižinius.
Pasirinktą ar sugalvotą piešinį (piešinių galite rasti internete arba sugalvoti patys) pridėję ant moliūgo apibrėžkite parkeriu, o linijas išbadykite bet kokiu smailu daiktu (adata, virbalu, yla) ir tik tada pjaustykite ar raižykite. Kartais būna, kad labiau paspaudžiame ir šis sulūžta, bet viskas pataisoma su dantų krapštukais. Išpjaustytas greitai apvysta ir pūva, todėl išpjautas vietas reiktų „impregnuoti“ riebalais: aliejumi, sviestu, vazelinu, taukais.
Taip paruoštas žibintas išsilaikys ilgiau. Po skaptavimo sausą moliūgą galima dar apipurkšti laku, tai padės jį apsaugoti nuo mikroorganizmų. Išskaptuoti ir raižyti moliūgai išsilaiko ilgiau šaltesnėje vietoje, juos reikėtų pasaugoti nuo saulės ir šalnų.
Moliūgams žavesio suteikia šviesa. Geriausia jo viduje uždegti kuo didesnę žvakę, būtinai su dangteliu. Tokia žvakė nepridegina moliūgo viršaus ir jis išlieka kietas. Geriausiai tinka kapinių žvakės. Vietoje žvakių galima naudoti šviesos diodus (LED lemputes) arba girliandas su baterijomis.
Rašyti komentarą