Medus

Svarbiausi patarimai perkant medų: ką turite žinoti apie ženklinimą ir kokybę

(1)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento Panevėžio apygardos specialistai pastebi, kad prasidėjus šviežio medaus prekybos sezonui, prekyvietėse aptinkamas neženklintas medus. 

Specialistai primena, visi maisto produktai tiekiami į rinką (t.y. parduodami vartotojams) turi būti paženklinti ženklinimo etikete, kurioje turi būti nurodyta privaloma informacija.

VMVT primena ant kiekvienos medaus pakuotės turi būti nurodyta:

  • Produkto pavadinimas: Pvz., „Medus“. 
  • Gamintojas ir gamintojo adresas: Pvz., Vardenis Pavardenis, Medaus k., Avilio sen., Ignalinos r. sav., kontaktinis tel. Nr. (neprivaloma).
  • Grynasis kiekis: Pvz., 1 kg ar 250 ml. 
  • Tinkamumo vartoti terminas: Pvz., „Geriausias iki 15-07-2025“.
  • Kilmės šalis: Pvz., Lietuva.

Vartotojas, pirkdamas medų, visada turėtų pasidomėti medaus kilme, kuri privalo būti nurodyta medaus ženklinimo etiketėje, nurodant kilmės šalies pavadinimą.VMVT

Žinotina, kad yra atvejų, kai medus, atvežtas į gamybos įmonę, pakavimo metu yra sumaišomas ir padaromas mišinys iš kelių šalių gamintojų medaus, tad vartotojai turėtų įsidėmėti ir žinoti, ką reiškia: 

  • „ES medaus mišinys“ –  medus pagamintas sumaišant kelių ES šalių bitynuose pagamintą medų (pvz. lenkiškas ir lietuviškas ar pan.). 
  • „Ne ES medaus mišinys“ – medus pagamintas sumaišant ne ES šalių bitynuose pagamintą medų (pvz. kiniškas ir ukrainietiškas ar pan.).
  • „ES ir ne ES medaus mišinys“ – medus pagamintas sumaišant ES šalių bitynuose pagamintą medų su ne ES šalių bitynuose pagamintu medumi (pvz. lietuviškas ir kiniškas ar pan.).

„Dauguma Lietuvos bitininkų medų fasuoja iš karto po išsukimo, kad užtikrintų jo natūralumą. Pirkdami atkreipkite dėmesį į medaus tinkamumo vartoti terminą, spalvą, konsistenciją ir kvapą.

Medaus spalva gali svyruoti nuo bespalvės iki tamsiai rudos, konsistencija – nuo skystos iki susikristalizavusios, o kvapas ir skonis priklauso nuo augalų rūšies. Venkite suputojusio medaus su burbuliukais ar rūgščiu skoniu, nes tai gali reikšti, kad medus yra surūgęs.

Pagal standartus medui nėra nustatytas  tinkamumo vartoti terminas, tad jį nustato patys medaus gamintojai (dažniausiai tai ~1-2 metai)“, - kalbėjo Panevėžio apygardos priežiūros skyriaus vyriausioji valstybinė veterinarijos gydytoja Lina Maldžiūtė.

Medaus ženklinimo etiketėje gali būti papildomai nurodyta:

  • Biologinė medaus kilmė: jei medus rinktas iš konkretaus šaltinio. Tam tikrais atvejais, turint laboratorinius tyrimus (atliktus akredituotoje laboratorijoje), patvirtinančius vyraujančias žiedadulkes, šis saldus produktas gali būti pavadinamas rapsų, grikių, nektaro, lipčiaus medumi, liepų medumi, tačiau tokie pavadinimai, kaip „pavasario gėlių medus“, „vaistinių augalų medus“ ir pan., negali būti vartojami, nes yra niekuo nepagrįsti.
  • Regiono pavadinimas: jei medus surinktas vien tik iš nurodyto regiono (netaikoma filtruotam ir konditeriniam  medui).
  • Konkretūs kokybės kriterijai: diastazės aktyvumas ar drėgnumas.
  • Gamybos būdas: priklausomai nuo gamybos būdo, medus gali būti lipčiaus, nektaro, korinis, su korio gabaliukais, savitakis, išsuktas, išspaustas, filtruotas, konditerinis. 

Laikykite medų tamsioje, vėsioje vietoje, sandariuose induose, kurie tinkami liestis su maistu. Laikymo patalpa turi būti sausa ir gerai vėdinama. Nepatartina medaus laikyti cinko, vario ar geležiniuose induose.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder