Skirmantas Malinauskas paaiškino, kaip „MG grupė“ laimi valstybės konkursus: „Už mažų įmonių stovi šimtamilijoniniai užsakymai“

(4)

Vilniaus pašonėje, Rokantiškėse, dygsta didžiausios Lietuvoje kareivinės. Dvidešimties futbolo aikščių plote įsikurs daugiau nei pusė tūkstančio karių bei administracija, garažuose stovės pėstininkų kovos mašinos, veiks ir remonto dirbtuvės, plovykla, degalinė – viskas, ko reikia kariams.

 

Kiek mažesni kariniai miesteliai dabar statomi ir Šilalės rajone bei greta Šiaulių. Dar pernai vasarą ministerija statyboms planavo gerokai mažiau pinigų – apie 169 mln. eurų. Tačiau per metus projektai pabrango 60 milijonų eurų.

Pabrango iki 230 mln. eurų

Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko teigimu, dabar trijų projektų įgyvendinimas atsieis 230 mln. su PVM.

Karinius miestelius, išskyrus vieną, prie Šiaulių, stato ne kas kitas, o ką tik politinės korupcijos byloje nuteisto koncerno „MG grupė“ įmonė „Darnu group“.

Šimtamilijoninę sumą valstybė koncernui sumokės per 15 metų. Pirkimą statyboms Krašto apsaugos ministerija paskelbė dar Sauliaus Skvernelio kadencijos metu, 2019-aisiais. Pirkimo nugalėtojai paaiškėjo 2020-ųjų rudenį, prieš pat pasikeičiant valdžioms, kai politinės korupcijos byla buvo linksniuojama jau ketverius metus.

Jau tada Seime vyko parlamentinis tyrimas ir kilo klausimai, kaip valstybė tokios svarbos objektui gali pasitelkti teisiamą koncerną. Kas dėl to dėjosi valdžios kabinetuose, gerai atsimena tinklaraštininkas, buvęs Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas.

„Tuo metu ta diskusija vyko ir už uždarų durų, ir viešai. Galop buvo gana aiškiai pasakyta – jeigu tu eliminuoji juridinį asmenį, kuris yra nenuteistas, kol neįsiteisėjęs nuosprendis, galioja nekaltumo prezumpcija, jis yra visiškai švarus <...>. Jį pašalinus valstybė susidurtų su ieškiniais ir dar pati greičiausiai turėtų susimokėti“, – TV3 žinioms sakė tinklaraštininkas S. Malinauskas.

O dabar tam tikra prasme mokesčių mokėtojai padengė ir kiek didesnę nei milijono eurų dydžio baudą, kurią koncernas jau sumokėjo. Vieno milijono eurų bauda, palyginti su šimtamilijoniniais užsakymais, neatrodo itin skausminga.

„Mes kalbam apie paprasčiausias investicijas – tu neši šimtus tūkstančių politikams ir valdininkams, kad gautum atgal milijonus. Ir tie milijonai taip pat ir valstybės užsakymų pavidalu plaukia. Infrastruktūriniai projektai, statybų projektai“, – teigė S. Malinauskas.

Kol vyko teismai, „Darnu group“ spėjo pastatyti ir porą policijos komisariatų bei areštinių. Pavyzdžiui, pagal viešosios ir privačios partnerystės projektą kartu su Policijos departamentu pastatytas Panevėžio policijos komisariatas su areštine, kainavo per 20 mln. eurų.

Ironiška – ar kokybiškai pastatė areštinę, dabar turi progą išbandyti pats buvęs koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis. Policijos komisariatas Vilniuje ir nauja areštinė valstybės biudžetui kainavo 56 milijonus eurų.

Už mažų įmonių stovi šimtamilijoniniai užsakymai

Kadangi „Darnu group“ valdo per 30 antrinių bendrovių ir įstaigų, iš pirmo žvilgsnio su koncernu statytojų galima ir nesusieti – bendrovė pasivadinusi „Pilies projektai“. Toks veikimo modelis, kai viešai sunku atsekti, kad už mažų įmonių stovi ir šimtamilijoninius užsakymus gauna vienas ir tas pats koncernas, Skirmantas Malinauskas vadina viena didžiausių problemų.

Net ir šioje politinės korupcijos byloje šešeriems metams už grotų siunčiamas buvęs viceprezidentas R. Kurlianskis, o viskam diriguojantis vienas turtingiausių lietuvių Darius Mockus iš balos išlipo beveik sausas, į teismą atėjo tik kaip liudytojas.

„Jeigu jis kurtų naujus verslus ar to paties koncerno pagalba dalyvautų pirkimuose, kitose schemose, kiltų labai didelis klausimas, ar korupcija baudžiama, ar pasitenkinam tuo, kad pagaunami už rankos vykdytojai tokių nusikaltimų, o tie žmonės, kurie stovi už jų, tiesiog lieka nenubausti“, – teigė S. Malinauskas.

Pati „MG grupė“ skelbiasi, kad pernai uždirbo per 800 milijonų eurų pajamų. Grynasis visų grupės įmonių pelnas siekia 40 mln. eurų.

S. Malinauskas svarsto, kad, jei Aukščiausiasis Teismas paliks tokį patį nuosprendį, institucijos turėtų imtis veiksmų, kad už korupciją nuteistos įmonės negalėtų lyg niekur nieko dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir laimėti šimtamilijoninių konkursų. Tačiau tokių iniciatyvų kol kas negirdėti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder