Anot L. Savicko, Lietuvoje pradėtos organizuoti geriamojo vandens iš čiaupo vartojimo akcijos, iniciatyvos. Beveik prieš 10 metų vyko Aplinkos ministerijos socialinė iniciatyva „Vanduo iš čiaupo – Tau geriausias“.
Specialiu ženklu – lipduku ant durų, kuris informuoja, kad čia galima nemokamai atsigerti vandens iš čiaupo, taip pat vandeniu prisipildyti savo atsineštą tarą, buvo žymimos Palangos, Vilniaus, Druskininkų, kitų miestų kavinės bei restoranai.
Pagal projektą, „viešojo maitinimo įstaigos klientų (pirkėjų) prašymu kartu su tiekiamu maistu turi nemokamai pateikti teisės aktų nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį.“
Pasak L. Savicko, Lietuvoje tik nedidelėje dalyje viešojo maitinimo įstaigų vyrauja gastronominė tradicija klientams pateikti nemokamai vandentiekio geriamojo vandens.
„Geriamasis vanduo klientams reikalingas ne tik bendrajai sveikatos būklei saugoti ir palaikyti, bet gali būti reikalingas vaistams suvartoti, o šiltojo sezono metu yra būtinas siekiant išvengti dehidratacijos.
Taip pat viešojo maitinimo įstaigose, kuriose leidžiama lankytis kartu su augintiniais, geriamasis vanduo reikalingas pagirdyti augintinį“, – dokumento aiškinamajame rašte sako parlamentaras.
Anot L. Savicko, nepaisant to, kad fasuoto vandens buteliukų pardavimas viešojo maitinimo įstaigose yra ekonomiškai reikšmingas pačioms įstaigoms, tačiau patiekiant vandentiekio vandenį būtų sumažinta plastiko sukeliama tarša bei efektyviau išnaudojamas vandentiekiu tiekiamo vandens potencialas.
Seimo nario L. Savicko teigimu, nuo 2021 m. pradžios įsigaliojo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) dėl žmonėms vartoti skirto vandens kokybės.
Joje nurodoma, kad turi būti gerinama prieiga prie geriamojo vandens, taip pat rekomenduojama valstybėms narėms skatinti nemokamai arba už nedidelį aptarnavimo mokestį siūlyti šį vandenį restoranų, valgyklų bei kitų maisto ir gėrimų tiekimo įstaigų klientams. Direktyvos nuostatos į nacionalinę teisę turi būti perkeltos iki 2023 m. sausio 12 d.
Šiuo metu galiojančiuose įstatymuose nėra įtvirtintos pareigos viešojo maitinimo įstaigose klientų (pirkėjų) prašymu nemokamai pateikti geriamąjį vandentiekio vandenį.
Rašyti komentarą