Seimo nariai įvertino A. Tapino akibrokštą prezidentui: nuo „spjūvio į veidą“ iki „vertybinių apsisprendimų“

(36)

Seimo nariai pasiskirstė į dvi stovyklas, vieni neigiamai vertina trečdalio „Global Lithuanian Leaders“ laureatų atsisakymą priimti apdovanojimą iš šalies prezidento rankų, kiti palaiko tokį sprendimą. Dalis parlamentarų  „Laisvės TV“ lyderio Andriaus Tapino sprendimą vadina nepagarba pačiam apdovanojimui, tačiau yra ir tokių, kurie įsitikinę, kad ši situacija yra priminimas Gitanui Nausėdai, jog jis yra visos Lietuvos žmonių prezidentas.

„Aš manau, kad laureatai taip pasielgė atsižvelgdami į tai, kokias vertybes jie vertina. Kaip atrodytų, jei „Laisvės TV“, kuri propaguoja laisvę, toleranciją ir įvairias pažiūras, elgtųsi kitaip?

Tuomet jie būtų verti tiek pat, kiek mano kolegos, kurie viena šneka, o kita daro, todėl aš visiškai pritariu tokiam elgesiui.

Taip yra parodoma labai aiški pilietinė pozicija, prieš įstatymus visi yra lygūs, nesvarbu, ar tai yra prezidentūra, ar ne, ji turi žinoti, kad Lietuvoje yra žmonių, kurie mąsto kitaip“, – Alfa.lt sakė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas.

Archyvų nuotr.

 

Parlamentaras tikina, kad šalies vadovas negali atstovauti tik vienai gyventojų grupei, esą jis privalo gerbti ir palaikyti ir kitokią nuomonę turinčius piliečius. 

„Niekas neužsimiršta, vis tiek kažkokiomis formomis tai padarys įtaką mūsų elgesiui.

Aišku, tik laikas parodys, kuria kryptimi viskas eis toliau. Ir aš visada stengiuosi priminti G. Nausėdai, kad jis yra visos Lietuvos žmonių prezidentas.

Šalies vadovas turi vienodai mylėti ir buvusius konkurento rinkėjus, tuo labiau jis davė priesaiką padėjęs ranką ant Konstitucijos gerbti ir mylėti visus.

Kodėl mes paskui darome išlygas ir bendraujame su vienais, neužjaučiame ir nepadedame kitiems? Tada ir atsiranda tvirtos pilietinės visuomenės daigai, kurie netoleruoja prezidento veiksmų ir, kaip sakant, nekeliaklupsčiauja“, – teigė Seimo narys A. Sysas.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga išreiškė visai kitokią poziciją šiuo klausimu.

Anot jo, toks laureatų sprendimas tik rodo nepagarbą pačiam apdovanojimui. 

„Matyt, negali versti žmogaus atsiimti kažkokio apdovanojimo, tačiau man tai neatrodo nei labai rimta, nei solidu. Kad ir kaip nepatiktų vienas ar kitas politikas, šiuo atveju suprantu, kad nepatinka prezidentas, bet yra valstybė ar kažkokia organizacija, kuri tuos apdovanojimus teikia, juk ne vieno asmens teikimu vyksta.

Man atrodo, kad čia yra tokia nepagarba labiau ne prezidentui, kurį galima mylėti, galima jo nemylėti, o pačiam apdovanojimui ir įvertinimui.

Tai yra pasidavimas kažkokioms emocijoms išvadinant žmones nusikaltėliais ir panašiais dalykais, taip atrodo, kad kai kurie žmonės iškart tampa ir prokurorais, teisėjais ir gali visus nuteisti be teismo, tai gal iš tikrųjų ir neverti kai kurie veikėjai tų apdovanojimų“, – tikino A. Veryga.

Parlamentaras įsitikinęs, kad tokius veiksmus skatina artėjantys šalies vadovo rinkimai.

„Nemanau, kad čia viskas nurims. Labai teisūs yra tie, kurie sako, kad čia prasideda toks savotiškas pasiruošimas prezidento rinkimams. Prasideda toks gan intensyvus prezidento kritikavimas, manau, kuo toliau, tuo daugiau bus visokių pareiškimų ir eskalacijų“, – Alfa.lt sakė buvęs sveikatos apsaugos ministras.

 

Archyvų nuotr.

Aurelijus Veryga. / Fotobankas

Kiekvienas žmogus turi teisę atsisakyti apdovanojimų. 

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Jurgis Razma įsitikinęs, kad G. Nausėda visgi turėtų reaguoti į susiklosčiusią situaciją ir suprasti, kad tokie veiksmai turi rimtą pagrindą. 

„Tai yra žmonių asmeniniai, vertybiniai apsisprendimai ir kiekvienas gali tai daryti. Čia turbūt yra tam tikra erdvė, apie kurią turėtų pamąstyti prezidentas, tai yra tokie gan matomi reagavimai iš žinomų žmonių pusės.

Matysime iš prezidentūros komentarų reaguojant į tą veiksmą, šiaip visada yra gerai, kai politikai reaguoja, tai ir dabar būtų gerai, kad vis dėlto prezidentas pagalvotų, kad tokie veiksmai turbūt turi kažkokį rimtą pagrindą“, – tikino J. Razma.

Archyvų nuotr.

Jurgis Razma. / Fotobankas

Tiesus spjūvis į veidą iš tų, kurių niekas nerinko.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Agnė Širinskienė į susiklosčiusią situaciją sureagavo gana aštriai. Anot Seimo narės, A. Tapino veiksmai yra „tiesus spjūvis į veidą“ prezidento rinkėjams. 

„Net ne apie prezidentą čia kalba, o apie pagarbą žmonėms. Kai esi niekieno nerinktas propagandininkas, niekam neatsakingas, o svarbiausia – pats sau gražus ir jautiesi įtakingas, tada dangus ir mėnulis pasiekiami ranka.  Tai kas, kad pasistiebus ant savo tikrai „toksiško“ ego.

Archyvų nuotr.

Taip pasitikėjimą vertina rinkėjai ir, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, jų buvo visi  881 495. Tad tokie palyginimai, kaip skamba šiandien iš visų trubadūrų apie prezidentą „iš pievų“ bei pasitikėjimo „vertinimai“, yra visiems tiems 881 495 toks tiesus spjūvis į veidą iš tų, kurių niekas nerinko, kad ir koks teisus Vilniaus elitas jie besijaustų“, – feisbuke rašė valstietė A. Širinskienė.

Andriau, raminkis, jau nebejuokinga.

Buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis įsitikinęs, kad „Laisvės TV“ lyderio veiksmai yra spaudimas šalies vadovui. 

„A. Tapinas atsisako priimti apdovanojimą. Na ir kas. Atsisako, tai negaus. Jo teisė, kaip ir visų kitų. Tiek priimti, tiek nepriimti. Tik kodėl ši nereikšminga žinia aktyviai platinama per visą „teisingą“ žiniasklaidą? Manau, tai ir vėl daromas spaudimas Lietuvos prezidentui. Šioje situacijoje aš esu Lietuvos prezidento pusėje ir viešai tai pareiškiu. Andriau, raminkis, jau nebejuokinga. Tai jau kažkur girdėta, o kopijos yra visada prastesnės už originalą, nors Tu tai aktyviai naudoji“, – feisbuke rašė V. Mazuronis. 

Archyvų nuotr.

Ceremonija vis tiek įvyks

Dalyvauti „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) apdovanojimuose atsisakė trys nominantai.

Vienas jų „Už Lietuvos garsinimą pasaulyje“ nominuotas „Laisvės TV“ už Laisvės kelio bangos akciją. Tiesa, antradienį A. Tapinas, „Laisvės TV“ lyderis, feisbuke pareiškė, kad atsisako kvietimo į prezidentūrą, nes negali priimti apdovanojimo iš G. Nausėdos rankų. 

„Už lietuviškų idėjų proveržį pasaulyje“ apdovanota pirmoji Lietuvos kosmoso technologijų įmonė „NanoAvionics“ ir jos įkūrėjai Vytenis Buzas ir Linas Sargautis taip pat atsisakė dalyvauti apdovanojimų ceremonijoje prezidentūroje.

Apie tai, kad atsisako atsiimti apdovanojimą prezidentūroje, paskelbė ir Vilniaus universiteto iGEM komanda.

Tiesa, GLL vadovė Aušra Kukelkaitė teigia, kad nors trečdalis laureatų ir atsisakė priimti apdovanojimą, ceremonija vis tiek įvyks. 

 

 

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder