Šalies vadovai vėl vejami į valdiškas rezidencijas

(1)

Seimo valdyba kreipėsi į Vyriausybę, klausdama, ar ši pritaria parlamente pateiktiems projektams, kuriems įsigaliojus šalies prezidentas ir premjeras privalėtų persikelti į valdiškas rezidencijas. 

Tiesa, Vyriausybės atsakymą parengusi Vidaus reikalų ministerija pataisoms pritaria tik su išlygomis. Savo ruožtu Vadovybės apsaugos tarnybos direktorius Rymantas Mockevičius sako, kad tarnyba pajėgi užtikrinti šalies vadovų saugumą ne Turniškėse, nors pripažįsta, kad jiems persikėlus į Turniškes būtų sutaupyta mokesčių mokėtojų pinigų.

Įstatymų projektuose siūloma nustatyti prezidento ir premjero pareigą persikelti į jiems paskirtas rezidencijas per tris mėnesius nuo išrinkimo ar paskyrimo į pareigas dienos. Įstatymų projektų aiškinamajame rašte teigiama, kad „įtvirtinus naujas nuostatas bus sustiprinta pagarba valstybės institucijoms, sklandžiau užtikrintas aukščiausių šalies pareigūnų saugumas, sutaupytos valstybės lėšos bei užtikrintas sklandesnis Vadovybės apsaugos tarnybos darbas bei jų darbo sąlygos."

Vadovybės apsaugos įstatyme nustatyta, kad Vadovybės apsaugos tarnyba saugo Respublikos prezidentą (ar asmenį, laikinai einantį Respublikos prezidento pareigas) 24 valandas per parą.

Kiti pagal Vadovybės apsaugos įstatymą vadovybei priskiriami asmenys saugomi užsienio vizitų, oficialių susitikimų metu ir kai vykdo funkcijas, dėl kurių jiems skirta apsauga. Jeigu kyla grėsmė šių asmenų saugumui, Vyriausybės nustatyta tvarka jie gali būti saugomi ir kitu laiku. Vadovybės gyvenamoji vieta saugoma 24 valandas per parą. Nesvarbu, kur ši gyvenamoji vieta yra.

Seime pateiktais projektais nustatomos prezidento ir premjero garantijos turėti rezidenciją. Beje, prezidento teisė turėti rezidenciją ir valstybės pareiga ją išlaikyti kyla iš Lietuvos Konstitucijos, bet ji nenumato pareigos prezidentui gyventi rezidencijoje.

Ministro pirmininko galimybę turėti rezidenciją nustato Vyriausybės įstatymas.

„Ministro pirmininko rezidencija nėra ir nebūtų naudojama ministro pirmininko pareigoms atlikti (priešingai nei Respublikos prezidento atveju), nes ministras pirmininkas yra kolegialios institucijos narys ir dirba kartu su ministrų kabinetu. Todėl įtvirtinant ministro pirmininko pareigą apsigyventi rezidencijoje, būtų iš esmės nustatoma prievolė pasinaudoti suteikta garantija", - dėstoma Vidaus reikalų ministerijos išvadoje.

Anot Seimo narių, šalies vadovų apsisprendimas gyventi ne rezidencijoje sukelia abejonių dėl aukščiausių šalies pareigūnų saugumo užtikrinimo.

Kadangi Turniškės ir taip yra saugoma zona, ten saugoti būtų pigiau

"Visgi pažymėtina, kad Vadovybės apsaugos tarnybai nustatyta pareiga saugoti visos vadovybės gyvenamąją vietą 24 valandas per parą. Todėl manytina, kad Respublikos prezidento ir ministro pirmininko persikėlimo gyventi į rezidenciją klausimas turėtų būti sprendžiamas atsižvelgiant į galimybes Vadovybės apsaugos tarnybai užtikrinti tinkamą jų saugumą jų gyvenamojoje vietoje", - dėsto Vidaus reikalų ministerija.

Todėl siūlo šalies vadovams nustatyti pareigą gyventi rezidencijoje siejant ne su jų teisės turėti rezidenciją įgyvendinimu ir ją nustatyti ne įstatymų projektuose, bet keičiant Vadovybės apaugos įstatymą. Nustatant sąlygą, kad tokia pareiga atsiranda, jei Vadovybės apsaugos tarnyba praneša, jog nėra galimybių užtikrinti tinkamą saugumo lygį jų gyvenamojoje vietoje.

Vadovybės apsaugos tarnybos direktorius Rymantas Mockevičius „Vakaro žinioms" sakė nenorintis vertinti diskusijų dėl šalies vadovų apsaugos, nes tai - politinis klausimas, kurį spręsti turi įstatymų leidėjai. O tarnybos pareiga yra įstatymus vykdyti.

„Kaip Seimas nuspręs, taip ir gyvensime. Šiuo metu neturime didelių nepatogumų, jei ką nors reikia saugoti ne Turniškėse, nes tarnyba jau tvirtai ant kojų stovi ir galime užtikrinti saugumą visur. Sunkiau, lengviau - tai kiti klausimai.

Aišku, kadangi Turniškės ir taip yra saugoma zona, ten saugoti būtų pigiau. Bet sumų atskleisti negaliu, nes tai - tarnybinė informacija, kuri viešai nekomenduojama, kaip ir kitos detalės, apie kurias klausiate", - kalbėjo R.Mockevičius.

Pasak jo, anksčiau su nepatogumais susidurdavo pareigūnai, kuriems sargyboje (kai apsauga vykdoma ne specialiai tam pritaikytose rezidencijose) tekdavo šalti per šalčius ar kaisti per karščius.

„Dabar yra mobilūs šiuolaikiški postai su šildymu, kondicionavimo sistemomis", - džiaugėsi tarnybos vadas.

Pasak jo, šiuo metu saugomi asmenys yra tik šalies prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, kadenciją baigę prezidentai bei Vytautas Landsbergis. Aukšti užsienio politikai saugomi tol, kol vieši Lietuvoje. R.Mockevičius taip pat džiaugėsi, kad kasmet kiek didėja ir tarnybos finansavimas. Ar jis bent jau pasiveja infliaciją?

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder