Kaip ir visuomet po tokių įvykių socialinėje erdvėje nepraleidžiama progos aptarti žinomų žmonių likimo: nors didžiąja dalimi pastebima kritika, atsiranda ir palaikymo žinučių.
Psichiatras Martynas Marcinkevičius išskyrė, kad šiame kontekste yra vienas geras dalykas – tai, jog tokie asmenys yra baudžiami be jokių nuolaidų. Visgi perlenkti lazdos aptarinėjant kito nelaimę nereikėtų.
„Žymūs žmonės yra tie patys žmonės, – primena pašnekovas.
– Reikia pripažinti, kad iš dalies šių žmonių dalia nėra lengva. Dabar ir jie patys dažniau pasisako, kad nors ir socialiniuose tinkluose atrodo, jog jų gyvenimas gražus, bet realybėje būna visko.
Gyvenimas tokių žmonių, bent jau dvasine prasme, nėra lengvas. Jie dažnai patiria stresą, nerimą, turi įvairių psichikos sveikatos problemų, nes tas spaudimas yra didžiulis.
Būti žinomu, viešu asmeniu yra apskritai sudėtinga.“
Tiesa, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas pastebi, kad visuomenės nuomonė kiek skiriasi, kuomet kalba pasisuka konkrečiai apie pramogų verslo garsenybes.
„Kai kalbame apie politikus, ministrus, valstybės tarnautojus ir pan. visuomenės reakcija dažniausiai būna vienareikšmiška, tokius poelgius smerkianti.
Tačiau kai tai atsitinka su šou verslo atstovais, kuriems tokie aukšti reikalavimai nėra keliami, atsiranda įvairių vertinimų.
Dėl to šiais atvejais buvo ir smerkiančių, ir ginančių, su tais žinomais žmonėmis susitapatinusių balsų.
Kalbant apie visuomenės požiūrį į tokius atvejus, pasak pašnekovo, svarbu žinoti, kad ir tokie asmenys bus nubausti.
Anksčiau, kriminalinėmis istorijomis apipintais 90-aisiais, ne vienas yra girdėjęs pavyzdžių, kuomet neblaivūs prie vairo pričiupti ir nešvariais darbeliais pagarsėję verslininkai nuo baudos išsisukdavo pažintimis ar kyšiu, o retkarčiais dar ir būdavo palydimi pareigūnų namo.
Laimei, tokia praktika jau praeitis.
Pasiteiravus, kodėl neigiami įvykiai neretai sulaukia žymiai daugiau dėmesio, nei geros naujienos, pašnekovas neslepia, kad tai slypi mūsų pačių viduje ir pasirinkimuose.
„Tai atskira ir labai skaudi tema, – pripažino psichiatras. – Iš tikrųjų tai būdinga visam pasauliui, bet mes žinome, kad tai ypač būdinga mums, Lietuvai, jog mus veikia ta neigiama informacija. <...> Iš tiesų tai mes dirginame savo pačius primityviausius instinktus, pačius žemiausius jausmus.
Čia lygiai tas pats, kai internete bandoma ieškoti pozityvių anoniminių komentarų – tokių reta.
Taip nutinka, kai mes paleidžiame savo gyvulišką ir žemesnio lygio prigimtį, nusiimame savo smegenų žievę, kuri yra mūsų žmogiškumo esmė ir tada paleidžiame lietis visas tas piktas, negeras emocijas.
Dauguma tokių žmonių visa tai skleidžia anonimiškai, kada neva nebus galima identifikuoti, kas tu.
O kodėl to susilaukia žinomi žmonės?
Čia atsiranda ir kitų mechanizmų, pavyzdžiui, paslėptas pavydas. Iš vienos pusės žvaigždėmis mes žavimės, bet iš kitos pusės – jiems pavydime, - portalui delfi.lt pasakojo psichiatras Martynas Marcinkevičius.
Rašyti komentarą