Prezidento iniciatyva į Lietuvą bus atgabentos lituanistinės vertybės iš JAV

Prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva Lietuvos muziejų asociacija ir Amerikos lietuvių kultūros archyvas (ALKA) pasirašė istorinių XIX–XX amžiaus lietuvių išeivijoje sukauptų lituanistinių vertybių dovanojimo Lietuvos muziejams deklaraciją, antradienį pranešė Prezidentūra.

Taip pat pasirašytas ir ketinimų protokolas dėl tolesnio asociacijos bei archyvo bendradarbiavimo.

„Džiugu, kad lietuvių išeivijos Amerikoje kauptos ir saugotos lituanistinės vertybės sugrįš į Lietuvą ir praturtins mūsų regionų kultūrą. Tikiu, kad lituanistinės dovanos iš Amerikos užims garbingą vietą Lietuvos regionų muziejų nuolatinėse ekspozicijose. Taip pat bus paskatinta šių institucijų parodinė, edukacinė, kultūrinė veikla, siekiant Lietuvoje deramai įvertinti ir pristatyti didžiulį Amerikos lietuvių indėlį į lietuvybės išsaugojimą“, – sakė Putname, Konektikuto valstijoje, besilankantis šalies vadovas.

Anot Prezidentūros, Žemaičių muziejus tapo pirmuoju, kuriam nuolatiniam saugojimui, eksponavimui ir aktualinimui padovanotos vertingos istorinės knygos, susijusios su Žemaitijos ir Žemaičių vyskupystės istorija.

Kitos lituanistinę vertę turinčios istorinės knygos bus perduotos Šiaulių „Aušros“ muziejui, Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir kitoms atminties išsaugojimo institucijoms Lietuvoje.

„Tai regioniniai muziejai, gal ne patys didžiausi Lietuvoje, bet man didžiai prasminga, kad (perduodami – BNS) tokie vertingi leidiniai (...) – „Aušros“ leidimas, „Varpas“, „Tėvynės sargas“, Motiejaus Valančiaus „Žemaičių vyskupystės“ pirmasis leidimas“, – teigė G. Nausėda.

„Manau, kad tokio reikšmingo kultūrinio paveldo perdavimas pagyvins ir mūsų muziejų veiklą, sustiprins ryšius tarp ALKOS čia, Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir mūsų regioninių muziejų, sustiprins regioninį bendradarbiavimą ir atkreips dėmesį į tuos mūsų lietuvybės židinius Jungtinėse Valstijose – čia bus daugiau žinoma apie Lietuvą, Lietuvoje bus daugiau žinoma apie šiuos lietuvybės centrus“, – kalbėjo šalies vadovas.

Aktyvus išeivijos veikėjas kunigas Pranciškus Juras XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje pradėjo kaupti reikšmingas lituanistines vertybės, kurių pagrindu buvo suformuotas Amerikos lietuvių kultūros archyvas, nuo 1965 metų veikiantis Putname.

Jį sudaro knygos, periodiniai leidiniai, paveikslai, tautodailės ir taikomosios dailės kūriniai, archyvinė medžiaga, tarp jos ir iškilių lietuvių kilmės mokslininkų, kultūros šviesuolių archyvai, įvairių išeivijos institucijų ir organizacijų diplomatinė dokumentacija.

Vizito metu šalies vadovas taip pat aplankė jau daugiau kaip 80 metų Putname veikiantį lietuvišką Švenčiausiosios Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo seserų vienuolyną, kuriame saugomi Adomo Galdiko ir kitų lietuvių išeivijos menininkų kūriniai, lietuvių kapines ir Karaliaus Mindaugo pilį Putname.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder