„Nedarbas pandemijos metu neaplenkė dalies šalies gyventojų. Socialinė apsauga praradus darbą yra ypač svarbi. Tikimės, kad galimybė atnaujinti nedarbo socialinio draudimo išmokos mokėjimą antrą kartą padės pakartotinai darbo netekusiems ir sudėtingose situacijose atsidūrusiems žmonėms“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
KAIP YRA DABAR? Įsidarbinus ar pradėjus savarankišką veiklą nutraukiamas nedarbo socialinio draudimo išmokos mokėjimas. Per 6 mėnesius vėl netekus darbo ir užsiregistravus Užimtumo tarnyboje, nedarbo socialinio draudimo išmokos mokėjimo atnaujinimas galimas tik vieną kartą.
KAIP SIŪLOMA? Norint paskatinti asmenis drąsiau grįžti į darbo rinką, nedarbo draudimo išmokos mokėjimas bus atnaujinamas du kartus bedarbiams, įsiregistravusiems Užimtumo tarnyboje per 6 mėnesius po nedarbo draudimo išmokos mokėjimo nutraukimo dėl atsiradusių darbo santykių ar savarankiškai vykdomos veiklos. Nedarbo išmokos mokėjimas būtų atnaujinamas nuo bedarbio statuso suteikimo dienos.
Prognozuojama, kad per metus papildomai teisę į antrą kartą nedarbo socialinio draudimo išmokos mokėjimo atnaujinimą įgys per 6000 bedarbių.
Nedarbo socialinio draudimo išmoka skiriama asmenims, kurie per paskutinius 30 mėnesių iki įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos turi bent 12 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą. Nedarbo socialinio draudimo išmoka mokama 9 mėnesius.
Šią išmoką sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji. Nuo šių metų pradžios pastovioji nedarbo socialinio draudimo išmoka yra 149 eurai arba 23,27 proc. 1 MMA, galiojančios tą mėnesį, už kurį mokama nedarbo socialinio draudimo išmoka. Kintamoji šios išmokos dalis priklauso nuo buvusio darbo užmokesčio ir išmokos mokėjimo mėnesio: pirmą-trečią mėnesiais ji siekia 38,79 proc. apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, o vėliau palaipsniui mažėja.
Per pirmąjį karantiną pradėjęs augti nedarbo socialinio draudimo išmokų gavėjų skaičius, antroje 2020 m. metų pusėje stabilizavosi ir viršijo 90 tūkst., o 2021 m. gegužės mėn. buvo stebimas mažėjimas iki 78 tūkst. bedarbių.
Rašyti komentarą