Marijampoles pataisos namai

Nutylėtos kalinių streiko Marijampolėje detalės: du nuteistuosius teko traukti iš kilpos

(3)

Praėjusios savaitės pabaigoje Marijampolės kalėjime vykęs septynių nuteistųjų iki gyvos galvos streikas – bado akcija sulaukė didelio visuomenės dėmesio ir susidomėjimo. Šios savaitės pradžioje, kaip skelbta, kaliniai nutraukė badavimą ir grįžo prie kalėjime tiekiamo maisto (taip teigia Lietuvos kalėjimų tarnyba), tačiau patys nuteistieji Alfa.lt atskleidė detales, kurių iki šiol visuomenė nežinojo.

Neramumai Marijampolėje prasidėjo praėjusią savaitę, kai septyni iš aštuonių čia kalinčių nuteistųjų iki gyvos galvos, dar vadinamų „gyvagalvių“, paskelbė bado streiką.

Maišto priežastis – kalėjimo vadovybė uždraudė nuteistiesiems įsigyti vietinėje parduotuvėje kiaušinių, miltų ir kai kurių kitų maisto produktų, pastariesiems buvo liepta tenkintis tuo, ką jiems pagamina ir duoda valgyti kalėjimo darbuotojai.

Kaip antradienį paskelbė Lietuvos kalėjimų tarnyba, nuteistieji nutraukė bado akciją, dalinai pasiekę savo – nutarta kol kas grąžinti senąją apsipirkimo tvarką ir leisti kaliniams įsigyti tuos maisto produktus, kuriuos ketinta uždrausti.

Tiesa, ne visam laikui – sprendžiama, kaip įgyvendinti šią tvarką.

Viešai skelbta ir tai, kad kai kurie kaliniai bado akcijos metu buvo susižaloję, tačiau kai kas liko nutylėta – portalo šaltinių duomenimis, du nuteistieji iki gyvos galvos iš vienos kameros bandė pasikarti, kalėjimo darbuotojams teko juos traukti iš kilpos.

Portalo žiniomis, vienas iš šių vyrų – vienas iš 2013 metais jauną merginą bagažinėje sudeginusių Dembavos budelių, kitas – už kelių žmonių nužudymą nuteistas žudikas.

Organizatorių nuotr.

Lietuvos kalėjimų tarnyba iš dalies patvirtino, kad tokia situacija buvo, tačiau teigia, jog nuteistieji išties nemėgino pasikarti – tiesiog imitavo šį veiksmą, taip išreikšdami savo protestą.

„Lietuvos kalėjimų tarnybos Marijampolės kalėjime nuteistųjų iki gyvos galvos protesto metu, kuomet jie atsisakė valgyti įstaigos tiekiamą maistą, du kaliniai mėgino imituoti pasikorimą.

Tai, anot jų, buvo viena iš protesto išraiškos formų.

Nė vienam asmeniui negrėsė pavojus sveikatai ar gyvybei. Taip pat nė vieno iš nuteistųjų nereikėjo gaivinti ir jokių neigiamų pasekmių nekilo“, – teigiama Lietuvos kalėjimų tarnybos pateiktame atsakyme.

„Šita administracija supranta tik smurtą“ Alfa.lt pavyko susisiekti su Marijampolėje kalinčiais nuteistaisiais iki gyvos galvos.

Anot pastarųjų, maištas kilo ne tik dėl maisto produktų, kurių jiems neleista nusipirkti, bet ir dėl kitų dalykų – nesuorganizuojamo užimtumo, nesuteikiamos galimybės dirbti ir mokytis, dalyvauti reabilitacijos programose.

„Šita administracija supranta tik smurtą. Kai kalbi, jie nesupranta“, – apie priežastis, kodėl imtasi bado streiko, kalbėjo vienas nuteistųjų.

Organizatorių nuotr.

Anot kalinių, situacija pataisos namuose yra absurdiška – nors nuteistieji iki gyvos galvos nori dalyvauti reabilitacijos programose, tokia galimybė jiems nesuteikiama.

Tuomet, kai ateina metas vertinti nuteistųjų pažangą, resocializaciją, teigiama, kad pastarieji patys yra pasyvūs ir nedalyvauja reabilitacijos programose.

Kalinių teigimu, absurdiška ir tai, kad po dešimties metų, praleistų griežtu režimu, nuteistieji iki gyvos galvos gali ir turi būti perkeliami kalėti lengvesnio režimo sąlygomis, šiuo atveju – į Pravieniškių kalėjimą.

Tačiau Marijampolėje yra nuteistųjų iki gyvos galvos, kurie kali jau ir 20, ir 25 metus, o dėl Pravieniškių jiems atsakoma paprastai – nėra vietų.

Po pasibaigusio streiko, nuteistųjų teigimu, situacija kiek pasitaisė – sutarta, kad jiems bus sudarytos galimybės dalyvauti socialinės reabilitacijos programose, bus leidžiama dalyvauti kalėjimo teritorijoje vykstančiose pamaldose.

Su pastarosiomis, šaltinių teigimu, taip pat buvo absurdiška situacija – kiti kaliniai iki šiol galėdavo dalyvauti pamaldose, tuo tarpu „gyvagalviams“ jose dalyvauti nebuvo leidžiama; kunigas su padėjėjais pas nuteistuosius iki gyvos galvos ateidavo ir bendraudavo per grotas, jei kuris iš nuteistųjų norėdavo atlikti išpažintį, turėdavo tai daryti girdint ir kitiems nuteistiesiems, ir dvasininko padėjėjams.

Nuteistieji teigė, kad taip pat norėtų dirbti, tačiau darbo jiems kalėjimo vadovybė nesiūlo.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder