Angelas

Netekusi vaikų mama nenorėjo gyventi: mirusios artimieji sako nieko nekaltinantys

(1)

Po šešių vaikų paėmimo iš šeimos jauna mama nusižudė, po širdimi nešiodama septintąją gyvybę. Jos vaikai šiuo metu su svetimais žmonėmis. Išgirdę apie tragediją internautai nuteisė valstybės tarnybas. Mirusios artimieji sako nieko nekaltinantys, tačiau darys viską, kad našlaičiais likę vaikeliai augtų su savo šeima, o ne svetimų globėjų namuose.

Žinia, kad Panevėžio rajone 35-rių metų šešių vaikų mama po atžalų paėmimo pasirinko mirtį, prieš kelias dienas žaibiškai apskriejo internetą.

Tai palietė daugybę žmonių, nors dalis nė nepatikėjo, kad tokia baisi istorija gali būti tiesa.

Visgi, ši tragedija nutiko iš tikrųjų. Lapkričio pradžioje moteris, iš kurios tarnybos paėmė šešis vaikus, pasitraukė iš gyvenimo anapilin išsinešusi ir dar vieną, įsčiose augantį vaikelį.

Jauniausiam be mamos likusiam vaikeliui dveji, vyriausiam - penkiolika.

Tarnybų dėmesio sulaukdavo nuolat

Su „Vakaro žiniomis" bendravusi mirusios jaunos moters mama Ilona (tikras vardas redakcijai žinomas - aut. past.) neslėpė, kad vaikų paėmimą dukrą išgyveno labai jautriai, dėl to pasakojosi jai, verkdavo. Ilona sako, kad tarnybų dėmesio dukra susilaukdavo nuolat.

„Iš jos paėmė vaikus, gal dar kažkas įskaudino ir širdelė nebeatlaikė", - „Vakaro žinioms" sakė našlaičių močiutė.

Ji tiksliai neatsimena, tačiau nuo to laiko, kai iš šeimos buvo paimti vaikai, iki tragedijos praėjo maždaug dvi savaitės: „Visą tą laiką ji labai pergyveno. Juk ji yra mama. Netobula mama, bet mama."

Našlaičių močiutė pasakojo, kad dukra nevartojo alkoholio, o vaikus labai mylėjo, stengėsi susigrąžinti: „Jai buvo daug nervų dėl tų socialinių darbuotojų.

Būtų davę jai ramybę bent pusmečiui, būtų pati viską susitvarkiusi. Bet „lipo ir lipo" dieną iš dienos.

Ar tai yra pagalba, kurią reikia suteikti? Jų pagalba būdavo tokia: „pjaudavo ir pjaudavo". Vaikai paimti, kažkas turėtų padėti, o ji buvo palikta likimo valiai.

Buvo pasakyta įsidarbinti. Ji, vaikas, įsidarbino, stengėsi iš visos širdies.

Dirbo, sekėsi gerai. Atrodytų, nebuvo įmanoma net nuspėti, kad taip baisiai viskas pasisuks. Nežinau, nei kaip, nei kodėl taip nutiko."

Atvažiavusi pas mamą verkdavo

Kalbėdama apie pagalbą dukrai, Ilona sakė, kad tarnybos padėjo įsigyti baldus. Ir nors dukra labai pergyveno dėl nuolatinių kivirčų su specialistais bei vaikų paėmimo, močiutė nieko nekaltina. „Ji skundėsi, kad jai net atsikvėpti neduoda, bet ką čia gali kaltinti, ką gali pasakyti...

Atvažiuodavo, vis verkdavo, norėjo padaryti viską, kas nuo jos priklauso, kad tik susigrąžintų vaikus. Bet kas nutiko negalime žinoti. Aš nieko negaliu ir nenoriu kaltinti.

Atsitiko didžiulė tragedija ir dukros atgal nesugrąžinsime, ką bekaltintume. Dabar svarbiausia - susigrąžinti vaikus.

Vaikus tikrai pasiimsime į šeimą. Yra artimieji ir giminės, tikrai jų taip nepaliksime, jie turi augti savo šeimoje, o ne pas svetimus žmones," - „Vakaro žinioms" sakė Ilona.

Dviejų anūkų dar nematė

Močiutė nesupranta, kodėl iš šeimos paimti vaikai iki šiol yra atskirti. „Keturi perkelti į globos įstaigą, du perduoti globėjams. Išmėtė kaip šuniukus.

Niekam iš mūsų nesiūlė ir nebandė klausti, ar kažkas gali paimti vaikus.

Mano sūnūs nuolat juos lanko, paima į namus savaitgaliais.

Dviejų nematėme iki šiol, jie nebuvo atvežti ir į laidotuves. Jie dar maži. Nežinau, kaip juos pasiekti, kaip susigrąžinti.

Jeigu man būtų pasiūlę, su mielu noru paimčiau. Bet išgirdau, kad mano namų sąlygos netinkamos.

Neseniai persikrausčiau į buvusius mamos namus, čia nėra vandentiekio, kanalizacijos, todėl pirmiausia reikia padaryti remontus.

Bet visi kartu darysime viską, kad susigrąžintume visus vaikus.

Anūkai yra šventa - brangiausia, ką turime", - besigraudindama kalbėjo mirusios moters mama. Ji nežino, ar tarnybos pasiūlė vaikus globoti jų biologiniam tėvui.

Ilona pati užaugino septynis vaikus. Ji supranta, kad dukra galbūt ne viską darė tobulai. „Ne visi viską mokame, visi turime savų problemų. Vaikai yra vaikai. Žinoma, kad jie namuose daro netvarką.

Žiūrėk, viršų sutvarkei, apačioje jau purvina. Tokių problemų buvo. Ją kaltindavo daug kuo, bet ne viskas yra teisybė. Kaip mokėjo, kaip galėjo, ji tikrai prižiūrėjo. Vaikus labai mylėjo, buvo atsidavusi vaikams. Augino, kaip sugebėjo."

Paneigė pasklidusius gandus

Pasirodžius žiniai apie tragediją, internete pasklido ir nuotraukos iš laidotuvių. Vienoje jų - dvi moterys. Kai kur buvo rašoma, jog čia ir yra specialistės, kurios atėmė vaikus iš šeimos, ir štai „šaltais veidais" atvyko į laidotuves.

Tokią informaciją mirusios moters mama Ilona paneigė, kalbėdama su „Vakaro žinių" žurnalistais.

„Laidotuvėse buvo ne socialinės tarnybos, o vaikų namų globėjos. Jos atvežė vaikus atsisveikinti su mama.

Labai malonios moterys, padėjo, kiek galėjo. Supraskite, sunku prie to karsto išbūti. O jos buvo labai malonios, geros moterys, paprastos darbuotojos. Jos nesusijusios su vaikų atėmimu.

Kaip tik esu dėkinga, kad atvežė vaikus atsisveikinti, tačiau kartu užsiėmė su vaikais, kad jie per daug neliūdėtų, palaikė jos. Nieko blogo apie šitas moteris negaliu pasakyti", - sakė Ilona.

Ir prisipažino, kad ne visiems vaikams buvo sudaryta galimybė atsisveikinti su mama laidotuvių metu.

Tie, kurie dalyvavo, nesulaikė ašarų: „Mažesni vaikai gal dar nesupranta, o vyresni vaikai viską supranta, smarkiai verkė, guodėsi, kad daugiau nebepasimatys su mamyte."

Tarnybos su šeima dirbo ne vienerius metus

„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą su klausimais, ar specialistams buvo žinoma, kad prieš save ranką pakėlusi mama buvo nėščia?

Taip pat klausėme, kokią pagalbą po paėmimo gavo moteris, kad išgyventų stresinę situaciją bei kokie dar reikalavimai be įsidarbinimo jai buvo keliami.

Tarnybos atstovų atsakyme pirmiausia reiškiama užuojauta, taip pat nurodoma, kad specialistai nežinojo apie moters nėštumą.

Organizatorių nuotr.

Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė nurodė, kad dėl šios šeimos paskutinį kartą vaiko teisių gynėjai, siekdami pasirūpinti vaikų saugumu, spalio viduryje kreipėsi į teismą dėl leidimo vaikams nustatyti laikinąją globą: „Svarbu paminėti, kad laikinosios globos tikslas yra suteikti tėvams galimybę įgyvendinti pozityvius pokyčius ir leisti vaikams sugrįžti į pasikeitusią, sutvirtėjusią šeimą bei saugią, jų gerovę atliepiančią aplinką.

<...> Svarbu akcentuoti, jog vaiko perkėlimas į saugią aplinką yra taikomas tik kaip kraštutinė priemonė, kai jau būna išnaudotos visos kitos galimybės, ir tik gavus teismo leidimą."

Tarnybos atstovės teigimu, kai nėra galimybių vaikui nustatyti laikinąją priežiūrą pas artimuosius arba jie su tuo nesutinka, arba teikiamos pagalbos metu tėvai nekeičia savo elgesio, ir išlieka rizikos veiksniai, gali būti priimamas sprendimas kreiptis į teismą dėl leidimo paimti vaiką ir nustatyti laikinąją globą.

Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Ž.Ginaitė nurodė, kad pagalbą teikiantys specialistai su šia šeima dirbo ir teikė jai kompleksines paslaugas nuo 2012 m., o vaiko teisių gynėjai įsikišo 2017 m. - per tą laiką teko keliolika kartų reaguoti į gautus pranešimus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų bei kelis kartus pasirūpinti vaikais juos perkeliant į saugią aplinką: „Vien per šiuos metus vaiko teisių gynėjai reagavo į 7 gautus pranešimus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų šeimoje."

Ieškos būdų vaikus perduoti giminėms

Ji informavo, kad nuo 2018 m., specialistų sprendimu, yra tekę užtikrinti vaikams saugią aplinką tiek pas giminaičius, tiek nustačius laikinąją globą, tiek suteikus galimybę vaikams su mama kartu apsigyventi krizių centre.

Būdavo organizuojami atvejo vadybos posėdžiai.

„Šių posėdžių metu buvo vertinama šeimos situacija ir aiškinamasi, ar pavyksta panaikinti rizikos veiksnius, dėl kurių vaikams pakartotinai trūksta saugumo ir rūpesčio likti su šeima, kiek tėvai visą šį laiką bendradarbiavo, priėmė jiems siūlomą pagalbą bei rodė norą ir asmenines pastangas keistis, tobulinti savo tėvystės įgūdžius ir kurti harmoningą aplinką vaikui augti šeimoje."

Įvertinus šeimoje susiklosčiusias aplinkybes, pastaruoju metu buvo priimtas vaikams nustatyti laikinąją globą.

„Svarbu paminėti, kad vaikų mama, vaikams laikinai gyvenant atskirai, stengėsi su jais bendrauti ir palaikyti ryšį.

Tad šiuo metu, po mamos netekties, siekiant, kad vaikai turėtų galimybę augti ir gyventi šeimoje su jiems artimais žmonėmis, vaiko teisių gynėjai kartu su globos srityje dirbančiais socialiniais partneriais, bendrauja ir bendradarbiauja su vaikų giminaičiais bei vertina jų galimybes tapti nuolatiniais vaikų globėjais", - komentavo Ž.Ginaitė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder