Neperrinkti europarlamentarai pirštų nečiulps

(3)

Nenuostabu, kodėl per 300 Lietuvos politikų veržėsi į Europos Parlamentą - ten politikai gauna daug didesnes pajamas net nei Lietuvos prezidentas ar Lietuvos banko, LRT vadovė. Tačiau ir neperrinkti tikrai nenuskurs.

Iš 11 Lietuvos europarlamentarų Briuselyje ir Strasbūre kitą kadenciją dirbs tik 5: likę keturi neperrinkti, o Aušra Seibutytė (buvusi Maldeikienė) ir Viktoras Uspaskichas net nekandidatavo. Tačiau net ir neperrinktieji neturės sudurinėti galo su galu iki pat gyvenimo pabaigos.

O iš dalyvavusių rinkimuose neperrinkti Juozas Olekas, Liudas Mažylis, Bronis Ropė bei Stasys Jakeliūnas.

Nors Lietuvos žiniasklaidoje teigiama, esą europarlamentarai gauna 7800 eurų algą „į rankas", oficialiame Europos Parlamento tinklalapyje nurodomi dar kiek solidesni skaičiai: Europos Parlamento narių statute nustatytas jų atlyginimas yra lygus 38,5 proc. ES Teisingumo Teismo teisėjo bazinio darbo užmokesčio: europarlamentaro mėnesinis atlyginimas yra 10 377,43 euro „popieriuje" ir 8089,63 „į rankas." Lėšos gaunamos iš Parlamento biudžeto.

Beje, visi Europos Parlamento nariai gauna vienodą atlyginimą nepriklausomai nuo to, kurios šalies yra deleguoti. Tiesa, valstybės narės gali nustatyti papildomus nacionalinius mokesčius, todėl galutinė grynoji algos suma priklauso nuo Parlamento nario kilmės šalies apmokestinimo tvarkos.

Ir neperrinkti europarlamentarai iš bado nemirs - baigus kadenciją (nebekandidatavus ar nepasisekus rinkimuose) dar šešis mėnesius mokama europarlamentaro atlyginimo dydžio išeitinė išmoka.

Kas gi dar politikus vilioja į EP? Europos Parlamento narių statutas numato, kad buvę Parlamento nariai turi teisę gauti pensiją, kai jiems sukanka 63 metai. Ji lygi 3,5 proc. jų atlyginimo už kiekvienus pilnus tarnybos metus ir po vieną dvyliktąją jo dalį už kiekvieną pilną mėnesį, tačiau iš viso ne daugiau kaip 70 proc. Pensijų išlaidos padengiamos iš ES biudžeto. Negana to, mokama ir nacionalinė senatvės pensija - tos šalies, kurioje mokėjo mokesčius.

Be atlyginimo, europarlamentarams už kiekvieną oficialaus darbo Europos Parlamente dieną priklauso ir dienpinigiai - 350 eurų per dieną. Tiesa, tinginiai finansiškai nukenčia - jei europarlamentaras praleidžia daugiau negu pusę vardinių balsavimų per plenarinius posėdžius, net jei jie dalyvauja posėdyje ir pasirašo dalyvių sąraše, dienpinigiai yra perpus sumažinami.

Negana to, Europos Parlamentas padengia savo narių kelionių išlaidas, kad jie galėtų dalyvauti plenariniuose, komitetų ir frakcijų posėdžiuose, kurie dažniausiai vyksta Briuselyje ir Strasbūre.

Aišku, tai dar ne viskas. Europarlamentarams priklauso išmoka bendrosioms išlaidoms kompensuoti - 4950 eurų per mėnesį. Tai esą yra suma, leidžianti politikams padengti išlaidas, patirtas valstybėje, kurioje jie buvo išrinkti.

Kokios tai išlaidos? Biuro nuoma, IT įranga, biuro reikmenys, mobilieji telefonai ir pan. Tiesa, ši išmoka sumažinama pusiau, jei europarlamentaras per mėnesį be pateisinamos priežasties dalyvauja mažiau nei pusėje plenarinių posėdžių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder