Nei darželio, nei kultūros namų, tik skundai ir ginčai

(4)

Į redakciją kreipėsi UAB „Išskirtinio būsto statyba“ vadovas Mindaugas Citavičius dėl kilusių nesutarimų su Klaipėdos rajono savivaldybės administracija įgyvendinant Endriejavo kultūros namų ir vaikų darželio Dauparuose statybų projektus. Esą rangovai negalėję dirbti dėl projektavimo klaidų, o Savivaldybė dangsto projektuotojus ir formuoja neigiamą įmonės įvaizdį visuomenės akyse. Savivaldybės atstovai tikina, kad rangovas tiesiog nenori dirbti.

Kad ir kaip būtų, panašu, jog Klaipėdos rajono gyventojai dar ilgai neturės nei kultūros namų, nei darželio.

Panašių atvejų Lietuvoje, kai dėl nesutarimų tarp rangovų ir užsakovų ir prasidėjusių teisminių procesų objektų statybos užtrunka metų metus, tikrai ne vienas. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. AB „Smiltynės perkėla“ Naujosios perkėlos teritorijos tvarkymo darbai intensyviai vykdomi tik šiemet, praėjus penkeriems metams nuo tada, kai buvo parengtas projektas.

Panašioje situacijoje buvo atsidūrusi ir Neringos savivaldybė dėl kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ rekonstrukcijos.

Projektuotojai mano, kad šio reiškinio nereikėtų vertinti tik kaip dviejų ūkio subjektų nesutarimus. Problema yra kur kas giliau - viešieji pirkimai ir maža kaina.

Nesulaukė atsakymo dėl polių

„Darbai Endriejavo kultūros namuose vyksta nuo 2018-ųjų. Sunkiai, bet po truputį yrėmės į priekį“, - sakė bendrovės „Išskirtinio būsto statyba“ direktorius M. Citavičius. Jo teigimu, dėl galbūt blogai parengto techninio projekto atsirado nenumatytų darbų, be kurių neįmanoma įgyvendinti projekto.

Pernai liepos 20 d. „Išskirtinio būsto statyba“ kreipėsi į užsakovę, rajono Savivaldybės administraciją, kad ši priimtų sprendimą dėl polių ilgio. Mat projekte numatyti 3 metrų ilgio poliai, o, M. Citavičiaus teigimu, tiek grunto ekspertizė, tiek projekto rengėjas konstruktorius nurodė, kad jie turi būti 7 metrų. Tam pritarė ir techninės priežiūros vadovas.

Užsakovui raštu buvo pateikta visa informacija, bet iki šiol iš jo negauta jokio atsakymo. "Mes sustabdyti, negalime dirbti jokių darbų. Juk viskas prasideda nuo pamatų, kurie stovi ant polių, tik paskui daromos sienos, stogas, apdaila. Mes - statytojai, dirbame pagal duotą projektą.

Pamatę klaidas projekte privalome informuoti užsakovą, techninės priežiūros vadovą ir projekto rengėją. Tą mes ir padarėme.

Po to buvo ekspertizė, kuri patvirtino, kad poliai turi būti 7 metrų. Jeigu mes padarytume 3 metrų polius, nepriimtų priežiūros vadovas. Už darbus atsakome mes, generalinis rangovas. Tokiems darbams duodame 10 metų garantiją.

Todėl negalime rizikuoti, nebent užsakovas duotų pritarimą, tada atsakomybę prisiimtų jis, - kalbėjo bendrovės vadovas. - Bandėme domėtis, dėl kokių priežasčių negauname atsakymo iš administracijos. Aptikome jos direktoriaus Artūro Bogdanovo galimas sąsajas su techninio projekto rengėjais. Jis buvo bendrovės „Geosmart“ direktorius, kurios partneris yra Endriejavo kultūros namus projektavusi UAB „Progresyvūs projektai“.

Papildomų darbų atsirado daugiau kaip už 165 tūkst. eurų (viso projekto vertė - 769 tūkst. eurų - aut. past.). Natūralu, užsakovas gali pareikalauti iš projektuotojų atlyginti nuostolius už jų klaidas.

Beje, jie turi civilinį draudimą, galėtų kreiptis į draudimą ir gautų tuos pinigus. Ko gero, dėl galimų sąsajų su projektuotojais Savivaldybės administracija nieko nedaro. Galbūt direktorius taip dengia projektuotojus."

Sutartis nutraukta

„Su mumis nutraukė sutartį dėl Endriejavo kultūros namų, ir viskas. Savivaldybė praras beveik 200 tūkst. europinių lėšų, be to, jai tas projektas pabrangs mažiausiai 300-400 tūkst. eurų“, - sakė M. Citavičius.

Kreipsis į teismą

Paklaustas, kodėl jo vadovaujama įmonė pateko į tokią Klaipėdos rajono savivaldybės nemalonę, M. Citavičius atsakė: „Gal mūsų su A. Bogdanovu charakteriai nesutapo. Mes esame lankstūs, bet užsakovas nori mūsų sąskaita užglaistyti savo neveikimą, reikalauja sutarties įvykdymo garanto. Kaip mes galime jį pateikti, jeigu net nežinome, kokie sprendimai bus priimti, ką mes turėsime padaryti ir kada pradėsime darbus.

Sutarties įvykdymo garanto reikalaujama tada, kai sutartis neįvykdoma. Jeigu ji įvykdoma, jo prasmės nebelieka.“

Jo teigimu, dėl sutarties nutraukimo bendrovė „Išskirtinio būsto statyba“ kreipsis į teimą. Iki tol, kol užsakovas nepriėmė sprendimų, ji neturėjo ko skųsti.

„Rangovas tiesiog nedirba“

J. Bardausko teigimu, tokia situacija susidarė todėl, kad rangovas tiesiog nedirba, nepateikia sutarties įvykdymo užtikrinimo ir jos nevykdo.

Endriejavo kultūros namų pastatas pagal sutartį su rangovu turi būti rekonstruotas iki 2021 m. rugpjūčio 21 d. Klaipėdos rajono savivaldybė sutartį su „Išskirtinio būsto statyba“ pasirašė dar 2018 m. rugsėjį, kai mero pareigas ėjo Vaclovas Dačkauskas, Savivaldybės administracijos direktoriaus - Sigitas Karbauskas. Sutarties vertė - daugiau kaip 769 tūkst. eurų (iš jų 170 tūkst. - Europos Sąjungos lėšos, 30 tūkst. - valstybės biudžeto, likusi dalis - Savivaldybės).

Sutarties galiojimo laikas baigiasi šiemet vasaros pabaigoje, o kol kas rangovas yra atlikęs, pasak J. Bardausko, tik ardymo darbus, sustiprinęs pamatus ir uždengęs rūsį perdangomis. Likus 5 mėnesiams iki sutarties pabaigos, dar nebaigtas rūsys. „Kad šis projektas judėtų į priekį, Savivaldybė dėjo nemažai pastangų.

Buvo rengiami susitikimai su “Išskirtinio būsto statybos„ direktoriumi, jis buvo raginamas vykdyti darbus, nevėluoti. Pernai dar tikėjomės išjudinti šį projektą, priversti įmonę vykdyti sutartį ir duotus įsipareigojimus, pateikti sutarties vykdymo garantą. Tačiau nepavykus to pasiekti šių metų kovo 12 d. sutartis su rangovu nutraukta.

Mes turime daug projektų, darbai juda ir nė su vienu rangovu tiek problemų nekyla. Dėl rangovo nesugebėjimo vykdyti sutartinių įsipareigojimų kenčia gyventojai“, - sakė rajono mero patarėjas.

„Mes neatsisakome to objekto, tikrai jį statysime, nes jam biudžete yra numatyta lėšų“, - sakė J. Bardauskas.

DARŽELIS. Mindaugo Citavičiaus teigimu, jau apie 70 proc. darbų šiame objekte padaryta.

 

Tikisi mero užtarimo

 

„Šiuo metu yra sustabdyti mokėjimai Dauparų darželyje. Savivaldybės administracija reikalauja sutarties įvykdymo garanto, ji užmiršta pasakyti, kad sutarties garanto nėra nuo pernai rugpjūčio 23 d., nors sutartis buvo pratęsiama. Norėdami gauti garantą, mes turime draudimui pateikti informaciją, kad užsakovas mums neturi jokių pretenzijų, sutarties pratęsimo projektą ir darbų grafiką. O užsakovas mums neatsako į klausimus, nes projekte yra klaidų. Kad mes galėtume tuos darbus dirbti, jos turi būti ištaisytos. Mes žinome, kaip reikia dirbti, bet kol nėra įteisinta, negalime nieko daryti, nes techninės priežiūros vadovas tų darbų nepriimtų. Kol negauname iš užsakovo atsakymų, negalime sudaryti darbų grafiko“, - aiškino M. Citavičius.

Jo teigimu, Dauparų darželyje jau sienos pradėtos glaistyti, ir didžioji darbų dalis - apie 70 proc. - jau yra padaryta. Panaudota apie pusė projekte numatytos pinigų sumos. Pasak jo, Seimo narys Petras Gražulis viešai kreipėsi į Klaipėdos rajono merą Bronių Markauską. Praėjusį pirmadienį buvo nuotolinis susitikimas su Dauparų bendruomene. „Išskirtinio būsto statybos“ vadovas mano, kad meras ieško išeities.

„Mes, kaip rangovas, esame socialiai atsakingi, stengtumėmės, kad tie darbai būtų padaryti. Laukiame sutarties projekto papildymo. Jeigu meras tesės savo žodį, labai pasistengsime, kad rugsėjo pradžioje vaikai jau galėtų įeiti į darželį. Esame nusiteikę geranoriškai. Neprašome visų tų projektinių sprendimų, dirbsime partizaniniu būdu, t. y. kol techninės priežiūros vadovas sustabdys darbus arba užsakovas pateiks projektinius sprendinius“, - teigė M. Citavičius.

 

Dar laukiama garanto

Sutartis su „Išskirtinio būsto statyba“ dėl Gobergiškės darželio Dauparuose statybos buvo pasirašyta 2019 m. liepos 22 d. Darbai turėjo būti užbaigti iki 2020 m. liepos 24 d. Pagal planą jau pernai nuo rugsėjo 1 d. vaikai turėjo pradėti lankyti šį darželį. Administracija atsižvelgė į rangovo prašymą ir papildomu susitarimu 2020 m. rugpjūtį sutarties galiojimo terminą pratęsė iki spalio 30 d., paskui tais pačiais metais spalio 16 d. sutartis buvo pratęsta dar kartą - iki šių metų balandžio 30 d., darbų atlikimo terminas - kovo 31 d.

Pasak J. Bardausko, šiuo metu rangovas yra nepateikęs sutarties įvykdymo garantijos. Sutarties įvykdymo užtikrinimas turi galioti visą sutarties galiojimo laikotarpį. Jeigu rangovas likus 10 darbo dienų iki sutarties vykdymo užtikrinimo ar jo pratęsimo pabaigos nepateikia naujo garanto, tai laikoma sutarties pažeidimu.

„Mes prašome pateikti garantą ne vieną mėnesį, bet jis jo nepateikia. Mes esame jo įkaitai. Jeigu rangovas jį pateiks iki kovo 26 d., galės toliau vykdyti darbus. Užtikrinimo vertė - 10 proc. nuo sutarties kainos. Sutarties kaina yra daugiau kaip 649 tūkst. eurų su PVM. Rangovas, laimėjęs konkursą ir pasirašydamas sutartį, šias sąlygas žinojo, su jomis sutiko ir neprieštaravo. Tikimės, kad jis yra ne tik socialiai atsakingas, bet ir suinteresuotas vykdyti savo prisiimtus įsipareigojimus, kad bendruomenė kuo greičiau turėtų darželį mažiesiems Dauparų gyventojams“, - teigė J. Bardauskas.

Pasak jo, kodėl rangovas garanto nepateikia, nežinia. Galbūt dėl kažkokių priežasčių jis jo negauna iš draudimo bendrovės ar banko.

 

„Tai rangovo bėda“

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija taip pat buvo sudariusi sutartį su bendrove „Išskirtinio būsto statyba“ dėl „Žaliakalnio“ gimnazijos rekonstrukcijos, kuriai buvo numatyta 1,2 mln. eurų.

Administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis sako, kad vykdant „Žaliakalnio“ gimnazijos rekonstrukciją neapsieita be tam tikrų nesusipratimų. "Mes sutartį su šia bendrove nutraukėme dar pernai rudenį.

 

Mes kantriai ir ilgai bendravome su rangovu, bandėme jį išgirsti, spręsti problemas. Procesas strigo tikrai ne dėl mūsų kaltės, vėluojančio finansavimo ar pan. Supraskite, procesas jau vyko, tikrai nenorėjome vienašališkai nutraukti sutarties su rangovu, nes vėl laukė konkursinės procedūros, naujo rangovo parinkimas, kiekvieno atliktų darbų kampo aktavimas ir surašymas, ką dar reikia padaryti. Mūsų specialistams buvo labai daug papildomo darbo, bet mes nematėme kitos išeities, tad pasielgėme principingai. Dabar matome, kad ir Klaipėdos rajono savivaldybė atsidūrė tokioje pačioje situacijoje. Tai rangovo bėda", - sakė A. Dobranskis.

VIDUJE. Liko brangiausia dalis - įrengti darželio vidų.

 

Šiuo metu vyksta teisminiai procesai, į kuriuos yra įtraukta Klaipėdos savivaldybė. Nutraukus sutartį jau vos po mėnesio Savivaldybė turėjo kitą rangovą, šiuo metu darbus tame objekte planuojama netrukus baigti. „Pajudėjome į priekį ir terminų, ir darbų kokybės atžvilgiu. Mes turime labai daug rangos darbų, esame sudarę šimtus sutarčių. Bet sutartis nutraukiame itin retais atvejais, kai tikrai nematome bendradarbiavimo perspektyvos“, - sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

 

 

Viešųjų pirkimų liga

„Kiekvienas rangovas dalyvaudamas konkurse įsivertina savo galimybes. Mūsų projektą ekspertavo atestuoti projekto ekspertai. Jeigu konkurso metu rangovui kilo klausimų, jis turėjo to klausti. O jis vieną pamatų tipą keičia kitu, keičia konstrukcijas ir tai vadina projekto trūkumais. Pagrindinė problema buvo, manau, rangovo nekompetencija. Jis projektuotoją skundė visoms institucijoms, taip pat ir Architektų rūmams, keista, kad kartu su technine priežiūra, nes ji turi dirbti užsakovo, o ne rangovo pusėje. Jie patys padarė klaidų, be darbo projekto buvo pradėję statybos darbus, atskyrė projekto etapą į kažkokį nenumatytą griovimo etapą. Buvo daug nekompetencijos pavyzdžių“, - sakė Endriejavo kultūros namus projektavusios UAB „Progresyvūs projektai“ direktorė Danutė Zubavičienė.

Projekto vadovas Gytis Zubavičius, statybų projektavimo srityje dirbantis 25 metus, sako, kad problemos yra gilesnės. Tai, jo manymu, viešųjų pirkimų liga - laimi tas, kuris pasiūlo mažiausią kainą.

„Yra du būdai suktis laimėjus konkursą pasiūlius mažiausią kainą: gana dažnas variantas - neatsiskaityti su subrangovais, kitas populiarus būdas - prikibti prie projekto ir bet kokiu būdu ką nors pakeisti, kad užaugintų didesnę kainą“, - sako G. Zubavičius.

Pasak jo, viešiesiems pirkimams primetamos labai silpnos sutartys. „Paskui rangovai samdo teisininkus, nes jiems taip pigiau. Šiuo metu teismai, advokatai turi labai daug darbo vien dėl tų prastų sutarčių, blogo pirkimų organizavimo“, - aiškino jis.

Pasak jo, todėl konkursus neretai laimi kompanijos, netgi neturinčios pajėgumų. „Išskirtinio būsto statybos“ vidutinis atlyginimas sausį - apie 642 eurus. Atmetus mokesčiui ne kas ir belieka. Šiandien statybos ant bangos ir statybininkų atlyginimai yra bent apie 1 000 eurų, ir tai nerandama darbuotojų.

„Endriejavo kultūros namuose dirbta netvarkingai, buvo rašomos pastabos, pranešta ir statybos inspekcijai. O bandymas keisti projektą yra tiesiog rangovo darbo metodika siekiant užauginti kainą. Visa tai yra neveiksmingos ir ydingos sistemos pasekmė. Samdomi ekspertai, nutraukiamos sutartys, dirba bankroto administratoriai. Reikia kelti klausimą, kodėl visa tai vyksta. Kodėl kompanijos, neturinčios reputacijos, mokančios nerealiai mažus atlyginimus, gali dalyvauti konkursuose ir juos laimėti? Laimėtų normali kompanija, nebūtų problemų. Bet nepajėgios kompanijos neleidžia laimėti normalioms. Rajono savivaldybė yra auka, susidūrusi su tokiais terorizuotojais. Jie, užuot darbus dirbę, rašo raštus ir terorizuoja. Taip juk nebūna, kad vienas žmogus yra teisus, o aplinkui visi neteisūs ir ant jo užsisėdę. Tokia situacija yra ne tik Klaipėdos krašte, bet ir visoje Lietuvoje“, - savo nuomonę išsakė G. Zubavičius

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder