Motociklai Kauno mero įmonės garaže: ar „Vičiūnai“ krevetes klientams vežioja „Harley Davidson“ ir „Yamahomis“?

(1)

Nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) neseniai masiškai tikrino, ar įmonės transporto priemonių nenaudoja asmeniniams verslininkų tenkinti, žinomų politikų valdomos „Vičiūnų“ įmonių grupės vadovai nesulaukė klausimo, kam krabų lazdelių gamybai reikalingi motociklai ir motoroleriai.

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis bei Plungės rajono savivaldybės tarybos narys Liudas Skierus yra pagrindiniai „Vičiūnų“ įmonių grupės akcininkai.

Alfa.lt žiniomis, įmonių lėšomis buvo pirkti septyni motociklai, tiesa, nei „Vičiūnų“ įmonių grupės atstovai, nei minėti akcininkai atsakymo, kam naudojami motociklai, taip ir nepateikė.

„Vičiūnų grupė“, kurios generalinis direktorius yra įmonės steigėjo V. Matijošaičio sūnus Šarūnas Matijošaitis, yra nusipirkusi du „Mosca Caramella“ dviračius-mopedus bei keturis motociklus: „Harley Davidson Forty-eight Xl1200X“, „Yamaha XVS1300A“, „Yamaha XT1200Z“ bei „Yamaha YZF-R1S“.

Taip pat „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausanti „Plungės kooperatinė prekyba“ yra nusipirkusi vieną „Harley Davidson Road Glide Ultra“ motociklą. Įmonės vadovas šiuo metu yra Algirdas Razma.

Įmonė „Vičiūnai“, kurios direktorius yra Petras Ganiprauskas, yra nusipirkusi vieną „Harley Davidson Road King Classic“ motociklą.

„Vičiūnai ir Ko“, kurios generalinis direktorius yra Mindaugas Skardžius yra nusipirkusi vieną „Yamaha YZF-R1“ motociklą bei vieną „Peugeot Speedfight“ dviratį-mopedą.

Lietuvoje šių motociklų kainos apytiksliai svyruoja nuo 4 iki 12 tūkst. eurų.

Archyvų nuotr.

Turtas gali būti perkamas įmonės vardu, tačiau jis turi būti naudojamas įmonės veikloje pagal paskirtį.

Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), įmonės pirktos transporto priemonės gali būti naudojamos asmeniniams poreikiams, tačiau tuomet yra taikomos papildomos mokestinės taisyklės.

„Turtas gali būti perkamas įmonės vardu, tačiau jis turi būti naudojamas įmonės veikloje pagal paskirtį, t. y. pajamoms uždirbti bei ekonominei naudai gauti.

Toks turtas gali būti naudojamas ir asmeniniams poreikiams tenkinti ir tai nėra neteisėta veikla – tiesiog tokiu atveju galioja tam tikros papildomos mokestinės taisyklės“, – Alfa.lt sakė VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Mokestiniai patikrinimai ar tyrimai nebuvo vykdyti

VMI tikina, kad vykdant kontrolės ir stebėsenos veiksmus yra tiriami atvejai dėl juridinių asmenų apmokestinimo pagrįstumo, įskaitant ir atvejus, kai įmonės turtas yra naudojamas asmeniniams poreikiams tenkinti.

„Jūsų minimoms įmonėms „Plungės kooperatinė prekyba“, „Vičiūnų grupė“ ir „Vičiūnai ir Ko“ laikotarpiu nuo 2018 m. iki 2021 m. mokestiniai patikrinimai ar tyrimai nebuvo vykdyti, tačiau norime atkreipti dėmesį, jog VMI nuolat atlieka mokesčių mokėtojų rizikingumo vertinimą, kurio metu analizuoja ne tik savo turimą informaciją ar gautus duomenis iš trečiųjų šaltinių, bet ir viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir panašiai“, – sakė VMI atstovė.

Daugiausia pažeidimų, susijusių su įvairių transporto priemonių įsigijimu

Pasak inspekcijos atstovės, įmonių lėšomis tenkinami įvairūs įmonių vadovų, savininkų ir darbuotojų asmeniniai poreikiai.

Daugiausia pažeidimų atvejų nustatoma susijusių su įvairių transporto priemonių įsigijimu, įmonės transporto naudojimu ne darbo tikslais, nekilnojamojo turto įsigijimu, kelionėmis, kurios įforminamos kaip komandiruotės, įvairių daiktų, naudojamų buityje, bei įvairių paslaugų, skirtų asmeniniams poreikiams, įsigijimu.

Per 2019 m. VMI atliko 48 kontrolės veiksmus. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos, deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė beveik 2,2 mln. eurų.

Per 2020 m. VMI atliko 72 kontrolės veiksmus. Jų metu į biudžetą priskaičiuotos sumos iš viso sudarė apie 1,5 mln. eurų.

Per 2021 m. 9 mėn. VMI atliko 141 kontrolės veiksmą, kurio metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos, deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos sudarė beveik 1,7 mln. eurų.

GPM – pajamos natūra

VMI teigia, kad, kai įmonės nurodytas turtas suteikiamas darbuotojui naudotis asmeniniais tikslais neperduodant nuosavybėn, jo gauta nauda laikoma su darbo santykiais susijusiomis pajamomis, gautomis natūra.

Šios pajamos apmokestinamos kaip darbo užmokestis – skaičiuojamas GPM, „Sodros“ įmokos ir PSD.

„Per mėnesį natūra gautos pajamos paskutinę mėnesio dieną įvertinamos tokio turto nuomos tikrąja rinkos kaina laikotarpiu, kurį darbuotojas šiuo turtu galėjo naudotis asmeniniais tikslais.

Taigi, gauta nauda įvertinama kas mėnesį, atsižvelgiant į šio turto nuomos kainų svyravimus rinkoje, joms pasikeitus, ši kaina turi būti nustatoma iš naujo“, – sakė R. Virvilienė.

Archyvų nuotr.

Liudas Skierus. BNS

Pirkimo PVM neatskaitomas ir biudžeto negrąžinamas.

„Norint atsakyti dėl PVM prievolių reikia žinoti, kam bus naudojami įmonės įsigyti motoroleriai, motociklai.

Jei įsigytos transporto priemonės naudojamos įmonės PVM apmokestinamai veiklai vykdyti, pavyzdžiui, pervežti įmonei reikalingas prekes, nuomai, tai tokių transporto priemonių pirkimo PVM yra atskaitomas bendra PVM įstatyme nustatyta tvarka.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tokiu atveju, t. y. kai įmonės veiklai įsigytos transporto priemonės laikinai perduodamos kitam asmeniui naudotis neatlygintinai arba neatlygintinai perduodamos kitam asmeniui disponuoti kaip savininkui, tai įmonei atsiranda prievolė apskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti pardavimo PVM kaip už prekes ar paslaugas, sunaudotas PVM mokėtojo privatiems poreikiams tenkinti“, – teigė VMI atstovė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder