Lietuva ruošiasi priimti 40 000 nelegalų?

(5)

Vyriausybė nusprendė ne kovoti su migracijos krizės priežastimis ir siekti, kad į šalį nebeplūstų nelegalai, o ruoštis blogiausiam scenarijui: Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) paskelbė konkursą dėl net 40 tūkst. migrantų apgyvendinimo Lietuvoje.

Suma - įspūdinga: net 724 mln. eurų. Ir ne iš ES, o iš mūsų pačių biudžeto. Už juos bus perkami arba nuomojami moduliniai kilnojami nameliai migrantams apgyvendinti.

Vien vieno nelegalo gyvenamojo ploto išlaikymas Lietuvai kasmet kainuotų per 4,5 tūkst. eurų, o štai mūsų senjorai ne tik būstą išlaikyti, bet ir išgyventi privalo už 4966 eurus per metus, mat vidutinė mėnesio pensija - 413,8 euro.

Grėsmė nacionaliniam saugumui

Viešasis VSAT pirkimas pavadintas taip: „Atviras modulinių kilnojamų statinių miestelio nuomos bei administravimo ir aptarnavimo paslaugų pirkimas siekiant sudaryti preliminariąsias pirkimo sutartis."

Šio pirkimo vertė be PVM yra 599 mln. eurų.

Nesunku paskaičiuoti, kad su PVM jo kaina - net 724,79 mln. eurų. Pirkimo aprašyme, be kita ko, pažymima, jog ES neprisideda nė centu, nors Lietuvos siena su Baltarusija yra ES išorinė siena.

„Šiandien sulaikytų neteisėtų migrantų skaičius šalyje - 4112 asmenys. Situacija darosi neprognozuojama, kyla grėsmės nacionaliniam saugumui. Šiai dienai neturime kur apgyvendinti neteisėtų migrantų, nepakanka sanitarinių mazgų, neteisėti migrantai vis dažniau kelia neramumus ir bando sukilti prieš pareigūnus. Yra neteisėtų migrantų, sergančių COVID-19 ir kitomis ligomis, dėl ko gali užsikrėsti ir pareigūnai, o kada jie yra pasienio užkardose, tai rizika padidėja dar labiau.

Tarptautiniai ir Europos žmogaus teisių teisiniai aktai įpareigoja Europos Sąjungos valstybes nares užtikrinti žmogaus teises visiems savo jurisdikcijoje esantiems asmenims, tarp jų ir nelegaliems migrantams, todėl, siekiant pasirengti galimam tolimesniam nelegalios migracijos srautų augimui, būtina kuo skubiau išspręsti vieną iš aprašytos situacijos kylančią problemą, t.y. nelegalių migrantų apgyvendinimą", - rašoma pirkimo pagrindime.

Gal visko ir „neištratins"

Potencialiems paslaugų pardavėjams nurodomas kontaktinis asmuo - VSAT Viešųjų pirkimų skyriaus vyresnysis specialistas Gintautas Žibėnas.

Jis „Vakaro žinioms" paaiškino, kad pirkimas atliekamas sudarant preliminarias sutartis 4 metų laikotarpiui, neįsipareigojant išleisti visos sumos.

Kitaip tariant, jei 40 tūkst. nelegalų nebus sulaukta, tai ir mažiau modulinių namelių reikės nuomotis arba pirkti, o toks didelis nelegalų kiekis suplanuotas apsidraudžiant, kad gali įvykti blogiausias scenarijus ir kad tokiu atveju nereikėtų veikti strimgalviais.

Tiesa, jis negalėjo pasakyti, kiek namelių ir kokio bendro ploto už tokią sumą bus bandoma įsigyti.

„Perkama apgyvendinimo paslauga. Tai reiškia, kad ne tik bus išnuomoti nameliai, bet ir suteiktos visos su jų atvežimu, įrengimu ir priežiūra susijusios paslaugos - viskuo rūpinsis tiekėjai, kurie pasiūlys geriausias sąlygas, o tarnybai tuo rūpintis nereikės.

Nors pirkime nurodytas apgyvendinimo vietų skaičius atrodo didelis, tikimės, kad tiek vietų neprireiks, o tiekėjams neįsipareigojama įsigyti visų paslaugų", - bandė nuraminti Vidaus reikalų ministerijos kanclerė Jovita Petkuvienė.

Tai bent kainos

VSAT liepos 26 d. ir rugpjūčio 9 d. neskelbiamų derybų būdu su bendrove „Arijus" jau sudarė dvi sutartis dėl migrantų apgyvendinimo - už 5,4 mln. ir 7,34 mln. eurų. Pagal jas vieno modulio nuomos kaina mėnesiui siekia vidutiniškai 691 eurą, nors už tokią sumą galima išnuomoti butą Vilniuje ar kelis kituose miestuose.

„Į sutarties kainą įskaičiuotas namelių transportavimas, montavimas, reikiamos infrastruktūros įrengimo darbai, sanitarinė įranga, įvairios paskirties baldai, virtuvinė įranga, gyvenamųjų patalpų kondicionavimo bei šildymo įrangos įrengimas bei aptarnavimas.

Nameliai nuomojami su visa patalyne, numatytas jos surinkimas, keitimas, transportavimas, skalbimas", - kosmines kainas teisina VSAT.

Skandalingas faktas: jei įvyktų blogiausias scenarijus ir Lietuvoje 40 tūkst. migrantų gyventų visą 4 metų laikotarpį, kuris įrašytas į konkurso sąlygas, tai vieno migranto gyvenimas modulyje per metus Lietuvai kainuotų apie 4530 eurų. Ir tai - neįskaitant maitinimo, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitų paslaugų.

Palyginimui: vidutinė senatvės pensija šių metų gegužę Lietuvoje siekė 413,8 euro per mėnesį (vidutinė, o ne minimali!), tai būtų 4966 eurai per metus. Tačiau už tiek senjorai turi ne tik išlaikyti būstą, bet ir prasimaitinti bei pasirūpinti kitais būtinaisiais poreikiais.

Komentuoja opozicinės „valstiečių" partijos pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS:

Archyvų nuotr.

Dabartinė Vyriausybė galvoja ne apie tai, kaip panaikinti migracijos krizės priežastis, o ruošiasi blogiausiam scenarijui, nors mūsų šešėlinė Vyriausybė pateikė sprendinius, kaip pašalinti priežastis: tai ir diplomatiniai klausimai, ir tarptautinės derybos, ir oro erdvės klausimai, ir kita.

Svarbiausia - diplomatinis sutarimas, nes visiškai išspręsti problemą be diplomatijos neįmanoma, jei ir bus pastatyta fizinė siena. Juk ir Europos komisarė pasakė, kad neturime teisės nustumti migrantus nuo sienos. Jei ir toliau taip elgsimės, mums bus taikomos sankcijos.

Jokiu būdu nereikia nusileisti Baltarusijai, bet šnekėtis būtina. Siunčiant velniop, nieko nepasieksime.

Su kitomis suinteresuotomis grupėmis reikia tartis ir koordinuoti veiksmus, Baltarusijai pasakant: jei jūs taip, tai mes tada taip. Apribojus Baltarusijos visų pagrindinių produktų eksportą, jos režimas finansiškai nebeišsilaikytų.

Todėl derybos būtinos. Juo labiau kad Baltarusija pareiškė, jog su derybomis sutiktų, jei joms tarpininkautų, pavyzdžiui, Jungtiniai Arabų Emyratai, kuriais pasitiki.

Aišku, turėtų įsijungti visa ES, nes Lietuva - per mažas žaidėjas. O ES su Emyratais palaiko puikius santykius.

Tačiau mūsų valdantieji neturi jokios užsienio politikos. Susipykome su Kinija, Baltarusija, Sakartvelu, apie Rusiją nė nešneku.

Su visais susipykome. Ir net neabejoju, kad konservatoriai taip elgiasi specialiai, nes jiems tai naudinga. Kodėl? Nes korumpuoti konservatoriai visiškai neturi sąžinės.

Dabar jie paskelbė, kad pirks SGD terminalą, tačiau nebūtinai tą, kurį Lietuva nuomojasi dabar.

Visą laiką šnekėjo, kad nuomoja tam, jog vėliau pigiau nusipirktų, o dabar jau kalba apie kito terminalo pirkimą.

Nors jau dabar į „Independence" esame sukišę tiek, kad galėtume nusipirkti du tokius terminalus. Vien už terminalo techninį įvertinimą kažkokiam „ekspertui" iš Pietų Afrikos Respublikos" sumokėjome 13 mln. eurų. Vien už pasižiūrėjimą.

Kodėl apie tai šneku? Nes ruošiamos kitos aferos. Viena jų - fizinės sienos su Baltarusija statybos. Kodėl tai afera?

Nes visiškai užslaptinta. Ir dar kai pasakė, kad sieną statys Roko Masiulio vadovaujama valstybės energetikos įmonė, tai net nebejuokinga. Kuo čia dėta energetikos įmonė? Nebent ketinama per sieną paleisti elektrą. Aišku, juokauju.

Antra afera yra nameliai nelegalams. Jau turime dvi sutartis už kosmines sumas, o dabar ketinama išleisti dar per 700 mln. eurų. 100 proc. aišku, kad ir vėl sumokėsime nerealią kainą.

Per dabartinį ir ankstesnius konservatorių valdymo laikotarpius neprisimenu nė vieno atvejo, kad už ką nors nebūtų nepermokėta.

Todėl migracijos krizė yra labai puiki terpė naujoms aferoms.

O kad jų visuomenė nepastebėtų, vykdomas visuomenės kiršinimas su skiepijimu nuo COVID-19, ko pasekmė - riaušės prie Seimo.

Valdžiai mitingai ir riaušės naudingos, nes pridengia aferas. Todėl žmonės ir siutinami specialiai.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

EPA - Eltos nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder