Gabrielius Landsbergis

Ko džiaugtis, jei Lietuvą populiarina jos absurdai?

(3)

Pernai Lietuva, palyginti su 2020 m., itin išpopuliarėjo. Jos matomumas užsienio žiniasklaidoje išaugo 20 proc. Esame paminėti net 87 tūkst. pranešimų. Ypač Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir JAV. Ar iš tikrųjų verta didžiuotis, kad tapome labiau matomi?

Pirma, nematyti - dar nereiškia pamiršti. Jei Latvija mus minėjo mažiau nei britai, tai dar nereiškia, kad latviai mūsų ieško Afrikoje.

Pernai apie mus mažiausiai rašė Šiaurės šalių ir Izraelio žiniasklaida. Tačiau kažkodėl netikiu, kad Izraelis, ar, pvz., Norvegija lietuvius pamiršo. Ypač Zurofas ir norvegų statybos bosai.

Kitas dalykas - ar tikrai reikia džiaugtis, kad pernai mus minėjo dažniau? Pasaulis yra didžiulis kaimas. Jei kam nors Pumpučiuose gerai užderės bulvės, apie tai neparašys niekas.

Net pumputiškiai neminės iš pavydo. O jei Pumpučių kaimo kvailelis vietoj bulvių cepelinams prisitarkuos akmenų, apie tai bus kalbama dešimtmetį. O gal ir šimtmetį. Priklausomai nuo naujų dirgiklių stygiaus.

Kvailelis taps folkloro herojumi ir bus minimas per amžius amen. Bet ar tai tikrai didžiulė Pumpučių sėkmė, kad pasauliui apsireiškė turintys kvailį?

Lietuva labiausiai nuskambėjo dėl santykių su Kinija, Taivanu, Baltarusija ir dėl nelegalios migracijos antplūdžio praėjusių metų II pusmetį. Vadinasi, jei norime vien tik skambėti, tuščiai barškėti ir taip populiarėti, naudinga būtų galutinai susirieti su dar daugiau valstybių.

Pvz., susirieję su JAV, Vokietija išpopuliarėtume dar labiau, nei susirieję su Kinija. Nes suveiktų netikėtumo efektas.

O šiaip vokiečius iš tiesų domina ne Lietuva, o pasienio tvora ir koncertina. Kiek ji sustabdo nelegalus, dumiančius į Berlyną.

Populiarumas - slidus dalykas.

Toli gražu, neparodantis tikrosios šio reiškinio išliekamosios vertės. Įvedus į „Google" paiešką genų „žirkles" atradusio, visai pasaulio mokslininkų bendruomenei žinomo mūsų biochemiko Virginijaus Šikšnio pavardę, „Google" per 0,37 sek. duos tik 867 rezultatus. 

O įvedus Henriką Daktarą, jau gausime 162 tūkst. nuorodų. Daugiau, nei įvedus žodį „tortas", ir dvigubai daugiau nei apie atlikėją Nataliją Bunkę (81 tūkst.) ar Kauno merą Visvaldą Matijošaitį (71 tūkst.).

Be to, subjektas ar objektas, susietas su populiariu subjektu ar objektu - ir pats tampa daug populiaresnis. Ką jaudintų, jei Petrutė ištekėtų už Jonuko?

O šit jei Petrutė ištekėtų už nors ir senstelėjusio britų milijonieriaus, tokia Petrutė faktiškai apsigyventų blizgiuose žurnaluose.

Ką jaudintų, jei Lietuva susirietų su Kiribačiu? Nieko nejaudintų! Tad, jei norime iš tikrųjų garsiai pabarškėti, patartina rietis su pačiomis galingiausiomis pasaulio valstybėmis.

Juk kaip efektyviai skambėtų antraštės „Lietuvos Gabrielius, kilęs iš Hanibalo Lekterio gimtinės, - prieš Tekančios saulės šalies drakoną",

„Aštriadantis Gabrielius su kuoka paplūdimyje savo vertybiniais pareiškimais sugėdino Šiaurės Korėjos diktatorių.

Anas pažadėjo pasitaisyti."

Nustatyta, kad Lietuvos užsienio politika pasaulio žiniasklaidą domino 18 kartų daugiau nei mūsų kultūros naujienos, 10 kartų daugiau nei mūsų ekonomika ir 16 kartų daugiau nei turizmas į Lietuvą.

Šiuos teiginius galima išversti ir kitaip.

Pasaulio žiniasklaidą 18 kartų daugiau domina mūsų šalies nevykusi užsienio politika, nei daug labiau vykusi kultūra, pusėtinai vykusi ekonomika ir pusėtinas turizmas.

O pastaruosius teiginius galima sutraukti į vieną išvadą, kad pasaulį labiausiai domina blogos, kvailos, absurdiškos ir juokingos naujienos.

Ne veltui Didžiosios Britanijos premjeras turi taip juokingai pasišiaušusią šukuoseną. Kad išsiskirtų iš reiškinių „minios". Nes tai, kas normalu, - visur daugmaž vienoda.

Todėl nėra apie ką pranešinėti.

Visuomenė mėgsta piktintis, jog žiniasklaidoje per daug negatyvo. Tačiau kas pasaulyje populiariau?

Gėris ar blogis? „Google" Adolfo Hitlerio paieška išmeta 102 milijonus rezultatų trumpiau nei per sekundę, o Dalai Lamos paieška per tą patį laiką - 30,6 milijono rezultatų. Įvedus lietuviškai „gimė", gausime 3,9 mln. rezultatų, o „mirė" - 4,5 mln. rezultatų. Tai kas labiau domina?

Geros ar blogos naujienos?

Matyt, ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, norėdamas kuo plačiau nuskambėti pasaulyje, pasirinko keistų, neapgalvotų, žalingų poelgių taktiką.

Nes jei G.Landsbergis sukurtų eilėraštuką, jį kokia nors vietinė leidykla atspausdintų tik iš gailesčio.

O kai G.Landsbergis su savo svita sukuria keistoką incidentą, pati Kinija, Taivanas ar Aliaksandras Lukašenka jų žygdarbius nemokamai išplatina.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder