Orų prognozė

Klimatologas apie spalio orus ir kas bus su „bobų“ vasara

Meteorologinė vasara šįmet užtrukusi anomaliai ilgai pagaliau baigiasi. Kodėl vasara? O todėl, kad visi pagrindiniai meteorologiniai rodikliai bei orų pobūdis atitinka vasarai būdingus kriterijus.

Pavyzdžiui, paskutinių 7 parų (savaitės) vidutinė oro temperatūra Vilniuje buvo 16,6 °C (maksimali - 24.8 °C, minimali - 9,1 °C), Klaipėdoje - 17,3 °C (maksimali - 24,7 °C, minimali - 10,7 °C), o tai tik vasarai būdingos vertės.

Tas pats su aukštesniais atmosferos sluoksniais - pagal Kauno atmosferos zondavimo duomenis vidutinė oro temperatūra šiuo laikotarpiu 850 hPa lygyje (apie 1,5 km aukštyje) siekia +11 - +12 °C, o vidutinis užšalimo lygio aukštis - apie 3,6 km.

Ir tik bendras vandens garų kiekis atmosferos stulpe rodo didesnį, nei vasarą svyravimą - nuo 12 iki 36 mm.

Tačiau didelio masto atmosferos cirkuliacijos bruožai jau grynai rudeniški: gilūs ciklonai iš vakarų keliauja link Šiaurės rytų Atlanto ir šiaurinės Europos; oro masės į didesnę Europos žemyno dalį atslenka nuo šiltesnių Šiaurės Atlanto akvatorijų ir tai labai tiktų būdingam „bobų" vasaros laikotarpiui. P

risiminus, kad rimtesnių šalnų Lietuvos teritorijoje dar nebuvo, tai „bobų" vasara teoriškai dar turėtų grįžti į žemyną, tiksliau į mūsų regioną kažkada vėliau, bet ne vėliau paskutinio spalio dešimtadienio.

Kita vertus, žvelgiant į šį, ne tik Lietuvoje anomaliai šiltą rugsėjo mėnesį, kyla pagunda tikėti, kad gal netolimoje ateityje pagal orų pobūdį turėsime ne tris, o keturis vasaros mėnesius. Ir nebūtinai tas ketvirtas mėnuo bus rugsėjis - kažin ar greitai tokio saulėto su keliais kaitros laikotarpiais mėnesio sulauksime.

Greičiausiai tas ketvirtas mėnuo galėtų gautis iš 1-2 savaitės vasariškų orų gegužę ir kelių savaičių rugsėjo mėnesį.

Jeigu toks scenarijus pasitvirtintų, manau, daugelis Lietuvos gyventojų greitai priprastų prie ilgesnio šilumos ir vegetacijos laikotarpio ir nekreiptų dėmesio į kažkur toli nuo Lietuvos vykstančius globalius klimato pokyčius, kurie kituose rajonuose pablogintų gyvenimo sąlygas (pavyzdžiui, per ilgai trunkantis sausas sezonas ar per stipri didelė kaitra ir pan.).

Na, o kas gi laukia artimiausiu laiku. Didelio masto blokuojantis darinys (kuris lėmė intensyvią šilumos pernašą iš pietvakarinės Europos dalies į Šiaurės rytus) virš Rytų Europos palaipsniui silps ir trauksis į rytus, todėl Atlanto ciklonai pietinei Skandinavijai ir Baltijos regionui darys vis didesnę įtaką.

Šeštadienį per Lietuvą iš vakarų keliaus šaltas atmosferos frontas priklausantis vienam iš per šiaurinę Europos dalį keliaujančiam ciklonui.

Kadangi pats ciklono centras toli nuo Lietuvos, tai šio fronto aktyvumas išilgai fronto linijos labai netolygus.

Vakarinius rajonus jis pasieks ryte, todėl bus silpnesnis, o rytinius - po pietų, kai sustiprėja konvekcija, todėl rytiniuose rajonuose laukiama gausesnių kritulių, vietomis su perkūnija.

Už šio fronto Lietuvą pasieks daug vėsesnės poliarinės oro masės - vidutinė paros oro temperatūra sumažės.

Sekmadienį ir kitos savaitės pradžioje maksimali oro temperatūra tesieks +12 - +17 °C, minimali - +8 - +13 °C.

Tiesa, antradienį trumpam dėl gilaus ciklono, pasiekiančio centrinę Baltijos regiono dalį, atšils (iki +15 - +20 °C), tačiau vėliau visur palis, vietomis gausiai, sustiprės vakarų vėjas (pajūryje iki stipraus), vyraus darganoti orai.

Nors vėjas antroje savaitės pusėje nurims, vėsūs orai išliks beveik iki savaitės galo.

Kitą savaitgalį, prognozuojama, kad slėgis kils ir Lietuvą pasieks sausesni orai.

Iki kitos savaitės antros pusės atvės ne tik Šiaurės ir Rytų Europoje, bet ir rytinėje Vidurio Europos dalyje, tačiau šilti orai išliks Pietvakarių Europoje ir Italijoje, o Viduržemio jūros pakrantėje dar išliks ir didelė kaitros tikimybė.

Šiuo metu tropinių sūkurių aktyvumas Šiaurės Atlante kiek sumažėjęs - yra kelios link Karibų jūros ir Bahamų salų lėtai slenkančios tropinės audros („Philipe" ir „Rina"), tačiau jų sustiprėjimo nelaukiama.

Taip pat vėl susidarė tropinis sūkurys Arabijos jūroje, kurie paprastai būdingi tik pavasario ir rudens sezonams.

Ilgalaikių prognozių duomenys rodo, kad vidutiniškai spalio mėnuo Baltijos regione bus šiltesnis už daugiametį, tačiau prognozuojamame kritulių lauke didelis neapibrėžtumas - jų teritorinis pasiskirstymas, matyt, bus labai netolygus.

Tiksliai numatyti ar bus dar „bobų" vasara, kada ji prasidės ir kiek truks kol kas sunku, tačiau prognozuojama, kad antrą spalio savaitę pietinėje Baltijos regiono dalyje orai bus šiltesni ir labiau saulėti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder