Įžūlumo viršūnė: valstybės pagalbą nuo pandemijos nukentėjusiam verslui panaudojo prabangiems automobiliams
(5)Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2020–2021 metais 148 įmonės, gavusios subsidijas, skirtas nukentėjusiems nuo pandemijos, įsigijo prabangių automobilių, kurių kiekvieno vertė viršijo 50 tūkst. eurų.
„Seimo BFK prašymu VMI ir „Invega“ pateikė informaciją apie tai, kaip yra naudojama valstybės teikiama parama. Mokesčių inspekcijos duomenimis, 2020–2021 metais 148 įmonės, gavusios mokesčių mokėtojų subsidiją, skirtą nukentėjusiems nuo pandemijos, įsigijo prabangių automobilių, kurių kiekvieno vertė viršijo 50 tūkst. eurų.
Iš jų net 32 įmonės pirko naujus „Bentley“, „Maserati“, „Porsche“, „Lamborghini“, „Rolls Royce“ automobilius“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį sakė M. Majauskas.
Jo teigimu, yra pavyzdžių, kai įmonės, oficialiai įtrauktos į nuo COVID–19 nukentėjusių sąrašą, pasinaudojo galimybe atidėti mokesčius, gavo prastovų subsidiją už darbuotojų išlaikymą, papildomai gavo valstybės subsidiją verslui ir įsigijo naują prabangų, daugiau kaip 100 tūkst. vertės, „Range Rover“ visureigį neva įmonės poreikiams.
„Tuomet prabangų automobilį įregistravo kaip krovininę transporto priemonę su numanomu tikslu susigrąžinti sumokėtą pridėtinės vertės mokestį ir, kad maža nepasirodytų, papildomai dar kreipėsi valstybės teikiamos paramos verslui, kad būtų padengtos įsigyto šio prabangaus automobilio lizingo įmokos. Šią paramą gavo“, – sakė M. Majauskas.
Pasak jo, pagal pasirašytą sutartį mokesčių mokėtojai papildomai už šio automobilio įsigijimo iki 2024 metų kompensuos 95 proc. palūkanų.
„Kažkam tokia veikla gali pasirodyti verslas, mano akimis, tai yra cinizmo viršūnė. Tai nėra vienintelis atvejis“, – pažymėjo Seimo BFK pirmininkas.
Kitas komitetui žinomas atvejis – įmonė, taip pat būdama oficialiuose nuo pandemijos nukentėjusių sąrašuose, gavo mokesčių mokėtojų paramą ir įsigijo naują daugiau kaip 100 tūkst. vertės „Porsche Cayenne“ automobilį neva įmonės poreikiams.
„Pagal pasirašytą paramos verslui sutartį su valstybine agentūra mokesčių mokėtojai iki 2025 metų kompensuos taip pat 95 proc. palūkanų įmokų“, – sakė M. Majauskas.
Pasak M. Majausko, kitas Seimo komitetui žinomas atvejis, kai į nukentėjusių įmonių sąrašus įtraukta bendrovė gavo paramą ir įsigijo naują daugiau kaip 100 tūkst. eurų vertės „Porsche Cayenne“ automobilį. Pagal su valstybine agentūra pasirašytą paramos verslui sutartį valstybė už jį iki 2025 metų kompensuos 95 proc. palūkanų.
„Tai yra tik keletas iš daugelio liūdnų pavyzdžių, kai, tikėtina, švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai. Mano supratimu, pats laikas VMI imtis principingų kontrolės veiksmų ir pasibelsti į kiekvienas duris tų įmonių, kurios mokesčių mokėtojų paramą panaudojo prabangių sportinių automobilių įsigijimui“, – teigė M. Majauskas.
Komitetas VMI prašo išsiaiškinti, ar toks prabangus turtas naudojamas privatiems poreikiams, ar piktnaudžiaujama mokesčių atskaitymais bei valstybės parama. Jei tai pasitvirtintų, mokesčiai turėtų būti sumokėti, o valstybės parama sugrąžinta.
Įmonių pavadinimų M. Majauskas neatskleidė, tačiau anot jo, tai yra nedidelės įmonės, turinčios 20-30 darbuotojų.
VMI Komunikacijos vadovė Rūta Asadauskaitė BNS nurodė, kad inspekcija negali atskleisti konkrečių įmonių pavadinimų.
„VMI savo ruožtu įvertins, ar šių įmonių gauta subsidija panaudota pagal paskirtį, t. y. įmonės likvidumui užtikrinti. Jei būtų nustatyta, kad įmonei skirta parama buvo panaudota netinkamai, įmonei reikės ją grąžinti“, – BNS sakė VMI atstovė.
Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė neseniai Seime teigė, kad bus peržiūrėtos visos taisyklės, reglamentuojančios įmonių turto ar lėšų naudojimą asmeniniams poreikiams. Pasak jos, jeigu būtų įvestas prabangos mokestis, jis būtų taikomas ne tik automobiliams.
VMI vadovė Edita Janušienė yra sakiusi, kad kol kas nenustatytas nė vienas atvejis, kad įmonės, gaunančioms valstybės paramą, būtų įsigijusios prabangių automobilių. Anot jos, sudėtinga įrodyti, jog prabangūs įmonių automobiliai naudojami asmeniniais tikslais. Todėl VMI bando įrodyti ekonominį tokių automobilių nenaudingumą, inspekcija jau pradėjo patikrinimus.
VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas gegužę Seime teigė, kad prabangių automobilių turėtojai neslepia, jog jie naudojami ir darbo, ir privatiems reikalams, nes tai nedraudžiama.
M. Majauskas kiek anksčiau teigė, kad gyventojai ir įmonės 2020 metais įsigijo daugiau negu 1,6 tūkst. automobilių, kainavusių virš 50 tūkst. eurų, o šiemet per keturis mėnesius – 770. Anot jo, užpernai ir pernai įmonės pirko po 77-76 proc. tokių automobilių, o šiemet – jau beveik 80 proc.
Jo teigimu, žmogus, pirkdamas seną dyzelinį „VW Passat“ automobilį, moka 200 eurų registracijos mokestį, tuo metu įsigijęs „Bentley“ ar „Ferrari“, moka mažesnį arba nemoka visai.
Rašyti komentarą