Seime – pirmasis 2024 metų valstybės biudžeto svarstymas

Įstatymo pataisos leistų savivaldybėms pačioms valdyti jų pastatytas koncertų ir sporto sales, baseinus

Seimas svarstys siūlymą  leisti savivaldybėms pačioms, per jų įsteigtas įstaigas, valdyti už jų biudžeto lėšas pastatytus nekilnojamojo turto objektus tai yra koncertų sales, muziejus, parodų rūmus, bibliotekas, kultūros namus, sporto sales, maniežus, stadionus ir  baseinus.

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė  tai siūlančioms parlamentaro Mindaugo Skritulsko kartu su parlamentarų grupe pateiktoms Vietos savivaldos ir Konkurencijos įstatymų pataisoms.

Jeigu Seimas pritartų, savivaldybė galėtų sudaryti vidaus sandorį be Konkurencijos tarybos sutikimo ir konkurencingos procedūros taikymo, tačiau tokiam vidaus sandoriui siūloma  nustatyti ir tam tikrus reikalavimus.

Pvz. minėti objektai yra išskirtinai vieninteliai savivaldybės teritorijoje ir naudojami viešosioms paslaugoms teikti švietimo, kultūros, sporto srityse ir su jomis susijusiai ūkinei veiklai vykdyti, taip pat dėl tokio objekto perdavimo ūkio subjektui būtų sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis arba itin apribota konkurencija atitinkamoje rinkoje.

Seimo nario M. Skritulsko teigimu, šiuo metu pastebima tendencija, kai tam tikra verslo įmonių grupė, jau dabar valdanti didžiuosius baseinus Klaipėdoje ir Kaune, remdamasi Konkurencijos tarybos sprendimais, siekia perimti baseinų valdymą ir kituose miestuose, kurie yra pastatyti ir įrengti už šių savivaldybių biudžetų lėšas: Palangoje, Kretingoje, Naujojoje Akmenėje, Jonavoje.

Vertinant tai, darytina išvada, anot jo, kad toks viešojo turto, sukurto už savivaldybės ir valstybės biudžeto lėšas, valdymas turi mažai ką bendro su konkurencijos sąlygų užtikrinimu ir jos esminiais principais, todėl ši įstatymų nustatyta tvarka turi būti keistina.

Anot įstatymų pataisų iniciatorių, laimėjusi sporto, švietimo ar kultūros objekto valdymo konkursą privati verslo įmonė įgytų išskirtines ir monopolines teises teikiant komercines paslaugas išskirtinai be jokios konkurencijos vieninteliame tokio pobūdžio objekte ir be jokios konkurencijos visoje savivaldybės teritorijoje.

Projektus parengę Seimo nariai mano, kad verslas, valdydamas išskirtinai vienintelį objektą visoje savivaldybės teritorijoje, paslaugas teiks ne konkurencingomis kainomis, bet siekdamas gauti kuo didesnį pelną, o tai vargu ar atitiktų vietos gyventojų interesus

„Labiau tikėtina, kad, šiuo atveju, gyventojai gali gauti tos pačios kokybės paslaugas už kuo mažesnę kainą, kai kainas nustato savivaldybės taryba, t. y. demokratiškai išrinkti tos vietos bendruomenės atstovai.

Visuomenė jau turėjo karčią patirtį, kai savivaldybės vienintelius savo šilumos ūkius buvo perdavusios vienai privačiai bendrovei, kuri paslaugas teikė kur kas didesnėmis nei vidutinėmis kainomis, o perduotas valdyti viešasis turtas buvo neprižiūrimas ir apleistas siekiant vieno tikslo – kuo didesnio pelno“,- sako įstatymų pakeitimo iniciatoriai.

Jie taip pat siūlo papildyti Konkurencijos įstatymą  nuostata, draudžiančia viešojo administravimo subjektams priimti sprendimus, pažeidžiančius sąžiningos konkurencijos laisvę, išskyrus atvejus, kai įstatymuose numatomos išimtys.

Antradienį Vietos savivaldos ir Konkurencijos įstatymų pataisas pateikimo stadijoje palaikė 93 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 7 parlamentarai. Į Seimo salę jos sugrįš rudens sesijoje.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder