Grunskienė teigia, kad nuo 2021 m. prokuratūrą paliko 55 prokurorai

Generalinė prokurorė: „Mes apgailėtinoje situacijoje“

(10)

Nusikalstamumas ūgtelėjo, o prokurorų gretos retėja. Dalis jų išeina į pensiją, kiti renkasi gerokai skalsesnę advokatų duoną. Pareigūnai dirba apipelijusiuose kabinetuose, o vairuodami senus tarnybinius automobilius bijo, kad išlįs kojos. Apie tai parlamentarus įspėjo generalinė prokurorė.

Metus baigė įsiskolinę

„Mes apgailėtinoje situacijoje. Net neturime transporto prokurorams vykti į teismo posėdžius. Nekalbu apie kitokį aprūpinimą", - trečiadienį tvirtino generalinė prokurorė Nida Grunskienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariams pristatydama prokuratūros 2022 m. ataskaitą.

Pernai šiai vienai svarbiausių šalyje institucijų buvo skirta 40 542 711 eurų finansavimas - tai per 3,7 mln. eurų daugiau nei 2021 m.

Prokuratūros vadovės pastebėjimu, sumos pakako algoms, bet pritrūko pinigų prekėms ir paslaugoms, todėl metai baigti su beveik 52 tūkst. skola. Darbo užmokestis sudaro pagrindinę išlaidų dalį - 90 proc.

Prokuratūra sensta

N.Grunskienė apgailestavo, kad kasmet mažėja prokurorų. Dalis jų palieka darbą savo noru, kiti išeina į pensiją, o su kai kuriais pareigūnais tenka atsisveikinti dėl tarnybinių nusižengimų.

Pernai dirbo 602 prokurorai. Tai 22 pareigūnais mažiau nei užpernai. Per pastaruosius 5 metus tarnybą paliko 64 prokurorai.

„Neturime nei vieno prokuroro, kuris būtų iki 30 metų amžiaus. Senstam. Nuolat kalbu, kad reikalingas atsinaujinimas, tačiau nėra norinčiųjų ateiti dirbti į prokuratūrą, kadangi mūsų atlyginimas nekonkurencingas.

Jaunesni prokurorai išeina į advokatus, nes nepragyvena - jiems reikia išlaikyti savo šeimas, mokėti paskolas. Darbo užmokestis ne tik mažas, bet žeminantis prokurorą", - aiškino generalinė prokurorė.

Kaip nurodoma, eilinio prokuroro alga „ant popieriaus" - per 3100 eurų. Pasak N.Grunskienės, nebepavyksta privilioti jau ir valstybės tarnautojų. Pastarieji irgi palieka prokuratūrą.

Vadovė galėjo tik pasidžiaugti, kad pernai į darbą priimti 4 nauji pareigūnai, bet neįvyko nei vienas egzaminas į prokurorus, nes neatvyko minimalus pretendentų skaičius. Pernai panaikintos 6 vadovų pareigybės.

Bijo važiuoti

Didžiausią nerimą prokuratūros vadovybei kelia 2005-2008 m. gamybos 26 automobilių parkas. Dar 11 mašinų nuomojamasi ir jie yra pagrindiniuose taškuose.

N.Grunskienė parlamentarams pabrėžė, kad prokurorams tenka daug važinėti į teismus palaikyti valstybinius kaltinimus, nes 22 rajonuose panaikintos prokuratūros: „Automobiliai yra tokios būklės, kad baisu dėl saugumo, jog kojos bevairuojant neišlįstų. Kelių naujų mašinų nuoma metams kainuotų 100 tūkst. eurų."

Generalinė prokurorė apie netinkamas pareigūnų darbo sąlygas Seimo narius informuoja ne pirmą kartą. Pernai ji kalbėjo, kad vienoje prokuratūroje žiemą užšąla vandentiekis, bet kuriuo metu gali iškristi lango stiklas, kitame pastate byra čerpinis stogas, valytoja įpareigota rinkti vandenį lyjant, darbuotojai užkalė skyles, kad per jas į serverinę nepatektų balandžiai.

N.Grunskienė parlamentarams vakar vėl tvirtino, kad atsižvelgiama tik į mažą dalį prokuratūros prašymų dėl tinkamo finansavimo: „Neturime didelių poreikių. Mums tereikia užtikrinti tinkamas, o ne pelėsiais apaugusias darbo vietas ir transportą."

Nukentėjo beveik 400 vaikų

Generalinė prokurorė informavo, kad nusikalstamumas pernai augo net 8 proc. palyginti su 2021 m. Fiksuota beveik 46 tūkst. nusikalstamų veikų.

Anot N.Grunskienės, tokios augimo dinamikos pagrindinė priežastis - neteisėtas valstybės sienos perėjimas ir organizavimas, o taip pat ir dėl pabėgėlių, nes užregistruota daugiau smurto artimoje aplinkoje, vairavimo neblaiviems.

Pernai net 30 proc. daugiau fiksuota tyčinių labai sunkių, sunkių, apysunkių smurtinių ir seksualinės prievartos nusikaltimų. Nuo 398 tokių veikų nukentėjo 384 vaikai. Ištirtos 343 vaikų seksualinio vaikų išnaudojimo ir 190 smurtinių nusikaltimų bylos.

Jaučia tyrėjų problemą

2022 m. sumažėjo kontrabandos, bet net 170 proc. išaugo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, 60 proc. neteisėto sienos perėjimo atvejų, gerokai išaugo vagysčių ir sukčiavimo.

Tačiau 9 proc. mažiau užregistruota sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.

Korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų sumažėjo 16 proc. Pirmosios instancijos teismuose pernai išnagrinėtos 173, o 2021 m. - 150 tokios baudžiamosios bylos. Nuteisti 144 kaltinamieji - 77 proc. teisiamųjų, du juridiniai asmenys.

Pernai registruota 31 proc. daugiau nusikaltimų elektroninių duomenų ir informacinių sistemų, o ištirta apie 43 proc. bylų.

N.Grunskienė pastebėjo, kad prokurorams sudėtingiau dirbti, nes jaučiamas didelis trūkumas tyrėjų, kurių krūviai labai dideli nekalbant apie kompetenciją ir kt.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder