Naujasis Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymas - darniai miesto plėtrai

Finansų viceministrė: gyventojai turi prisidėti prie savivaldybių biudžetų už naudojimąsi aplinkine infrastruktūra

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė aiškina, kad visuotiniu nekilnojamojo turto (NT) mokesčiu siekiama, kad gyventojai prisidėtų prie savivaldybių biudžetų už naudojimąsi aplinkine infrastruktūra.

„Pagrindinis NT mokesčio tikslas yra savivaldybių mokestis, kur renka gyventojai, savivaldybės atsiskaito ir būtent už tą infrastruktūrą, šaligatvį, kas yra aplinkui pastatą.

Nekilnojamasis turtas, butas ar namas, nėra kažkoks namelis, kur kaip paukštukai žmonės atskrenda, išskrenda, jie vis tiek naudojasi aplinkine infrastruktūra, kokia yra aplink tą butą, namą ir nuo to labai priklauso jo vertė“, – trečiadienį prieš Vyriausybės posėdį žurnalistams teigė finansų viceministrė.

Jos manymu, šiuo metu yra ydinga, kad 50 tūkst. eurų kainuojantis NT objektas Vilniuje ir Anykščiuose turi skirtingą realiąją vertę. Pasak jos, už tokius pinigus Vilniuje išeitų senas, tarybinės statybos, dviejų kambarių butas Žirmūnų mikrorajone, o Anykščiuose tai galėtų būti gero pusės namo vertė.

„Mediana Anykščiuose yra mažesnė, tai reiškia, jog jeigu yra žymiai aukštesnės medianos, tai yra visai kitos kokybės, kitos vertės butas“, – sakė viceministrė.

„Virš medianos yra jau šiek tiek einantys į tą prabangumą, gerumą, didumą ar kitokius kriterijus. Tas pats kalbant apie Anykščius, jų mediana žymiai mažesnė, bet, pavyzdžiui, nežinau, kiek kainuoja Biržų pilis, gal bus irgi 100 tūkst. eurų, bet jau bus pilis, o ne Lazdynų butas“, – pridėjo ji.

Finansų viceministrė taip pat tvirtino, kad planuojami surinkti 25 milijonai eurų iš NT mokesčio yra numatyti tuomet, jeigu savivaldybės taikytų labiausiai minimalų įmanomą tarifą. Anot jos, jeigu būtų 3 proc. už turtą, naudojamą komercinėje veikloje, tai savivaldybės gali surinkti ir šimtą milijonų.

„Bendra mokesčių priemonė visada yra gera, kada yra didelė mokesčių bazė ir visi moka nedaug, kad nebūtų didelis mokestis, kad mokėtų 10, 15, 5 eurus ar kažkiek, bet tikrai jaustų naudą. Ir dėl to savivaldybės turėtų galimybę ne tik skolintis“, – sakė R. Bilkštytė.

ELTA primena, kad finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė siūlymus dėl visuotinio NT mokesčio įvedimo.

NT mokestis už pagrindinį gyvenamąjį būstą bus siejamas su deklaruota gyvenamąja vieta ir apmokestinamas progresyviniais tarifais, atsižvelgiant į būsto mokestinę vertę, nustatytą masinio vertinimo būdu. Už savivaldybės NT vertės medianos neviršijančią dalį būtų mokamas 0,03 proc. tarifas, nuo vienos iki dviejų medianų – 0,06 proc., o daugiau kaip dvi medianos – 0,1 proc. Vidutinis mokesčio dydis pagal šiuo metu nustatytą turto vertę siektų 13,5 euro per metus.

Ministrė pažymi, kad lėšos iš mokesčio surinkimo priklausys nuo savivaldybių pasirinktų tarifų. Tikimasi, kad savivaldybėms pritaikius minimalų tarifą už antrą ir paskesnį būstą, bendras mokesčio surinkimas siektų maždaug 25 mln. eurų, o taikant maksimalius tarifus – maždaug 100 mln. eurų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder