Dėl neteisėtų elektros tiekėjų veiksmų laukiama ministerijos sprendimų
Ekonomikos komitete aptarus situaciją, buvo priimtas sprendimas kreiptis į Energetikos ministeriją. Vis dar laukiama, ar ši imsis ginti gyventojų teisių.
„Vakaro žinios" jau yra rašiusios apie situaciją, kuri kyla dėl kai kurių nepriklausomų elektros tiekėjų skirtingo įstatymų traktavimo. Jau kuris laikas gyventojai sulaukia grasinimų iš tiekėjų mokėti sutarčių nutraukimo baudas, jiems grasinama skolas perduoti antstoliams, tačiau tai gali būti daroma neteisėtai.
Iki šių metų birželio 1 d. Elektros energetikos įstatymas numatė, kad buitiniai vartotojai turi teisę vienašališkai neatlygintinai nutraukti elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju ir turi teisę neatlygintinai pakeisti nepriklausomą elektros tiekėją.
Tačiau kai kurie tiekėjai vis tiek taiko baudas vartotojams ir šie nežino, ką daryti.
Problemą pristačius Seimo ekonomikos komitete, šio nariai bendru sutarimu kreipėsi į Energetikos ministeriją. „Ekonomikos komitetas aiškiai konstatavo, kad nepriklausomai nuo to, kurią įstatymo redakciją žiūrėtume (ar galiojusią nuo 2021 m., ar galiojančią nuo šių metų vidurio), buitiniai vartotojai, mažos ir labai mažos įmonės gali nemokamai ir vienašališkai nutraukti tiekimo sutartis su nepriklausomai tiekėjais.
Negali būti taikomi jokie papildomi apmokestinimai. Tai padarėme su pavedimu Energetikos ministerijai priimti reikiamus teisės aktų pakeitimus ir kad būtų aiškus išaiškinimas, kad vartotojai galėtų saugiai jaustis, jog galimybė nutraukti sutartis su teikėjais yra neapmokestinama", - apie komiteto sprendimą pranešė Seimo narys Lukas Savickas.
Apie sprendimus ministerija iki gruodžio 20 d. turi informuoti Ekonomikos komitetą. Taip pat nuspręsta pasiūlyti Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai parengti išaiškinimą, kad vartotojai ir nepriklausomi elektros tiekėjai aiškiai suprastų įstatymą.
Advokatas M.Velička džiaugiasi, kad pagaliau ir valdžios institucijoms tapo aišku, kad nepriklausomi elektros tiekėjai taikyti baudų vartotojams negalėjo, o jeigu tai darė - tai buvo neteisėta. Kiek anksčiau advokatas sakė, kad į jį pagalbos dėl to kreipėsi daugiau kaip 2000 gyventojų.
„Po komiteto priimto sprendimo pastebiu, kad žmonių terorizavimas stoja.
Jeigu jums dar sako, kad turite sumokėti, ignoruokite. Mačiau, kad keliems žmonėms tiekėjai dar atsiuntė tokius pranešimus apie turimas skolas. Nekreipkite į tai dėmesio, nes jūsų santykis su jais jau baigėsi.
Vienintelis dalykas, į ką reikia reaguoti, jeigu gautumėte pranešimą iš teismo, kad yra priimtas teismo įsakymas.
Nes vienu metu tiekėjai kreipėsi į teismą, kad tariamas skolas galėtų išieškoti. Į mane kreipėsi dėl to keli žmonės ir esu panaikinęs visus tuos įsakymus.
Taip pat jeigu paduoti ieškiniai, aš nemokamai atstovausiu teisme ir šias bylas mes laimėsime, tai yra tik laiko klausimas", - sakė advokatas.
Jis pridūrė, kad vienoje byloje jau pateikė turimą Seimo ekonomikos komiteto protokolą, kurį įvertinęs teismas pasiūlė šalims susitarti taikiai.
„Dar vienas geras dalykas mažoms ir labai mažoms įmonėms. Vieni klientai jau pranešė, kad buvo situacija, kai elektros tiekėjas nurodė Creditinfo.lt, jog įmonė turi skolą.
Būtume kreipęsi dėl tokio įrašo panaikinimo, bet gavome pranešimą, kad jie patys tai padarė ir šio įrašo jau nebėra. Tai reiškia, kad šis komiteto nutarimas „stato viską į savo vietas".
Elektros tiekėjai pradeda suprasti, kad situacija ne jų naudai ir jau bando gesinti gaisrus atšaukinėdami savo sprendimus.
Manau, kad situacija normalizuojasi, ir džiaugiuosi, kad mūsų visų pastangomis tai pavyko sustabdyti", - sako advokatas M.Velička.
Advokatas paragino žmones pasidomėti vyresnio amžiaus giminaičiais, kurie dažniausiai puola mokėti, vos gavę pranešimą apie skolą: „Praneškite jiems, kad nieko mokėti nereikia."
Rašyti komentarą