Dalintis atstovavimu EVT nesutiktų tik Gitanas Nausėda: dalis kandidatų mano, jog šiuo klausimu turėtų pasisakyti KT

(1)

Nors dauguma kandidatų į prezidentus sutiktų dalintis atstovavimu Lietuvai Europos Vadovų Taryboje (EVT), perrinkimo siekiantis Gitanas Nausėda laikosi priešingos pozicijos ir mano, jog į Briuselį turi vykti Lietuvos prezidentas. 

Dalis šalies vadovo posto siekiančių politikų svarsto, jog šiuo klausimu turėtų pasisakyti Konstitucinis Teismas (KT) ir taip padėti tašką kelis metus trunkančiame ginče.

Šeštadienio vakarą vykstant paskutiniams LRT prezidento rinkimų debatams, kandidatų teirautasi, ar šie sutiktų dalintis atstovavimu Lietuvai EVT su Vyriausybės vadovu.

Septyni kandidatai tikino, jog keistų šiuo metu nusistovėjusią tradiciją. Partijos „Nemuno aušra“ vadovas Remigijus Žemaitaitis tikino, jog premjeras turėtų vykti į Europos viršūnių susitikimus, kai posėdžių metu sprendžiami vidaus politikos klausimai.

„Manau, kad premjeras turi dalyvauti šiuose posėdžiuose, turi žinoti visą informaciją, nes jis priiminėja dalį sprendimų vykdančiojoje valdžioje“, – debatų metu kalbėjo R. Žemaitaitis.

Jam antrino ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ keliamas Giedrimas Jeglinskas.

„Tikrai prezidentas turėtų ne tik deleguoti, bet ir norėti deleguoti premjerui šį vaidmenį. Bet visa esmė premjero ir prezidento santykyje“, – kalbėjo buvęs NATO vadovybės narys.

Tai, jog šį klausimą turi išspręsti patys prezidentas ir premjeras tikino ir Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.

„Tiesiog aukščiausi valstybės vadovai turi suprasti, kad vis tik reikėtų išsispręsti tarimosi būdu“, – kalbėjo kandidatas.

Tokios pat pozicijos laikosi ir save išsikėlę kandidatai Ignas Vėgėlė bei Eduardas Vaitkus.

„Tam tikrais atvejais prezidentas tikrai galėtų pavesti vykti ne jam pačiam, o premjerui“, – kalbėjo I. Vėgėlė.

„(Į EVT – ELTA) važiuoja prezidentas, bet jis bet kada, matydamas dienotvarkę, deleguoja vietoje savęs premjerą ar ką reikia. Elementaru“, – antrino E. Vaitkus.

Savo ruožtu Laisvės partijos kandidatas Dainius Žalimas pažymėjo, jog dalintis atstovavimu EVT būtų logiškas sprendimas.

„Aš nemanau, kad prezidento reputacija dėl to nukentėtų, jeigu jis atiduotų savo galią važiuoti tenai“, – akcentavo buvęs KT pirmininkas.

Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė patikino – jeigu taptų prezidente, siektų dalintis atstovavimu EVT su Vyriausybės vadovu. Ji taip pat pažymėjo, jog pozicijas EVT rengia Vyriausybė, o mandatą suteikia Seimas.

„Jeigu aš siūliau susitarti būdama premjere, aš siūlyčiau tą patį būdama prezidente“, – pabrėžė konservatorių kandidatė.

G. Nausėda pozicijos keisti neketina

Kadenciją baigiantis prezidentas G. Nausėda vienintelis iš kandidatų EVT atstovavimo klausimu pasisakė priešingai.

„Visko čia prikalbėta – ir netiesos, ir neišmanymo yra nemažai. Žmonės pirmiausiai nežino, kad nėra šitų rokiruočių Europos Vadovų Taryboje. Jų tiesiog nėra. Nė viena valstybė pakaitomis nesiunčia prezidento arba premjero“, – debatų metu kalbėjo G. Nausėda.

„Iš tikrųjų, santykiai tarp premjero ir prezidento privalo būti geri. Yra mandatavimas (...), aš šventai laikausi to mandatavimo. Be to, aš esu makroekonomistas, taip kad ekonominiai klausimai man nėra kažkokia naujiena“, – sakė jis.

Prakalbo apie kreipimąsi į KT

Visgi, jis tikino manąs, jog KT galėtų pateikti savo vertinimą šiuo klausimu.

„Aš savo pozicijos nekeisiu, bet aš esu atviras – jeigu norima išsiaiškinti Konstitucinio Teismo požiūriu, darykime tai“, – paragino jis, tačiau tuo pačiu prisiminė ankstesnius konservatorių planus kreiptis į KT.

„Manau, todėl konservatoriai ir nenorėjo šio klausimo klibinti, nes būtų supratę, kad Konstituciniame Teisme pralaimės. Bet čia hipotetinis klausimas – aš negaliu to įrodyti“, – užsiminė G. Nausėda.

Prezidento idėjai palaikymą išsakė ir „laisviečių“ kandidatas rinkimuose D. Žalimas.

„Būtų idealu, kad Konstitucinis Teismas išspręstų šitą dilemą“, – sakė jis.

Savo ruožtu R. Žemaitaitis paragino G. Nausėdą ir D. Žalimą pažadėti, kad juos rinkimuose remiančios partijos nedelsdamos, jau kitą savaitę, inicijuotų kreipimąsi į KT.

„Ar pažadate, kad šį antradienį plenarinio posėdžio metu abu – socialdemokratai ir Laisvės partija – inicijuos kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl 84 Konstitucijos straipsnio pakeitimo?“ – į konkurentus kreipėsi R. Žemaitaitis.

Visgi G. Nausėda į šį R. Žemaitaičio klausimą tiesiogiai neatsakė.

„Gerbiamas, Žemaitaiti, neįsijauskite ir nedalinkite man užduočių“, – teigė prezidentas.

ELTA primena, kad diskusijos dėl atstovavimo EVT tęsiasi jau nuo šio Seimo kadencijos pradžios. Dabartine tvarka nepatenkinti konservatoriai ragino sudaryti galimybę Lietuvą šiame europiniame formate atstovauti ir Vyriausybės vadovui, priklausomai nuo ES viršūnių aptarinėjamų temų. Tačiau prezidentas šias iniciatyvas pavadino netoleruotinomis ir nepriimtinomis.

Šį klausimą išspręsti buvo pasiūlyta priimant atstovavimą EVT reglamentuojantį įstatymą. Visgi, vėliau nuo šios iniciatyvos valdantieji atsitraukė.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 12 d.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder