Atmintinė medikams: vengti vyrų ir žmonų, pažinti „drag" atstovus

(8)

Dar neseniai lyčiai jautrios kalbos gaires paskelbęs Vilniaus universitetas nustebino visuomenę, pasiūlęs žmogų vadinti žmoga. O dabar panašios gairės pateiktos ir medikams. 

Vilniaus Santaros klinikų medikams paruošta atmintinė, kurioje rašoma, kad tokie žodžiai, kaip „žmona" arba „vyras" yra žeminantys.

Dar daugiau - medikai mokomi nenustatinėti žmogaus lyties, o transvestitus vadinti „drag karalienėmis ir karaliais".

Stebisi kolegų iniciatyva

Tokia žinia su visuomene pasidalino buvęs sveikatos apsaugos ministras ir psichiatrijos gydytojas Aurelijus VERYGA.

Jis socialiniame tinkle pasidalijo keliomis iškarpomis iš minėtų gairių ir kreipėsi į medikų bendruomenę su klausimu, nejau kolegos rimtai ruošiasi laikytis tokių rekomendacijų?

„Medikams yra platinamos rekomendacijos, kaip užtikrinti pacientų gerovę. Nesiplėsiu, tik įkeliu porą pavyzdžių.

Vienas įspūdingiausių, tai teiginys, kad terminai „vyras, žmona" yra priskiriami žeminančiai kalbai, ar net mikroagresijai.

Taip pat rekomendacijos mokytis viso įmanomo „žargono" atsisakant mokslinių ir klinikinių terminų, tokių kaip transvestizmas ir naudoti terminus „drag karalienė ir drag karalius" ir pan.

Dar ne taip seniai visi aiškino, kaip negerai lytiniams organams prigalvoti visokių keistų neanatominių pavadinimų. O dabar štai kažkokie literatūriniai apibūdinimai iš esmės aiškiam reiškiniui, kurio pavadinimą kažkas nusprendė paskelbti nebevartojamu", - rašė A.Veryga.

Jis taip pat pasidalino JAV statistikos skaidre, kurioje matyti, kaip šalyje kasmet daugėja asmenų, save priskiriančių LGBT bendruomenei.

„Visas šitas dabar vykstantis nesusipratimas jau nulėmė, kad šiai grupei save priskiriančių asmenų dalis išaugo nuo mažiau kaip 2 proc. iki 20 proc.

Nejau dingsta elementarios sveiko proto apraiškos ir visi apsimeta, kad čia viskas tvarkoje? Niekas nebedrįsta net klausimo kelti apie galimas priežastis?

Ta statistika niekaip nepaaiškinama jokiais biologiniais, evoliuciniais ar dar galas žino kokiais poveikiais. Tai beveik išimtinai socialinis konstruktas, nuolat formuojamas per visas įmanomas medijas.

Dabar jis jau persikelia į profesinę erdvę", - stebėjosi A.Veryga.

„Mokomės naują kalbą"

Minėtą atmintinę medikams sukūrė Santaros klinikų gydytojų sąjunga. Kaip nurodo pati sąjunga, leidinį parengė Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigos darbuotoja Vilma Gabrieliūtė. Konsultavo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos specialistė Ieva Laugalytė, Santaros klinikų gydytojų sąjungos vadovė Gabija Tomkutė, Šarūnas Judickas, Santaros klinikų gydytojai Šarūnas Kirdeikis, Ona Lapteva, Tomas Tamošiūnas, Antakalnio poliklinikos gydytoja Aušra Tomkutė.

„Mokomės naują kalbą. Pastebėjome, jog ne visiems gydytojams pakanka žinių ir įgūdžių tinkamai pasitikti pacientą. Neaiškumų ypač kyla bendraujant su LGBTI+ pacientais.

Tad nusprendėme gydytojams darbe atnešti aiškumo. Kviečiame pasidalinti atmintinės nuoroda su kolegomis. Ypač tais, kuriems, manote, praverstų nauji pagarbaus bendravimo įgūdžiai", - rašoma sąjungos paskelbtoje naujienoje apie parengtą atmintinę.

„Vyras" ir „žmona" tapo žeminančios kalbos pavyzdžiais.

Pavyzdžiui, atmintinės dalyje, kurioje nurodoma, kad „vyras" ar „žmona" yra žeminančios kalbos pavyzdžiai, medikams nurodoma bendraujant su pacientais vartoti sąvokas „partneris, partnerė, šeimos nariai."

Leidinio autoriai nurodo, kad žeminančios kalbos pavyzdžiai yra ir žodžiai „transseksualus žmogus, transseksualas, transseksualumas", geriau vartoti „translytis žmogus, translytiškumas."

Taip pat žeminančios kalbos pavyzdys būtų „lyties keitimas", o vietoj to reikėtų sakyti „tranzicija". Yra ir paaiškinimas: „Šis terminas kuria klaidingą baigtinio proceso įspūdį, o tai nėra tiesa.

Taip pat translyčiai žmonės ne „keičia" lytį, o patvirtina turimą. Todėl procesą, apimantį įvairius veiksmus, kuriais siekiama, kad žmogaus kūnas ir lyties raiška labiau atitiktų šio žmogaus lytinę tapatybę, vadiname tranzicija.

Dėl tokių pat priežasčių reikėtų vengti ir tokių pasakymų, kaip gimė vyru, tapo moterimi ir pan."

Medikams parengtoje atmintinėje atsiranda ir tokios sąvokos kaip „lytinė tapatybė".

Nurodoma, kad „dėmesingumas paciento (-ės) seksualinei orientacijai ar lytinei tapatybei - būtina gydytojų kompetencija, siekiant užtikrinti efektyvią, etišką bei į pacientą orientuotą sveikatos priežiūrą.

Gebėjimas atsižvelgti į paciento tapatybes leidžia gydytojams (-oms) efektyviai nustatyti sveikatos problemas bei rizikos veiksnius, susijusius su šiais tapatybės bruožais, teikti individualizuotą, įvairiapusišką ir efektyvią medicininę pagalbą ir priežiūrą."

Lytį nustato nebe medikai

Medikams taip pat parengtas pagarbaus bendravimo paruoštukas, kurį, kaip nurodoma, verta visada turėti kišenėje.

Jame labai trumpi patarimai, tarp kurių ir toks: „Žmogaus išvaizda ar dokumentai nenurodo nei žmogaus lytinės tapatybės, nei jo įvardžių. Vardo giminė gali neatitikti asmens lytinės tapatybės kategorijos."

Paruoštukas medikams pataria pasitikslinti dėl žmogaus lyties, paklausiant, kokiu įvardžiu į jį kreiptis arba pasiteirauti, kokie yra žmogaus įvardžiai.

„Mano vardas Gabija. Ir mano įvardis „ji", - taip medikams siūloma prisistatyti pacientams.

Taip pat nurodoma neklausinėti, kokios lyties yra žmogus. Vietoj to medikams, kurie patys praneša tėvams, kokios lyties vaiko jie susilaukė, dabar siūloma kalbėti taip: „Ar jums gimus buvo priskirta moteriška /vyriška lytis?"

Taip pat nurodoma vengti sąvokos „priešinga lytis", geriau sakyti „kitos lyties."

Dar įdomiau, kad medikai kolegoms siūlo valstybinėje įstaigoje vartoti ne lietuvių kalbą, į transvestitus kreipiantis „drag queen" ir „drag king".

„Kai asmuo persirengia kitai lyčiai priskiriamu aprangos stiliumi, galima sakyti - kai įkūnija kitos lyties personažą, tai vadinama vaidmeniniu persirenginėjimu.

Pavyzdžiui, vyrai, įkūnijantys moteriškos lyties personažą, yra vadinami „drag karalienėmis" (angl. drag queens), o moterys, įkūnijančios vyriškos lyties personažą, - „drag karaliais" (angl. drag kings). Vaidmeninis persirenginėjimas gali būti praktikuojamas bet kokios seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės žmogaus", - paaiškinama medikams.

Komentaras

„Vakaro žinios" kreipėsi į Santaros klinikas su klausimais, ar informacija atmintinėje buvo palaiminta vadovybės ir ar dabar ji privaloma visiems įstaigos medikams. Pasirodo, kad įstaigos vadovybė su visuomenėje diskusijas sukėlusia atmintine neturi nieko bendra.

„VUL Santaros klinikos vertina profsąjungos iniciatyvą imtis edukacinės veiklos ir skatinti tolerancijos ugdymą bei didesnį įvairių visuomenės grupių supratimą.

Reikia pabrėžti, kad visos VUL Santaros klinikose veikiančios profsąjungos yra atskiri, savarankiški juridiniai asmenys, turintys savus tikslus bei būdus jų pasiekti ir klinikų administracija neturi jokios įtakos jų pasirinktoms veikloms ar komunikacijos būdams su visuomene.

Minima atmintinė yra rekomendacinio pobūdžio ir tikrai nėra privaloma nė vienai mūsų darbuotojų grupei", - rašoma žurnalistams perduotame naujojo įstaigos vadovo Tomo JOVAIŠOS komentare, kuriame priduriama: „Vis tik galvotume, jog pagrindinis leidinio tikslas - plėsti medikų bendruomenės supratimą apie skirtingas pacientų grupes ir padėti išvengti galimų komunikacinių nesusipratimų."

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder