Vaikai kai kur dirba kaip vergai

(8)

Nepilnamečius įdarbinusios įmonės vis dar pažeidinėja įstatymus ir verčia nepilnamečius dirbti ilgiau nei galima, taip pat ir naktimis, rodo Klaipėdos regione atliktų patikrinimų rezultatai. Nors pažeidimų mažėja, manoma, kad jie nesibaigia dėl prasto darbo organizavimo, nežinojimo ar net piktnaudžiavimo norint pasinaudoti vaikų darbu.

Lietuvoje galima įdarbinti nepilnamečius nuo 14 metų, jų padaugėja vasaros atostogų metu, jaunuoliams nemažai darbo siūloma pajūrio kurortuose.

Tačiau „Vakarų ekspreso“ turima informacija liudija, jog darbo vietoje vaikus galima rasti naktį, o jų vadovai dėl to nebijo - esą atsakomybė už pažeidimus tokia maža, kad ją verta įtraukti į veiklos sąnaudas.

Naktį dirbančią dukrą matė mama

Apie galimą įstatymų pažeidinėjimą Palangoje „Vakarų ekspresui“ pranešė vienoje kurorto maitinimo įstaigoje dirbančios paauglės mama prisistačiusi moteris.

„Pati esu mama, paauglės, kuri vasaros sezonu nori sau užsidirbti papildomų pinigų. Aš, kaip mama, jaudinuosi ne tik dėl savo vaiko, bet jaunuoliai, pavyzdžiui, Palangoje, stovi net iki pirmos valandos. Ten verda naktinis gyvenimas, girtų žmonių apstu, o paauglės mergaitės kažkaip turi grįžti namo“, - rašoma jos pasirašytame elektroniniame laiške.

Jame keliamas klausimas: ar tokie faktai žinomi Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) ir ar už kontrolę atsakinga institucija ko nors imasi siekdama užkirsti kelią tokiems pažeidimams.

„Mano viešas klausimas - kur žiūri VDI atstovai? Ar niekas nemato tokių nusižengimų? Ar verslas yra aukščiau už įstatymą?“ - klausiama laiške.

VDI Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas ir vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Ročys sako, kad su nepilnamečių darbu susijusių pažeidimų rizika vasarą yra išaugusi, dėl to inspektoriai galimas jų vietas tikrina dažniau nei įprastai.

Anot jo, tokie neplaniniai patikrinimai vyko iki liepos, jų šią vasarą dar bus.

„Kadangi tai rizikinga sritis, mes darome tokias akcijas - nusimatome tam tikras datas tokiems patikrinimams, kurie nėra planiniai. Ten, kur matome dideles rizikas, bandome tą riziką įsivertinti ir žiūrėti, kiek yra pažeidimų“, - sakė jis „Vakarų ekspresui“.

Pasak V. Ročio, pažeidimai fiksuojami visuose regiono kurortuose, nė vieno iš jų pagal tai negalima laikyti išskirtiniu.

„Tiek Nidoje, tiek Palangoje, tiek Šventojoje - visur tie patys pažeidimai. Nėra taip, kad vienur jų visai nebūtų“, - kalbėjo vyriausiasis darbo inspektorius.

Jis sako, kad pažeidimų nustatoma nuolat, daugiausia - dėl nepilnamečių darbo laiko: jie dirba ilgiau bei per vėlai, nei galima pagal įstatymus.

„Randame nepilnamečių, kurie dirba po 22 valandos, gaila tų vaikų. Kitas dalykas - nepilnamečiai dirba daugiau nei leidžia įstatymas. Jiems galima dirbti iki 8 valandų, o dirba ir po 10, ir po 12 valandų. Tokie yra pagrindiniai pažeidimai“, - teigė V. Ročys.

Tai patvirtina ir apie galimą pažeidimą „Vakarų ekspresui“ pranešusi skaitytoja: „Mano dukra dirba daugiau nei 12 valandų per dieną, ir tai dar priklauso nuo to, kiek žmonių.“

Ragina pranešti

V. Ročys teigia, kad susirūpinusi dėl dukros darbo laiko mama turėtų kreiptis į VDI, kuri tokią informaciją tikrina.

"Mama turėtų mums bent paskambinti ar elektroniniu laišku pranešti. Į pranešimus apie pažeidimus, susijusius su nepilnamečių darbu, mes reaguojame žymiai aktyviau net ir tuo atveju, kai anonimas praneša.

Jeigu žmogus kreipiasi neslėpdamas savo vardo ir pavardės, tai tikriname iš karto, o jeigu kreipiasi anonimiškai, tai įsivertinam įvairias aplinkybes, savo galimybes ir sprendžiame dėl tikrinimo, yra tokia lentelė, pagal kurią sprendimus priimame", - kalbėjo V. Ročys.

Jis patikino, kad pranešėjų anonimiškumą Darbo inspekcija garantuoja, o nepilnamečio, dėl kurio atliekamas tikrinimas, identifikuoti neįmanoma.

„Iš karto reikėtų kreiptis į Darbo inspekciją, pranešėjo anonimiškumą mes garantuojame, o toje įmonėje, kurioje galimai dirbama pažeidžiant įstatymus, mes tikrinsime visus darbuotojus, ne tik tą vaiką, apie kurį pranešta. Jeigu turėsime informaciją, kad tas vaikas dirba ilgiau nei galima - tai ir iš ryto patikrinti atvažiuosim, ir vakare, reikalui esant“, - kalbėjo VDI skyriaus vedėjas.

Iš karto reikėtų kreiptis į Darbo inspekciją, pranešėjo anonimiškumą mes garantuojame, o toje įmonėje, kurioje galimai dirbama pažeidžiant įstatymus, mes tikrinsime visus darbuotojus, ne tik tą vaiką, apie kurį pranešta.

Baudžia be įspėjimų

V. Ročys sako, kad nustačius pažeidimus, susijusius su nepilnamečių darbu, darbdaviui iš karto skiriama bauda.

„Čia įspėjimų nėra - tik baudos. Nuo 240 iki 880 eurų“, - teigė darbą reglamentuojančių įstatymų prievaizdas.

Tuo metu apie galimą pažeidimą pranešusi „Vakarų ekspreso“ skaitytoja teigia, jog tokio dydžio baudos darbdavių negąsdina, nes susimokėti apsimoka labiau nei trumpinti darbuotojo darbo laiką - tai ji neva girdėjo iš įmonės, įdarbinusios moters dukrą, direktoriaus.

„Pati skambinau apie 23 valandą direktoriui apsimetusi praeiviu. Jo teigimu, jiems labiau apsimoka susimokėti baudą Valstybinei darbo inspekcijai, nei trumpinti darbo laiką“, - teigia skaitytoja.

Mažėja ir pažeidimų, ir dirbančiųjų

VDI teritorinio skyriaus vadovas V. Ročys sako, jog stebima tokių pažeidimų mažėjimo tendencija, be to, ir nepilnamečių dirba mažiau.

„Dirbu devintus metus ir matau tendenciją - mažėja, patikėkite. Jeigu prieš šešerius ar septynerius metus darydavome akcijas, tai rasdavome žymiai daugiau dirbančių nepilnamečių, o dabar jų yra mažiau. Didžioji dalis dirbančio jaunimo - aštuoniolikmečiai, devyniolikmečiai, o nepilnamečių - mažiau“, - kalbėjo skyriaus vedėjas.

Kaip anksčiau pranešė Užimtumo tarnyba, šiemet jau balandžio pabaigoje pradėta kasmetinė darbdavių apklausa dėl mokinių įdarbinimo vasaros darbams, jiems daugiausia siūlyta dirbti padavėjais, barmenais, picų kepėjais, pagalbiniais virtuvės darbininkais, indų plovėjais, kambarių tvarkytojais, valytojais, pardavėjais, salės darbuotojais, uogų skynėjais, lauko darbininkais, įvairių sričių pagalbiniais darbininkais.

Šiemet aktyviausiai darbo ieškoti ketino 14-16 metų moksleivės, mokiniai labiausiai domėjosi darbu aptarnavimo, maitinimo, turizmo veiklą vykdančiose įmonėse, mažiau norėjo dirbti statybose ir žemės ūkyje.

Pastebima ir tai, kad neretai nepilnamečiai išsigąsta atsakomybės - jų noras dirbti išgaruoja gavus realų pasiūlymą arba pirmosiomis dienomis darbe.

Kai kurios savivaldybės darbdaviams už vasarą įdarbintus jaunuolius moka dalį jų algos.

VDI duomenimis, nepilnamečiai pradėti dirbti gali nuo 14 metų, jų darbas turi būti įformintas darbo sutartimi, nes tik taip bus užtikrinamas atlygio už darbą mokėjimas bei įgyjamos visos socialinės garantijos. Nepilnamečiams nuo 14 iki 16 metų reikalingas vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo raštiškas sutikimas.

Advokatų kontoros „Widen“ partneris, darbo teisės specialistas Mantas MIKALOPAS

Mantas MikalopasMano manymu, jeigu darbdavys jau įdarbino asmenį iki 18 metų, greičiausiai jis yra linkęs laikytis teisės aktų reikalavimų ir žino tokio darbuotojo įdarbinimo tvarką bei reikalingų dokumentų sąrašą.

Tai jau yra gerai, nes rinkoje pasitaiko būtent nepilnamečių nelegalaus darbo atvejų, kai nesudaroma darbo sutartis, o mokėjimai vykdomi neoficialiai.

Pažeidimus lemia viena iš trijų priežasčių. Pirma, prastas darbo organizavimas, kai darbdavys tiesiog neapskaičiuoja darbo pajėgumų ir, tarkime, esant skubiems užsakymams, didesniam klientų srautui sutariama, kad nepilnametis padirbs ilgiau.

Antra - teisės aktų nežinojimas. Problemą galima įžvelgti tame, kad reikalavimai asmenų iki 18 m. darbui yra ne viename teisės akte, o bent trijuose skirtinguose.

Reikia pripažinti, kad nepilnamečių darbo laikui keliami reikalavimai yra pakankamai painūs ir reikalaujantys kruopščios analizės. Jeigu darbdavys į juos nėra gerai įsigilinęs, o asmenį iki 18 metų traktuoja kaip pilnametį darbuotoją, atsiranda pažeidimai dėl nežinojimo.

Žinoma, reikia neatmesti ir piktnaudžiavimo atvejų, kai įdarbinus nepilnametį, dėl jo žinių ir patirties stokos yra siekiama mokėti mažesnį darbo užmokestį už ilgesnį darbo laiką ar darbą naktį.

Paminėtina, kad tokie atvejai yra draudžiami teisės aktų, numatant, jog asmuo iki 18 metų neturi patirti ekonominio išnaudojimo, tai yra bet kokios veiklos, kuria siekiama tam tikros naudos, pelno iš nepilnamečio gebėjimų, jo veiklos, neteisingai atlyginant, taikant prievartą, apgaulę ar kitaip pažeidžiant teises.

Dėl didesnių sankcijų - jeigu VDI statistika rodo didelį ar augantį pažeidimų skaičių, manyčiau, galėtų būti kalbama apie diferencijuotą atsakomybę už įprasto darbo ir nepilnamečių darbo reikalavimų pažeidimus, už pastaruosius numatant griežtesnę atsakomybę.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder