Klaipėdos universiteto ligoninė: ar Sveikatos ministerija pati save skųs prokuratūrai?

(30)

Sveikatos apsaugos ministerija renka informaciją apie iki Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) steigimo, reorganizacijos metu, priimtų sprendimų padarytos žalos dydį ir žada kreiptis į Generalinę prokuratūrą. Iš Vyriausybės ir Seimo daugumos politikų lūpų jau ne kartą nuskambėjo kaltinimai, kad dėl padėties milijoninius nuostolius skaičiuojančioje KUL neva kalta Klaipėdos savivaldybė, tačiau uostamiesčio valdžia sako, kad pati ministerija pramiegojo ir nesirūpino jai perduotu turtu.

„Nuo 2023 m. pradžios finansinius nuostolius ligoninei generuoja KUL filialo Klaipėdos ligoninės (buvusios Klaipėdos universitetinės ligoninės) vadovo Vinso Janušonio 2022 m. pabaigoje priimti sprendimai ženkliai didinti darbuotojų darbo užmokestį (didinant darbo užmokesčio koeficientus, skiriant priedus bei priemokas).

Šie tęstiniai finansiniai įsipareigojimai turėjo įtakos sudėtingai bei iki šiol besitęsiančiai situacijai KUL, kurią Sveikatos apsaugos ministerija ir Klaipėdos universitetas, kaip dalininkai, nuo 2023 m. pradžios sprendė ir sprendžia tiek su laikinai įstaigai vadovavusiu Jonu Sąlyga, tiek su dabartiniu įstaigos vadovu Audriumi Šimaičiu“, - ministerijos poziciją dėsto Komunikacijos skyriaus patarėjas Julijanas Gališanskis.

Tačiau meras Arvydas Vaitkus, nors tuomet dar miestui ir nevadovavo, griežtai atmeta kaltinimus Klaipėdos valdžiai.

„Klaipėdos universitetinė ligoninė ir de jure, ir de facto Sveikatos apsaugos ministerijai buvo pavaldi jau nuo 2022 metų gegužės 31 d.“, - „Vakarų ekspresui“ sakė A. Vaitkus.

Anot jo, būtent tą dieną buvo pasirašytas perdavimo-priėmimo aktas, pagal kurį Savivaldybė perleido visas teises į Klaipėdos universitetinę ligoninę.

Arvydas Vaitkus
„Klaipėdos universitetinė ligoninė ir de jure, ir de facto Sveikatos apsaugos ministerijai buvo pavaldi jau nuo 2022 metų gegužės 31 d.“, - teigia Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

„Pramiegojo“?

A. Vaitkus nekomentuoja, ar Sveikatos apsaugos ministerija sąmoningai ignoruoja šį faktą, ar tiesiog „pramiegojo“. Tačiau tvirtina, kad Savivaldybė negali būti atsakinga už veiksmus (tarp jų ir minėtą atlyginimų padidinimą), kurie buvo atlinkti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje po 2022 metų gegužės 31 d.

„Nebebūdami steigėjai, negalėjome net atšaukti valdymo organų, tarp jų - ir stebėtojų tarybos“, - Klaipėdos merui antrina Klaipėdos savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas.

Jis teigia nesuprantantis, kodėl Sveikatos apsaugos ministerija 2022 metais daugiau nei pusmetį nesirūpino, kad būtų suformuoti nauji Klaipėdos universitetinės ligoninės valdymo organai ir taip užtikrinta jai pavaldžios įstaigos kontrolė.

Anot A. Vaitkaus, Savivaldybė jau renka visus dokumentus ir informaciją, kad būtų sudėlioti visi atsakymai, ir apie tai bus papildomai pranešta.

Tačiau „Vakarų ekspreso“ šaltinis tikina, kad ministerija puikiai suvokia situaciją ir savo padarytas klaidas ir tai akivaizdžiai parodo veiksmai, kurie vyksta ministerijoje.

„Šiuo metu ministerijoje aktyviai ruošiamasi įkurti padalinį, kuris būtų atsakingas už steigėjo funkcijų vykdymą. Taip tiesiogiai pripažįstama, kad šioje srityje yra spraga“, - pastebi šaltinis.

Anot jo, iškalbingas faktas yra ir tai, kad šių metų pradžioje iš pareigų pasitraukė Sveikatos apsaugos viceministrė dr. Danguolė Jankauskienė. Būtent ji tiesiogiai kuravo ligoninių reorganizacijos procesą ir KUL steigimą.

O tai, kad ministerija strėles nukreipia į buvusius vadovus ir Savivaldybę, tik patvirtina seniai žinomą taktiką, kad geriausia gynyba yra puolimas.

„Jei ministerija tikrai kreipsis į prokuratūrą, tai pastaroji neabejotinai turėtų ištirti ir pačios ministerijos veiksmus“, - įsitikinęs viešintis nenorintis redakcijos šaltinis.

Kaltina Vyriausybę

O štai Europos Parlamento narys, buvęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, kad dėl stringančios KUL reformos yra kalčiausia Vyriausybė.

„Jeigu Vyriausybė, ne ministerija, nutarė, kad reikia sujungti tris ligonines, žinant, kad jos yra skirtingo pavaldumo, turėjo pirmiausia susėsti su Savivaldybės, Klaipėdos universiteto vadovybe. Ir turėjo būti padaryta poveikio vertinimo analizė ir padėta ant stalo. Visiškai akivaizdu, kad jungimasis reikalauja papildomų investicijų ir tai negali būti daroma iš ligoninių vidinių išteklių“, - „Vakarų ekspresui“ sakė V. Andriukaitis.

Anot jo, jau prieš reformą buvo žinoma, kad darbuotojams bus įteikti atleidimo lapeliai, kad dalis žmonių išeis. Todėl dar tada turėjo būti numatytas fondas, kad jiems išmokėtų kompensacijas.

„Jungimasis ligoninėms yra force majeure situacija. Jos nebuvo numačiusios lėšų naujam dariniui sukurti. Norėdama jungti, Vyriausybė iš anksto turėjo paskelbti planą ir numatyti jungimosi finansinės paramos paketą“, - sako europarlamentaras.

Anot jo, tai, kad reforma vykdoma prieš tai neatlikus analizės ir nenumačius finansavimo, prieštarauja ne tik logikai, bet ir įstatymams.

Todėl ne apie skolas dabar turi eiti kalba, o apie tai, kad, darant tokį žingsnį, kuris tikrai valstybės mastu yra strateginis, prieš tai turėjo būti paskelbtas finansinis paketas, kuris būtų panaudotas jungimui.

„Kalbėjau su ligoninės vadovu (A. Šimaičiu. - Autor. past.). Sako, kad skolos siekia 18 milijonų eurų. Vadovas kalbasi su Vyriausybe, kuri tikina, kad situaciją žino, bet pinigų nebus. Tai jei pinigų nebus, tai kam jungėte? Čia nusikalstami veiksmai, padaryti iš valdžios pusės“, - įsitikinęs V. Andriukaitis.

Ministerijos komentaras

Jau pasirodžius šiai publikacijai Sveikatos apsaugos ministerija atsiuntė komentarą. Iš jo aiškėja, kad ministerija sąmoningai nesiėmė (tikslingai neplanavo) permainų Klaipėdos universitetinėje ligoninėje po 2022 metų gegužės 31 d., kai faktiškai tapo ligoninės valdytoja. Ministerija toliau kaltina Klaipėdos savivaldybę ir neatsisako siekio teisinėmis priemonėmis įrodyti jos kaltę.

Pateikiame pilną ministerijos komentarą.

"Sveikatos apsaugos ministerijai 2022 m. gegužės mėn. perėmus iš Klaipėdos miesto savivaldybės Klaipėdos universitetinės ligoninės turtines ir neturtines teises ir pareigas, netrukus, t. y. 2022 m. birželio 21 d. buvo pasirašytas Klaipėdos universitetinės ligoninės, Klaipėdos jūrininkų ligoninės ir Palangos reabilitacijos ligoninės reorganizavimo sąlygų aprašas. Atsižvelgiant į tai, kad reorganizuojamos įstaigos (tarp jų – Klaipėdos universitetinė ligoninė) savo veiklą kaip savarankiški juridiniai asmenys turėjo baigti įsteigus naują juridinį asmenį – Klaipėdos universiteto ligoninę, Sveikatos apsaugos ministerija naujų reorganizuojamų įstaigų patariamųjų organų skyrimo, atitinkamai, jų kompetencijai priskirtų klausimų (įskaitant dėl darbo užmokesčio) priėmimo, tikslingai neplanavo.

 Atkreipiame dėmesį, kad nors Klaipėdos miesto savivaldybė konstatuoja, kad 2022 m. gegužę ligoninės valdymas perėjo Ministerijos žinion, tačiau nutyli tai, kad sprendimą leisti didinti Klaipėdos universitetinės ligoninės darbuotojų darbo užmokestį, lėmusį esama ligoninės neigiamą finansinę situaciją, 2022 m. rudenį, galimai viršijus įgaliojimus, suderino Klaipėdos universiteto ligoninės stebėtojų tarybos pirmininkas – Klaipėdos miesto savivaldybės atstovas.

 Ministerijos nuomone, savivaldybės nenoras prisiimti atsakomybės už savo veiksmus ir sprendimus, kurie buvo padaryti po 2022 m. gegužės, turėtų būti atidžiai įvertintas iš teisinės pusės, kaip ir klausimas, kodėl Klaipėdos miesto savivaldybė nesiėmė veiksmų užkardyti galimai įgaliojimų nebeturinčio asmens veiksmų buvusios ligoninės atžvilgiu."

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder