Susumavus visų rodiklių reikšmes daugiausia balų surinko Klaipėda, antroje vietoje – Vilnius, trečioje – Kaunas.
„Tai svarbus įvertinimas miestui bei paveldosaugos srityje dirbantiems specialistams. Ir toliau sieksime, kad paveldosaugai būtų skiriamas deramas dėmesys. Taip pat ypač svarbus mūsų tikslas – atgaivinti istorinę miesto dalį – Klaipėdos senamiestį, todėl pasiūlėme papildomas fasadų tvarkymo galimybes čia esančių pastatų savininkams. Sulaukus ypač didelio susidomėjimo, iš anksto suplanuotą finansavimą nutarta padidinti 4 kartus – tam jau šiemet skiriama 650 tūkst. eurų“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Pristatant reitingą pabrėžta, kad labai svarbus vertinimo aspektas yra iniciatyvų „iš apačios“ palaikymas – tai pačių savivaldybių administruojamos ir įgyvendinamos paveldotvarkos programos. Klaipėdoje nuo 2018 m. veikia dalinio finansavimo programa, pagal kurią į savivaldybės finansavimą gali pretenduoti senamiestyje ir naujamiestyje esančių saugomų objektų savininkai.
Pernai, siekiant iš esmės pagerinti senamiesčio vaizdą, galimybės tvarkyti paveldo objektus dar labiau padidintos – patvirtinta fasadų tvarkymo programa, į kurią gali pretenduoti visi senamiestyje esančių pastatų savininkai, tiek saugomų objektų, tiek ne. Senamiesčio fasadams tvarkyti šiemet bus skirta 650 tūkst. eurų, dar 207 tūkst. eurų yra numatyti paveldo pastatų tvarkymui pagal seniau veikiančią paveldotvarkos programą.
Klaipėdoje yra 247 valstybės saugomi paveldo objektai. Teisės aktai numato ir pačioms savivaldybėms galimybę rodyti iniciatyvą ir vietinio reikšmingumo kultūros paveldo objektus ar vietoves skelbti savivaldybės saugomais. Šia galimybe yra pasinaudojusios tik nedaugelis šalies savivaldybių. Šalyje iš viso yra 135 savivaldybių saugomi objektai, 96 iš jų – Klaipėdos miesto savivaldybėje.
Rašyti komentarą