Aukštosios mokyklos rengiasi Klaipėdos šuoliui

(2)

Vėjo jėgainių parkų statyba, IT sektoriaus plėtra, kiti ekonominiai ir energetiniai projektai Klaipėdai per artimiausius keletą metų žada didelį ekonominį pakilimą. Turi atsirasti tūkstančiai naujų darbo vietų, reikės daug aukštos kvalifikacijos specialistų. Iššūkių sulauks ir Klaipėdos aukštosios mokyklos.

„Klaipėda ID“ duomenimis, per ateinančius 2-3 metus vien Klaipėdos uosto įmonėms reikės nuo 2 000 iki 3 000 naujų darbuotojų.

Naujas jūros vėjo jėgainių projektas bei planuojamos kitos Valstybinio jūrų uosto, Laisvosios ekonomikos zonos ir paties miesto investicijos Klaipėdos regione sukurs nemažą naujų specialistų poreikį, tad perspektyvų bus ne tik pabaigusiems studijas, bet dar ir studijų metu darbo nebijantiems ambicingiems jauniems žmonėms.

Strategiškai Klaipėdos miestas daug dėmesio skiria jūrinei ekonomikai, bioekonomikai, pažangios pramonės ekonomikai, kūrybinių ir paslaugų ekonomikai reikalingiems specialistams rengti.

Klaipėdos aukštosios mokyklos kviečia studijuoti ne tik paklausias specialybes, bet vilioja stipendijomis - jas skiria ir pačios mokymo įstaigos bei miestas, ir socialiniai partneriai.

Kompetencijų centras

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius Vaclavas Stankevičius „Vakarų ekspresui“ sakė, kad atidžiai stebi vykstančius procesus ir tam ruošiasi.

„Jau ruošiame programas jūrinės energetikos specialistams, kurie iki šiol nebuvo rengiami“, - teigia V. Stankevičius.

Anot jo, aktyviai šiuo klausimu bendradarbiaujama su energetikos grupe „Ignitis“, Vilniaus Gedimino technikos universitetu (Vilnius TECH). Dar šiais metais laukiama Seimo sprendimo, kad būtų pritarta jūreivystės mokyklos sujungimui su Vilniaus TECH ir Klaipėdoje būtų įsteigta Lietuvos jūreivystės akademija.

„Laukiame jungimosi proceso pabaigos, kad galėtume pradėti įgyvendinti atsinaujinančios energetikos kompetencijų centro statybos procesą“, - sako V. Stankevičius.

Anot jo, tam jau yra numatyta beveik 5 milijonai ES paramos lėšų. Naujasis kompetencijų centras dar labiau padidins mokymo įstaigos galimybes.

„Šiuo metu turime 762 studentus, tačiau turima bazė, patalpos ir dėstytojai jau dabar leistų šį skaičių padidinti du kartus“, - sako V. Stankevičius.

Jis teigia, kad dar sudėtinga prognozuoti, kiek iš tikro reikės specialistų Lietuvos poreikiams, tačiau sako, kad aukštoji mokykla yra pasirengusi daryti viską, kad Lietuva galėtų statyti vėjo jėgainių parkus jūroje, įsirengti saulės elektrines ir taip užsitikrinti energetinę nepriklausomybę.

Klaipėdoje parengti jūrinės inžinerijos specialistai nesunkiai gauna darbo ir kitose šalyse, nes diplomai pripažįstami visame pasaulyje.

Pasirinkusieji studijuoti šioje aukštojoje mokykloje gali tikėtis ne vienos naujovės: naujos studijų programų specializacijos, tokios kaip muitinės procedūros, jūrų turizmo valdymas, magistrantūros studijų specializacijos programa jūrų transporto inžinerija ir logistika.

Klaipėdos universitetas

Klaipėdos universitetas šiemet studentams pasiūlė net 37 bakalauro, 36 magistrantūros ir 10 doktorantūros studijų programų.

Studentai, pasirinkę universitetą, pretenduoja į vienkartines ir nuolatines stipendijas bei premijas ir net paramą ateities mokslams gabiems ir talentingiems jaunuoliams skiria ir aukštoji mokykla, ir socialiniai partneriai. Stipendijos gali siekti net 1 000 eurų, todėl tai yra didelė paskata visiems, siekiantiems savo tikslų.

Klaipėdos universitete nemažą dalį akademinės visuomenės sudaro dėstytojai, atvykę iš užsienio, tad čia laukiami studentai ir iš visos Lietuvos, ir iš svečių šalių. Be to, čia yra vykdomos ir tarptautinės studijų programos, pavyzdžiui, jungtinė jūrų biotechnologijos magistro programa.

Kad universitete studentai jaustųsi komfortiškai, čia duris atvėrė ir nauja, moderni studentams skirta erdvė, robotikos laboratorija, bus pradėtos bendrabučio statybos, atnaujinta sporto salė, o 2024 metų veiklą pradės STEAM centras.

Tai, kad Klaipėdos universitetas yra Europos universitetų aljanso EU-CONEXUS narys, kuria didesnes tarptautines galimybes tiek studentams, tiek dėstytojams, tiek pačiam miestui, nes šio aljanso specializacija - tvari išmaniųjų pakrančių miestų plėtra.

2023-2024 akademinius metus KU pradėjo dešimtadaliu pagausinęs pirmakursių būrį.

Priimtųjų studijuoti skaičiaus didėjimo tendencija stebima jau antrus metus ir tai, pasak KU rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko, nuteikia džiugiai.

"Aktyviai plėtojamas tarptautiškumas, stiprus Europos universitetų EU-CONEXUS partnerių užnugaris, nuolat stiprinama materialinė ir studijų aplinka duoda rezultatų.

Universitetas išlaiko studijuoti priimtų pirmakursių skaičiaus augimo tendenciją nenusižengdamas universitetams taikomai pažangumo rodiklių kartelei.

Šiemet stebime proveržį laisvalaikio sporto studijų programoje, ypač motyvuotas jaunimas renkasi jūrų mokslus, išskirtinio ukrainiečių dėmesio sulaukė jūrų inžinerijos studijų programa. Dėl valstybės taikomų skatinimo priemonių matome populiarėjant pedagogines studijas", - optimizmo neslėpė KU vadovas.

Tarptautinė patirtis

Tarptautiniame Šiaurės Amerikos stiliaus universitete didžioji dalis studentų ir dėstytojų dirbti ir mokytis atvyksta iš užsienio. Universiteto duomenimis, buvo pasiektas savotiškas rekordas - jame studijavo net 64 skirtingų tautybių studentai!

LCC tarptautinis universitetas siūlo 6 bakalauro ir 2 magistrantūros programas. Universitetas daug dėmesio skiria stipendijoms. Pavyzdžiui, visos ar iš dalies mokymosi išlaidos gali būti padengtos studentams, kurie demonstruoja pasiekimus akademiniame gyvenime, taip pat Klaipėdos pramonininkų asociacija skiria premijas už geriausią baigiamąjį darbą.

Klaipėdos valstybinė kolegija siūlo net 23 bakalauro programas, taip pat patvirtinimo laukia ir V lygio studijų programos - svetingumo paslaugų administravimas ir sistemų administravimas.

Stipendijos KVK kolegijoje gali būti ir vienkartinės, ir nuolatinės, skirtos už gerą mokymąsi, aktyvią kultūros, visuomeninę, sporto veiklą, informacijos apie instituciją sklaidą, taip pat stipendijas gali skirti ir socialiniai partneriai, pavyzdžiui, apmokėti metinę studijų kainą. Verta paminėti, kad studentams, kurie turi specialiųjų poreikių, skiriama tikslinė išmoka.

Naujos programos

Lietuvos verslo kolegijos pavadinimas jau savaime akcentuoja lyderystę, tarptautiškumą, verslumą ir kokybę. Šioje kolegijoje vykdoma 12 bakalauro programų, tarp kurių tokios šiuolaikiškos specialybės kaip skaitmeninė ekonomika ar skaitmeninio dizaino technologijos. Būtent skaitmeninė ekonomika yra naujausia siūloma specialybė.

SMK aukštoji mokykla turi kelias naujas studijų programas. Tai - ateities verslas ir inovacijos, verslo kūrimas ir valdymas, tvarus verslas ir žaliosios technologijos. Iš viso 21 bakalauro programą.

Plati specializacija

Lietuvos švietimo sistemą jau daugelį metų analizuojantis žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas pastebi, kad didelis privalumas, jog Klaipėdoje yra daug aukštųjų mokyklų ir jos yra radusios savo nišas ir specializuojasi.

„Vakarų Lietuvos jaunimas tikrai turi dideles pasirinkimo galimybes, ko negalima pasakyti apie Marijampolę, Alytų, kur aukštosios mokyklos nyksta“, - pastebi G. Sarafinas.

Anot jo, Klaipėda sugebėjo atsilaikyti tuo metu, kai visoje Lietuvoje vyko aukštųjų mokyklų jungimosi procesai.

Pirmiausia G. Sarafinas išskiria Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą ir jos turimą aukšto lygio techninę bazę.

„Nors pati aukštoji mokykla yra specializuota, rengia jūrinės pakraipos specialistus, tačiau jų įgyjama kvalifikacija yra plati. Laivų mechanikai kartu įgyja ir suvirinimo, priešgaisrinės saugos ir kitas papildomas kvalifikacijas“, - sako G. Sarafinas.

Anot jo, tai yra naudinga studentams ir ne visos aukštosios mokyklos Lietuvoje turi tokias plačias programas.

Taip pat „Reitingų“ redaktorius supranta jūreivystės mokyklos siekį prisijungti prie Vilniaus TECH.

Pirmiausia abi aukštosios mokyklos yra techninės pakraipos, taip pat tai leis išlaikyti didesnį savarankiškumą.

„Susijungus su Klaipėdos universitetu, tai būtų tik fakultetas“, - sako G. Sarafinas.

Problema - migracija

Pasak „Reitingų“ redaktoriaus, stiprias pozicijas turi ir Klaipėdos valstybinė kolegija, kuri specializuojasi technologijų ir sveikatos (slaugos, higienos) srityse.

Kolegija turi labai aukšto lygio techninę bazę.

„Parengiama daug specialistų, tačiau problema yra tai, kad nemaža dalis jų emigruoja, pasirenka dirbti Skandinavijos valstybėse, Vokietijoje“, - problemą pastebi G. Sarafinas.

Anot jo, Klaipėdoje veikiančių aukštųjų mokyklų silpnoji pusė yra naujausios mokslo technologijos: biotechnologijos, biofizika, IT sistemos.

„Klaipėdos universitetas turi europinio lygio bioekonomikos, ekologijos mokslo centrą, puikias laboratorijas“, - privalumus vardija G. Sarafinas.

Teisingas pasirinkimas

Taigi studijų galimybių Klaipėdoje apstu ir panašu, kad mokymo įstaigos yra pasirengusios patenkinti jaunų žmonių poreikius. Nors studentų skaičius uostamiesčio aukštosiose mokyklose auga, tačiau jis vis tiek yra 2-3 kartus mažesnis nei didžiausio pakilimo laikotarpiu prieš maždaug 15 metų.

Belieka studentams teisingai apsispręsti, o aukštosioms mokykloms neatsilikti nuo laikmečio ir pasiūlyti pačias reikalingiausias programas, kurios jauniems žmonėms garantuotų galimybę dirbti ir užsidirbti.

Paties Klaipėdos miesto misija yra ta, kad vietos jauni žmonės, pastudijavę kituose miestuose ar užsienyje, įgiję pirmą profesiją ar specialybę, vėliau galėtų ir norėtų sugrįžti į Klaipėdą.

Ar Klaipėda taps Lietuvos mėlynosios energetikos sostine, turėtume pamatyti jau per ateinančius kelerius metus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder