Nuotekų kvapą naikins moderniausia technologija

Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ įrengė nuotekų oksidacijos ozonu technologiją, kuri kvapų intensyvumą pirminio nuotekų valymo procese sumažino kelis kartus. Investiciją įvertinęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas Dumpių orą palygino su Melnragės.

AB „Klaipėdos vanduo“ moderniausią kvapų eliminavimo technologiją įdegė pirmoji Lietuvoje. Projektas kainavo beveik 178 000 eurų (be PVM).

Vandens valymo įrenginiuose apsilankęs V. Grubliauskas sakė gerai prisimenantis anksčiau teritorijoje tvyrojusį kvapą.

„Nauja įranga - tai kaip ozono kaukė Klaipėdai“, - vaizdžiai pakomentavo V. Grubliauskas.

Jis sakė, kad jei būtų buvęs užrištomis akimis, pagal kvapą tikrai negalėtų suprasti, ar yra Dumpiuose, ar Melnragėje.

„Ne kartą rodėme ir rodysime reiklumą bei principingumą visais atvejais, kada kalbama apie klausimus, susijusius su kvapų mažinimu ir investicijomis į tai. Tikiuosi, kad bendrovės “Klaipėdos vanduo„ investicija visiems mums įtikinamai parodys, kad kvapų mažinimo klausimą įmanoma išspręsti. Tai turėtų tapti gerosios praktikos pavyzdžiu kitoms įmonėms, kurių gamybos procese išsiskiria nemalonūs kvapai, to labai norėčiau ir linkėčiau“, - sako V. Grubliauskas.

Benitas Jonikas

AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas sako, kad investicijos į kvapų mažinimo priemones bus vykdomos ir toliau.

Dvigubas efektas

„Naudojant aktyvios oksidacijos technologiją jau pirmame nuotekų valymo etape iš nuotekų išsiskiria daug mažiau nemalonių kvapų, nes ozonas, kuris paduodamas per smėliagaudžių oro tiekimo sistemą, skyla ir nuotekos yra papildomai prisotinamos deguonimi.

Tokiu būdu nuotekose esantys sieros ir azoto junginiai yra papildomai oksiduojami ir nemalonaus kvapo išsiskyrimas yra slopinamas, o nuotekos iš dalies dar ir dezinfekuojamos“, - sako bendrovės „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Ozonavimo įranga sumontuota atskirame moduliniame pastate šalia grotų ir smėlio sėsdinimo pastato, todėl ozonas yra gaminamas vietoje ir į nuotekų valymo procesą paduodamas uždaromis sistemomis.

Aktyvios oksidacijos technologija Dumpių nuotekų valykloje įdiegta per pusmetį, prieš tai unikali Lietuvoje kvapų mažinimo sistema buvo tik bandomoji, kurios rezultatai parodė, kad kvapų smėliagaudėse sumažėjo keliskart.

„Smėliagaudėse, kad būtų galima nuolatos stebėti naujos technologijos darbą, įrengti ozono ir sieros vandenilio jutikliai, kurie realiuoju laiku matuoja išsiskiriančius kvapus. Todėl galime greitai reaguoti į situacijas“, - sako B. Jonikas.

Nauda regionui

Į Klaipėdos miesto nuotekų valyklą, įsikūrusią Dumpiuose, kas valandą atkeliauja apie 2 000 kubinių metrų nuotekų.

Nuotekos slėgine linija atiteka iš uostamiesčio, Gargždų, Priekulės ir dar kelių gyvenviečių. Buitinės nuotekos visų pirma patenka į grotų pastatą, kuriame iš nuotekų šalinamos stambios šiukšlės, atliekos, įvairios priemaišos.

Joms pašalinti įrengtos automatinės grotos, smėlio separatoriai, aeruojamos smėliagaudės, kurios naudojamos smėliui, riebalams ir kitoms panašioms medžiagoms nuo nuotekų atskirti.

Nenuostabu, kad būtent grotų ir smėliagaudžių pastate, kuriame visų pirma valomos nuotekos, iki šiol susidarydavo didžiausia nemalonių kvapų koncentracija.

Efektas akivaizdus

„Klaipėdos vanduo“ paskutiniais metais įdiegė net 7 skirtingas priemones, skirtas blogo kvapo problemai spręsti.

„Mažindami kvapų sklaidą įdiegėme ne tik aktyvios oksidacijos technologiją smėliagaudėje, bet modernizavome ir ventiliacinę sistemą. Iš grotų patalpos ištraukiamas kvapais užterštas oras dabar yra nukreipiamas į biofiltrą. Atlikti kvapo koncentracijos matavimai parodė, kad įgyvendintos sistemos efektyvumas siekia 99 proc.“, - teigia bendrovės „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius.

Anot jo, situacija ir toliau bus atidžiai vertinama, ypač vasaros karščių metu. Ateityje planuojamos ir papildomos priemonės.

Investicijos nesustos

Siekiant sumažinti biofiltro apkrovą, iš grotų patalpos ištraukiamas oras ateityje galėtų būti nukreipiamas į ant stogo esantį atnaujintą oro išvalymo reaktorių (deozonatorių), pritaikytą efektyviam oro išvalymui (kvapų sumažinimui) prieš išmetimą į aplinką.

Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ nuolat ieško naujų bei inovatyvių sprendimų poveikio aplinkai mažinimui. Šiemet planuojama įrengti kvapų stebėjimo sistemą, t. y. 4 elektrines „nosis“, kurios realiuoju laiku matuos kvapus (atskirus dujinius komponentus) skirtinguose Klaipėdos miesto nuotekų valyklos teritorijos taškuose.

Per dvejus metus bendrovė į kvapų mažinimo priemones investavo bemaž puse milijono eurų.

2020 m. bendrovei „Klaipėdos vanduo“ atlikus tyrimus, nuotekų valykloje Dumpiuose nemalonūs kvapai sumažėjo nuo 3 iki 16 kartų, skaičiuojant europiniais kvapo vienetais.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder