„Klaipėdos vanduo“ ieško vadovo

Nemaloniems kvapams suvaldyti AB „Klaipėdos vanduo“ diegia inovatyvias technologijas

(5)

AB „Klaipėdos vanduo“, siekia užkirsti kelią nemaloniems kvapams sklisti. Šiam tikslui įgyvendinti, pastaraisiais metais į modernios įrangos įsigijimą buvo investuota daugiau nei pusę milijono eurų. Ateityje bendrovė ir toliau taikys tikslingus metodus, leisiančius pasiekti dar geresnius rezultatus mažinant nemalonių kvapų sklaidą. Įmonė, Nacionalinio Visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovams, jų apsilankymo nuotekų valykloje metu, pristatė savo artimiausius planus įgyvendinant dar vieną efektyvią priemonę.

Iki kitų metų vasaros planuojama modernizuoti smėliagaudžių tiltą, kartu uždengiant atvirus jų rezervuarus, ir taip papildomai sumažinant kvapų sklidimo į aplinką galimybes. Tai – inovatyvi, iki šiol Lietuvos vandentvarkos įmonėse nenaudota technologija, grįsta Skandinavijos patirtimi.

AB „Klaipėdos vanduo“ specialistai derina galimus technologinius sprendinius. Planuojama, kad visi modernizavimo darbai bus atlikti iki kitų metų birželio pabaigos.

Remiantis atliekamais tyrimais pastebima, kad didžiausia kvapų koncentracija kyla iš nuotekų valyklos grotų ir smėlio sėsdinimo pastate esančių atvirų smėliagaudžių, kur atiteka nuotekos iš viso Klaipėdos miesto ir rajono gyventojų bei šiose teritorijose veikiančių įmonių. Kas valandą į šią valyklą atkeliauja apie 2 tūkst. kub. metrų nuotekų, o jų skleidžiamų kvapų neutralizavimas reikalauja inovatyvių sprendimų.

Šiuo metu nuotekų valyklos parengtinio valymo pastatas yra dalinai atviras, o nevalytos nuotekos, teka per smėliagaudes, kuriose smėlis, šiukšlės, atliekos ir kitos priemaišos yra pašalinamos iš nuotekų.

„Pagrindinis mūsų užsibrėžtas tikslas yra kuo greičiau ir efektyviau sumažinti kvapų sklidimo riziką iš Dumpių nuotekų valyklos. Dirbame daug ir intensyviai, pasitelkdami inovacijas ir kolegų iš užsienio patirtį. Sprendžiant kvapų problemą, jau iki šiol buvo atlikta nemažai darbų. Pavyzdžiui, smėliagaudėse sumontuota technologinė inžinerinė aktyviosios oksidacijos kvapų mažinimo sistema, taip pat naudojamos kvapų mažinimui skirtos mobilios ir stacionari patrankos. Visi matome ir džiaugiamės, kad investicijos jau duoda grąžą ir esame įsitikinę, kad visų šių pokyčių dėka pasieksime geriausių rezultatų“, – teigė AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Praėjusiais metais bendrovė AB „Klaipėdos vanduo“ taip pat įgyvendino inovatyvią kvapų mažinimo technologiją, kuri paremta aktyvios oksidacijos technologija.

Smėliagaudėje tiesiai į nuotekas įterpiamas ozonas, kuris jas oksiduoja, tokiu būdu kvapas sumažinamas jau pirmajame nuotekų valymo etape.

Nuotekos yra iš dalies dezinfekuojamos, prisotinamos deguonies – taip užkertamas kelias naujoms nemalonius kvapus sukeliančioms medžiagoms susidaryti, be to veiksmingai palengvina tolimesnį tų nuotekų apdorojimą. Taip pat buvo modernizuota ir ventiliavimo sistema. Jau keletą mėnesių Dumpių nuotekų valykloje įrengtos ir nepertraukiamai veikia 3 išmaniosios elektroninės nosys, kurios leidžia stebėti galimus kvapų (t.y. atskirų dujinių komponentų koncentracijų) pokyčius realiu laiku bei rodo vėjo kryptį bei greitį, temperatūrą, drėgmę). 

„Kvapų problema Klaipėdos mieste – tiksinti bomba, į kurią numoti rankų nebegalima. Bet koks kvapas daro įtaką gyventojų psichoemocinei savijautai. Klaipėdoje savivaldybės iniciatyva jau yra pastatyta pilotinė kvapų matavimo stotelė šalia bendrovės „Grigeo Klaipėda“, kuri visą parą matuoja rodiklius ir galimą nemalonų kvapą. Labai svarbu išsiaiškinti tikruosius teršėjus, todėl tokių stotelių mieste planuojame įrengti 6. Turint rezultatus teks sėsti prie bendro stalo ir imtis neatidėliotinų veiksmų mažinant taršą ne tik iš bendrovės „Klaipėdos vanduo“. Kiekviena įmonė vykdanti komercinę ar ūkinę veiklą Klaipėdoje ar šalia jos privalo prisiimti atsakomybę ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Įmonė atsakingai naudoja lėšas bei sąnaudas ir tam, kad įsitikinti investicijų efektyvumu ir poreikiu ateityje, dar šiais metais planuojama pakartotinai atlikti kvapų koncentracijos matavimus ir atnaujinti sklaidos žemėlapį. Nors įprastai tokio pobūdžio tyrimai vykdomi kas dvejus metus, tačiau nuoseklesnis situacijos stebėjimas leis dar  objektyviau vertinti galimą Klaipėdos m. nuotekų valyklos vykdomos veiklos poveikį aplinkos oro taršai kvapais.

Neretai priežastys nemaloniems kvapams atsirasti kyla ir dėl užsikimšusių nuotekų tinklų. Vien šiemet jau užregistruota netoli 400 tokių atvejų. Dažniausia to priežastis – riebalai, kurie tinklus užkemša netoli prekybos centrų, kepyklėlių, maitinimo įstaigų. 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder