Independence

„Klaipėdos nafta“ skelbia SGD laivo-saugyklos pirkimo konkursą

(11)

Naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė KN (AB „Klaipėdos nafta“), įgyvendindama ilgalaikės SGD terminalo veiklos Lietuvoje užtikrinimo projektą, skelbia SGD laivo-saugyklos su išdujinimo įrenginiu (angl. FSRU) viešąjį pirkimą.

Konkurso metu laukiama potencialių FSRU tiekėjų siūlymų, kurie bus lyginami su FSRU „Independence“ galimo išpirkimo (opciono) verte, pasirenkant ekonomiškai naudingiausią siūlymą, kaip tai numatyta SGD terminalo įstatyme.

Konkurso rezultatai parodys, ar rinkoje yra geresnių alternatyvų nei opcionas įsigyti „Independence“, kaip numatyta 2012 metais sudarytoje FSRU nuomos, priežiūros ir valdymo sutartyje su Norvegijos kapitalo bendrove „Hӧegh LNG“. Ši sutartis baigia galioti 2024 m. pabaigoje. Kokį laivą-saugyklą įsigyti, Lietuva turi nuspręsti iki 2022 m. gruodžio.

„SGD terminalas Lietuvai yra viena iš energetinio saugumo ir valstybės savarankiškumo stiprinimo sėkmės istorijų. Jos dėka šiandien esame užsitikrinę alternatyvų gamtinių dujų tiekimą, kainų konkurencingumą bei galime rinktis, iš kur ir kokiomis sąlygomis pirksime gamtines dujas. Mūsų tikslas ir toliau išlieka užtikrinti efektyvią terminalo veiklą bei geriausią kainą vartotojams. Terminalas, kaip svarbi regioninės gamtinių dujų rinkos dedamoji, įgaus dar didesnę reikšmę pradėjus veikti dujotiekiui tarp Lietuvos ir Lenkijos, įsiliedamas į kontinentinį gamtinių dujų tinklą“, - sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Įgyvendinus atitinkamus sprendimus, KN dalis saugumo dedamojoje jau sumažėjo nuo 361,84 Eur už MWh/parą/metus (2017 m.) iki 151,38 Eur už MWh/parą/metus (2021 m.).

Iki FSRU konkurso paskelbimo, pasitelkusi išorinius ekspertus – tris viešųjų konkursų būdu atrinktas užsienio teisinių, komercinių ir techninių konsultacinių paslaugų kompanijas – KN vykdė SGD rinkos tyrimą ir viešąją rinkos konsultaciją. Jos metu rinkai, t. y. potencialiems FSRU tiekėjams, buvo pateikti viešojo pirkimo dokumentų projektai bei techninė specifikacija. Šiems dokumentams rinka ir kiti suinteresuoti asmenys galėjo teikti pastabas ir siūlymus tam, kad pirkimo organizatorius galėtų maksimaliai kokybiškai pasiruošti būsimajam pirkimui ir sudarytų sąlygas rinkai susipažinti su preliminariu pirkimo objektu. Šių etapų metu įvertinta gamtinių dujų rinkos perspektyva bei SGD terminalo naudotojų lūkesčiai, nustatytos būtinosios techninės sąlygos, nustatyti laivo parametrai ir kvalifikaciniai reikalavimai tiekėjams.

Vertinant formaliai, tam, kad būtų įgyvendintas SGD terminalo įstatymo įpareigojimas pasirinkti ekonomiškai naudingiausią siūlymą, renkantis FSRU tiekėją pakanka atliktos rinkos konsultacijos bei rinkos tyrimo ir jų metu surinktų duomenų. Viešojo pirkimo organizavimas yra bendrovės pasirinktas FSRU atrankos būdas. Šiuo procesu siekiama sudaryti palankiausias sąlygas visiems rinkos dalyviams dalyvauti FSRU atrankos procese ir pasiūlyti savo sprendinius. Paraiškų konkursui laukiama per vieną mėnesį nuo konkurso pradžios.

„Viešąjį konkursą skelbiame siekdami maksimalaus atvirumo ir FSRU atrankos proceso skaidrumo, todėl raginame rinkos dalyvius teikti siūlymus laivui-saugyklai įsigyti. Pasiūlymų reitingavimo modelis buvo kuriamas ypač atsakingai, pasitelkiant kompetentingus išorinius ekspertus. Nors laivo-saugyklos kaina yra svarbus kriterijus atrankos procese, galutinį sprendimą lems ir kitos svarbios dedamosios: siūlomo laivo amžius, dydis, išdujinimo pajėgumai, tikėtini veiklos kaštai, tai pat kiti svarbūs techniniai parametrai. Kitaip tariant, bendrovė vertins ne tik FSRU įsigijimo kainą, bet ir viso FSRU gyvavimo ciklo sąnaudas, technologinę ir rinkos atitiktį, taip užtikrinant būsimojo pasirinkimo ekonominį naudingumą ir pagrįstumą“, - akcentuoja Darius Šilenskis, KN generalinis direktorius.

Pasak D. Šilenskio, atlikus FSRU ir gamtinių dujų rinkų tyrimą, diskusijas su esamais ir potencialiais SGD terminalo naudotojais bei formalią prieškonkursinę konsultaciją dar kartą įsitikinta, kad artimiausiais dešimtmečiais Lietuvoje bei regione gamtinių dujų paklausa išliks stabili. Atitinkamai išliks ir SGD importo infrastruktūros poreikis.

„Orientacinis laivo-saugyklos dydis turėtų būti ne mažesnis nei 150 tūkst. kub. m (palyginti, dabartinis laivas-saugykla yra 170 tūkst. kub. m). SGD terminalo naudotojai tikisi, kad ir kiti laivo-saugyklos parametrai bus ne prastesni nei dabartinio FSRU „Independence“. Formuluojant reikalavimus būsimajam laivui-saugyklai buvo atsižvelgta tiek į terminalo naudotojų pastabas, tiek į globalios FSRU rinkos tendencijas. Tačiau taip pat svarbu suprasti, kad FSRU tiekėjų ratas yra pakankamai siauras, o rinka – nišinė dėl aukštų ir specifinių reikalavimų technologijai, jos lankstumui, efektyvumui ir patikimumui, todėl galimų alternatyvių pasiūlymų skaičius rinkoje gali būti pakankamai ribotas“, - pažymi KN vadovas.

SGD laivo-saugyklos su išdujinimo įrenginiu viešasis pirkimas yra prieš trejus metus prasidėjusio SGD terminalo ilgalaikės veiklos užtikrinimo projekto dalis. Iki viešojo pirkimo paskelbimo, KN vykdė net keletą ilgalaikio SGD terminalo veiklos užtikrinimo etapų, iš kurių vienas svarbiausių – saugumo dedamosios, mokamos gamtinių dujų vartotojų prie gamtinių dujų kainos, mažinimas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder