Klaipėdos meras-2023. Kova jau prasidėjo

(23)

2011 metais džiazo stiliumi Vytautas Grubliauskas tapo Klaipėdos meru, o scenos žmogaus charizma jam leido miesto orkestrui diriguoti net tris kadencijas, tačiau ketvirtosios kadencijos jis nebeplanuoja. Kas laukia Vakarų Lietuvos sostinės artimiausiais metais?

Klaipėda yra unikalus miestas ne vien todėl, kad tai vienintelis šalies uostamiestis, bet unikalus savo žmonėmis. Tai kaip Lietuvos Amerika, kurią sukūrė imigrantai, nes pasibaigus Antrajam pasauliniam karui gyventojų uostamiestyje beveik nebuvo. Miestą kūrė atvykėliai.

Daugelis sutinka, kad šiuolaikinei Klaipėdai pamatus padėjo iš Šiaulių krašto kilęs, 21 metus Klaipėdos galva buvęs Alfonsas Žalys. Atkūrus nepriklausomybę, miestui vadovavo Tarybos pirmininkas Vytautas Čepas, merai Povilas Vasiliauskas, Benediktas Petrauskas, Jurgis Aušra, Silverijus Šukys, Eugenijus Gentvilas, Rimantas Taraškevičius.

Visi jie po savęs paliko skirtingą palikimą, tačiau visiems jiems Klaipėda nebuvo gimtasis miestas.

O štai nuo 2011 metų Klaipėdos mero pareigas einantis Vytautas Grubliauskas yra tikras klaipėdietis, gimęs uostamiestyje.

Archyvų nuotr.

Vytautas Grubliauskas / 15min.lt nuotr.

Jau šiandien aišku, kad V. Grubliauskas yra ilgiausiai Klaipėdos mero poste buvęs žmogus, ir nors aplenkti A. Žalio (1969-1990 m. Klaipėdos miesto Vykdomojo komiteto pirmininkas) jis ambicijų neturi, tačiau jo vadovavimo laikotarpis neabejotinai paliks žymę istorijoje.

Nuo Amsterdamo...

Dar daugelis prisimename, kaip prieš du dešimtmečius tuometinis Klaipėdos meras E. Gentvilas žadėjo, kad gyvensime kaip Amsterdame. Tačiau E. Gentvilas mero postą paliko taip ir nepastatęs Raudonųjų žibintų kvartalo Klaipėdoje.

Archyvų nuotr.

Eugenijus Gentvilas / 15min.lt nuotr.

Tiesa, jo vadovavimo laikotarpiu mieste kilo benzino kolonėlės ir buvo taisomos duobės gatvėse aplink jas. Tačiau didžiuosius duobių taisymo darbus jis paliko savo įpėdiniui R. Taraškevičiui.

Meru tapęs R. Taraškevičius negalėjęs pasigirti tokia iškalba, kaip E. Gentvilas, tačiau jo pašaukimas - statyba. R. Taraškevičius ėmėsi tvarkyti miesto gatves ir jo vadovavimo laikotarpis tuo ir išsiskyrė, kad miestiečiai nustojo laužyti automobilių pakabas.

Tuomet 2008 metais liberalai buvo tarp laimėtojų ir centrinės valdžios dalybose - tapo valdančiosios koalicijos dalimi.

Klaipėdietis Eligijus Masiulis vos 34-erių tampa susisiekimo ministru ir pradeda vieną grandioziškiausių to meto statybų - Jakų žiedo rekonstrukciją. Atrodė, kad milijonų upės pradėjo tekėti į Klaipėdą.

Būtent tuo laikotarpiu buvo populiari sparnuota mintis, kad Kaunas su savo duobėtomis gatvėmis ir „Daktarų“ gaujos nuodėmių šešėliu yra tik benzino kolonėlė tarp Vilniaus ir Klaipėdos.

Sparčiai vystėsi uostas, ore sklandė tilto į Neringą statybų idėja, buvo šventai tikima, kad Klaipėda su laiku tik dar labiau tvirtins savo, kaip antro ekonominio šalies centro, pozicijas.

Archyvų nuotr.

Rimantas Taraškevičius / 15min.lt nuotr.

...iki Naujojo Orleano

Maždaug tokio įvaizdžio miestui prieš dešimtmetį ir pradėjo vadovauti Vytautas Grubliauskas. 2011 metais jau buvo pradedama atsigauti po ekonominės krizės, ekonomika kilo į kalną.

Kad stotų prie miesto vairo, V. Grubliauskas atsisakė LR Seimo nario mandato bei galimai sėkmingos karjeros nacionalinėje politikoje ir grįžo į Klaipėdą. Toks poelgis Lietuvos politiniame gyvenime tikrai nėra dažnas.

Archyvų nuotr.

V. Grubliauskas tapo kol kas paskutiniu miesto meru, kurį rinko Taryba, ir pirmuoju išrinktu tiesioginiuose mero rinkimuose.

2015 metais V. Grubliauskas pirmą kartą Lietuvoje surengtuose tiesioginiuose mero rinkimuose antrajame ture triuškinama persvara, surinkęs daugiau nei 75 proc. rinkėjų balsų, įveikia dabartinę vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę ir pradeda savo antrąją kadenciją.

Vytautas Grubliauskas

Per ilgą V. Grubliausko vadovavimo miestui dešimtmetį buvo daug įvykių, tačiau pats meras sako, kad paskutinių metų įvykiai tikrai užgožė ankstesnius.

Tarp jų - ekologinis „Grigeo“ įmonės skandalas, kuris nuvilnijo per visą Lietuvą ir iš esmės pakeitė požiūrį šalyje į žmonių gyvenamą aplinką ir gamtos saugojimą. Tačiau neabejotinai ryškiausias viso pasaulio naujausių laikų įvykis - tai kilusi COVID-19 pandemija.

Archyvų nuotr.

V. Grubliauskas nuo pat pirmų dienų buvo priešakinėse gretose, gydymo įstaigose, kurios tuo metu priminė karo lauko ligonines. Klaipėda tai tapdavo didžiausiu ligos židiniu šalyje, tai džiaugdavosi puikiai kontroliuojanti pandemiją.

Dėkokite Gentvilams?

„Vakarų ekspreso“ turima informacija leidžia spręsti, kad nedaug trūko, jog jau prieš 2019 metų savivaldos ir mero rinkimus Klaipėda būtų turėjusi naują merą.

Politikos užkulisiuose sklido kalbos, kad reikėjo tik vieno: kad tais pačiais metais vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose V. Grubliauskui būtų leista vesti Lietuvos liberalų sąjūdžio sąrašą.

Ir čia kalbama, kad šiuo klausimu išsiskyrė V. Grubliausko bei Eugenijaus ir Simono Gentvilų nuomonės. Detalių gal ir nesužinosime, tačiau viskas baigėsi tuo, kad V. Grubliauskas paliko Liberalų sąjūdį, įkūrė savo vardo rinkimų komitetą ir tapo Klaipėdos meru trečią kartą.

Paskutiniuose mero rinkimuose V. Grubliauskui iššūkį metęs dabartinis aplinkos ministras S. Gentvilas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad nenori prisiimti nuopelnų dėl dabartinės situacijos Klaipėdos politikoje.

Archyvų nuotr.

Simonas Gentvilas.

„Gandai apie Gentvilus gerokai pervertinti“, - galimo konflikto dėl politinių kėdžių dalybų plačiau nekomentuoja S. Gentvilas. Nors jis patvirtina, jog aiškiai girdėjo, kaip V. Grubliauskas dar antros savo kadencijos metu sakė, kad tai bus paskutinė jo kadencija mero poste. Tačiau V. Grubliauskas apsigalvojo.

„Aš niekada nebuvau politikų gretose, kurie keldavo sąlygas dėl vietų sąrašuose. To negalėčiau susapnuoti net baisiausiuose košmarų sapnuose.

Tai iš fantasmagorijos žanro“, - tokius gandus įvertino V. Grubliauskas, akcentuodamas, kad partijoje buvo labai aiški ir demokratiška kandidatų į Europos Parlamentą sąrašo sudarymo tvarka.

Paprašytas įvardinti tikrąsias atsiskyrimo nuo Liberalų sąjūdžio priežastis, V. Grubliauskas sakė, kad jog tai greičiausiai buvo nesutarimai dėl kandidatavimo tiesioginiuose mero rinkimuose.

„Tiesą pasakius, neprisimenu ir nelabai noriu prisiminti šios istorijos“, - sakė V. Grubliauskas.

Su laisvės vėliava

V. Grubliauskas į Klaipėdos istoriją įeis ir dėl to, kad jo kadencijos metu mieste pirmą kartą bus surengtas LGBT bendruomenės mitingas. Mitingo organizatoriai tvirtina, kad tokiam renginiui birželio 5 d. Savivaldybė jau išdavė leidimą.

Pats V. Grubliauskas šiltai sveikino neseniai iš naujo įsikūrusio Klaipėdos Laisvės partijos skyriaus narius.

Tolerancijos idėjas aktyviai skleidžianti partija visus nustebino netikėtai gerai pasirodžiusi praėjusiuose Seimo rinkimuose. Klaipėdoje netruko pasklisti kalbos, kad mero palankumas šiai partijai nėra atsitiktinis ir kad Laisvės partija taps V. Grubliausko platforma būsimuose savivaldos rinkimuose.

Archyvų nuotr.

2019-ųju spalio 5-oji. Laisvės partija įsteigė Klaipėdos skyrių. Klaipėdos skyriaus pirmininkė Vaida Žvikienė / Laisvės partijos nuotr. /

„Dalyvavau partijos skyriuje susirinkime, tiesiog pasveikindamas dar vienos politinės partijos filialą Klaipėdoje. Tai politinės kultūros dalis“, - „Vakarų ekspresui“ tikino V. Grubliauskas. Anot jo, Laisvės partiją pirmiausia įvertino rinkėjai per Seimo rinkimus, kurie paneigė visas prognozes ir spėliojimus.

„Labai jauna, ambicinga partija, turinti aiškias ideologines nuostatas. Man, kaip liberalui, nekyla abejonių, kad ji turi teisę būti ne tik visoj Lietuvoj, bet ir Klaipėdoj“, - gražių žodžių negaili V. Grubliauskas.

Archyvų nuotr.

J. Sokolovas išrinktas nauju naujo Laisvės partijos skyriaus Klaipėdoje pirmininku. / J. Sokolovo paskyros “Facebook” nuotr.

Tai, kad Laisvės partijos pirmininku tapo verslininkas ir visuomenininkas Jevgenijus Sokolovas, o tarp neoficialių šios partijos užkulisių planuotojų minimas Tarybos ir mero sekretorius Modestas Vitkus, meras vadina tiesiog laisva šių žmonių apsisprendimo išraiška.

„Tie žmonės, kurie dirba su manimi, niekada iš manęs nepatyrė ir nepatirs spaudimo, raginimo ar net subtilaus ar nelabai subtilaus kvietimo prie ko nors jungtis arba prie ko nors nesijungti.

Labai branginu kiekvieno individo pasirinkimo laisvę ir jos nekvestionuoju“, - diplomatiškas V. Grubliauskas.

Nepasiduoda šantažui

Kalbant apie šios dienos politines aktualijas, meras V. Grubliauskas yra girdėjęs tokių samprotavimų, kad konservatorių įtaka miesto valdyme yra lemiama ir jam, kaip merui, kartais sunku rasti kompromisų.

„Derinimo procesai su įvairiomis politinėmis jėgomis Taryboje yra ir bus. Kad mane kažkas šantažuotų?

Tik priminsiu visiems žinomą faktą, kad iš visų Tarybos narių aš vienintelis esu rinktas tiesioginiuose mero rinkimuose, nors mano balsas Taryboje irgi vienas ir toks pat, kaip ir visų kitų Tarybos narių.

Aš tikrai nesijaučiu nei kažkiek šantažuojamas, nei spaudžiamas, juo labiau neabejoju, kad tokiais būdais manęs nepaveiks, tai žino visi ir tokių sumanymų net ir neplanuoja, tikiuosi.

Nors tokių minčių, tokių motyvų kai kurių politikų lūpose man teko girdėti. Nepasidaviau, nepasiduodu ir nepasiduosiu jokiam šantažui ir net išgirdęs tokias apraiškas reaguočiau operatyviai“, - tvirtumą demonstruoja V. Grubliauskas.

Archyvų nuotr.

Vytautas Grubliauskas / facebook nuotr.

Tačiau jis pastebi, kad šiandien Klaipėdos politiniame gyvenime daug laiko skiriama diskusijoms, bet ne dėl turinio ir kaip jį padaryti geresnį, bet į tą procesą žvelgiama labiau kaip į tam tikrą raiškos būdą, o ne koncentruojamasi į patį sprendimų priėmimą.

„Norėtųsi elementaraus dalykinio ir darbinio stabilumo bei galimybės dirbti darbinėje, o ne emociškai įkrautoje, retsykiais tuo net ir perkrautoje bei įtemptoje atmosferoje“, - sako V. Grubliauskas.

Anot jo, tikslas yra stabilus miesto politinis gyvenimas. Tai yra vertybė, dėl kurios verta pamiršti asmeninius politinius skaudulius. Kalbėdamas apie būsimą politinį Klaipėdos veidą ir ateinančius mero rinkimus, V. Grubliauskas akcentuoja, kad prognozuoti kažką politikoje yra labai rizikinga.

„Norinčiųjų, pretenduojančiųjų, dirbančiųjų ta linkme yra ne vienas. Ar jau čia yra visi tie matomi, kurie dalyvaus rinkimuose? Manau, kad ne. Bet kokiu atveju - bus iš ko rinktis ir bus ką pasirinkti, - sako V. Grubliauskas. - Bus tokių, kurie besąlygiškai mane kritikuos ir galbūt net savo rinkiminę kampaniją ant to statys.“

V. Grubliauskas neišduoda, ar turi savo favoritą ir ar būsimų rinkimų metu kam nors pareikš savo palaikymą.

„Jei kas nors klaus mano pozicijos, tai aš nebijosiu pasakyti, bet tiktai tuo, kuo aš pats tikiu. Manau, bus iš ko rinktis ir ką pasirinkti“, - sako V. Grubliauskas.

Meras tikina, kad šiandien negalvoja apie perspektyvą, kuri bus po pusantrų metų, ir yra susikoncentravęs į šios dienos darbus.

Tačiau „Vakarų ekspresas“ pakalbino tiek galimus kandidatus į Klaipėdos mero postą, tiek politikus.

Kokios valdžios Klaipėda gali tikėtis 2023 metais? Apie tai skaitykite viename iš artimiausių „Vakarų ekspreso“ numerių.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder