Judina įstrigusį K. Donelaičio skvero projektą

(2)

Po tradicinio klaipėdiečių susitikimo prie Kristijono Donelaičio paminklo sausio 1-ąją inicijuota nuotolinė diskusija dėl šio skvero rekonstrukcijos. Kodėl jau aštuonerius metus rengiamas projektas nejuda iš mirties taško, kalbėjo projekto rengėjai, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos atstovai ir politikai.

„Nuotolinis susitikimas buvo informacinio pobūdžio, jokių konkrečių sprendimų priimta nebuvo, tik pasidalijome, kiek yra padaryta ir kur projektas užstrigo“, - po susitikimo „Vakarų ekspresui“ sakė skvero rekonstrukciją inicijavusio ir projektą parengusio fondo „Žaliuok, mano mieste“ vadovas, skulptorius Arūnas Sakalauskas.

„Aštuoneri metai praėjo nuo šio projekto pradžios. Pagal sutartį su Klaipėdos miesto savivaldybe, fondas “Žaliuok, mano mieste" įsipareigojo parengti techninį projektą, o Savivaldybė jį įgyvendinti. Mūsų įsipareigojimas parengti skvero rekonstrukcijos projektą įvykdytas.

Architektas Algirdas Žebrauskas parengė projektą. Už jį fondas sumokėjo 26 tūkst. Projektiniai skvero rekonstrukcijos sprendiniai buvo suderinti su paveldosaugininkais, architektais, visuomene, „žaliaisiais“. Iš dalies buvo suderinti ir su Savivaldybės administracijos Architektūros skyriumi, tačiau išduotos sąlygos techniniam projektui rengti iš esmės prieštaravo projekto sprendiniams.

Žinoma, kad radikaliai keisti projektą architektas atsisakė, tačiau pasiūlė galimus sprendimo būdus. Tačiau Savivaldybės administracijos reakcijos į juos nesulaukėme. O dabar man susidarė toks įspūdis, kad dauguma atsakingų Savivaldybės specialistų ir politikų net nematė šio projekto", - teigė A. Sakalauskas.

Anot pašnekovo, vicemeras Arvydas Cesiulis pažadėjo surengti dar vieną susitikimą su Savivaldybės administracijos specialistais, kol bus prieita konsensuso.

Konfliktas dėl medžių

Priminsime, kad K. Donelaičio aikštės atnaujinimo istoriją nuo pat pradžių lydėjo nesklandumai. Fondas „Žaliuok, mano mieste“, siekdamas išrinkti geriausią aikštės viziją, buvo paskelbęs architektūrinį konkursą. Jame buvo premijuoti trys geriausi projektai. Tačiau įgyvendinti pirmąją vietą laimėjusio Sauliaus Druskio projekto „4 metų laikai“ nepavyko dėl kilusio visuomenės pasipriešinimo.

Klaipėdiečių pasipiktinimą sukėlė tai, kad projekto autorius siūlė iškirsti visus skvere augančius medžius ir vietoje jų sodinti naujus želdinius.

Tada fondas sutartį su S. Druskiu nutraukė ir ne konkurso būdu pakvietė žinomą architektą, Nacionalinės premijos laureatą, ypač pagarsėjusį sėkmingu Telšių viešųjų erdvių atnaujinimu Algirdą Žebrauską pateikti savo koncepciją.

Architektas A. Žebrauskas pateiktame projekte siekė išryškinti aikštės istoriškumą, konceptualiai išsaugoti žaliąjį aikštės rūbą ir suteikti aikštei funkcionalumo.

„Galvodamas apie aikštės žaliąjį rūbą, renkuosi kompromiso kelią. Mano siekis būtų sukurti kontekstualią viešąją erdvę, kurioje medžiai ir pastatai išryškintų vieni kitus, o ne užgožtų. Projekte siūlau išsaugoti dar prieškariu sodintus medžius rytinėje aikštės dalyje ir aplink visą aikštės perimetrą. Centrinėje dalyje augantys pasvirę, jau po karo pasodinti, blogo genėjimo pažeisti medžiai, mano nuomone, užgožia K. Donelaičio paminklo vertikalę. Juos siūlyčiau keisti įvairių rūšių želdiniais, kurie išryškintų paminklą, o kartu atskleistų keturių metų laikų kaitą“, - dėstė A. Žebrauskas.

Klaipėdos savivaldybė reikalavo išsaugoti visus aikštės medžius. Taip pat diskusijas kėlė ir siūlymas vakarinėje aikštės pusėje įrengti erdvę kameriniams renginiams ir modulinio tipo kavinukę.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder