Kaip išvengti bėdų paveldint neįregistruotą namą. Kiek tai kainuos?

(3)

Bent trečdalis Lietuvos kolektyvinių sodų sklypuose esančių namų nėra įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Tai nekelia esminių problemų tokį objektą naudojant savo poreikiams, tačiau gali lemti rimtus rūpesčius norint šį turtą parduoti ar paveldėti.

Lietuvoje rasime tūkstančius neįregistruotų sodo namų: daugiausia sovietinės statybos, bet dalį ir statytų po nepriklausomybės atkūrimo. Tokią padėtį lemia griežtos prievolės nebuvimas, laiko ir pinigų sąnaudos bei žmogiškieji faktoriai – žmonės tiesiog nemato prasmės užsiimti „biurokratija“ dėl objekto, kuriame būna vos keletą mėnesių per metus.

Lietuvoje nedraudžiama naudotis ir faktiškai gyventi neįregistruotame sodo name, tačiau problemų atsiras norint jungtis prie naujų centralizuotų nuotekų ir vandentiekio tinklų, bandant deklaruoti gyvenamąją vietą, siekiant tokį objektą parduoti ir, kas dažniausiai pasitaiko, jį paveldint.

Mirus sodo sklypo ir namo savininkui, būsimi paveldėtojai turėtų kuo skubiau išsiaiškinti, ar objekte esantys pastatai yra įregistruoti. Tai už nedidelį mokestį galima padaryti Registrų centre – nuosavybės išraše bus ryškus įrašas „Objektui nėra suteiktas pilnas adresas“. Nors pats namas gali turėti lentelę su numeriu, tai savaime nereiškia, kad toks adresas oficialiai figūruoja registre, o objektas yra įteisintas.

Nepriklausomai nuo objekto registravimo būsenos, ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo savininko mirties paveldėtojai privalo kreiptis į notarą dėl palikimo priėmimo ir jo liudijimo. Šis dokumentas savaime nereiškia, kad iškart tampate turto savininku, tačiau sukuria teisines prielaidas praėjus bent 3 mėnesiams nuo mirties registruoti paveldimą turtą savo vardu ar jį gauti kitose įstaigose, pvz., Registrų centre, bankuose ir kt.

Svarbu tai, kad per tris mėnesius gavus teisės į paveldimą turtą liudijimą, skubos jį užregistruoti savo vardu nebelieka. Nekilnojamojo turto ir kitus formalumus galima iš esmės tvarkyti tiek laiko, kiek reikia.

Būtent laikotarpis tarp palikimo priėmimo liudijimo gavimo ir faktinio turto užregistravimo naujo savininko vardu yra kone vienintelis galimybių langas, kai be rimtesnių pasekmių įmanoma sutvarkyti neįregistruoto objekto dokumentus. Nors notaras negalės atsisakyti forminti sklypo su neįregistruotais statiniais paveldėjimo, tačiau tokiu atveju jie iškart taps nelegalia statyba, kurią įteisinti naujam savininkui bus nepalyginti sudėtingiau ir brangiau. Be to, paveldėto sklypo su neįregistruotais statiniais apskritai negalėsite parduoti ir / arba neteksite didelės dalies objekto vertės dėl nelegalios statybos problemų perkėlimo pirkėjui, nes statinio tiesiog nebus viešuose registruose, nors faktiškai jis ir egzistuos. Naujajam savininkui tiesiog neverta prisiimti šių atsakomybių.

Todėl vienintelis racionalus būdas spręsti neįregistruotų sodo statinių problemą yra dokumentų tvarkymas mirusiojo vardu prieš galutinai įforminant turto perėjimą. Galimybę atlikti tam tikrus su nekilnojamuoju turtu susijusius veiksmus mirusiojo vardu sutuoktiniui arba palikimą priimančiam žmogui numato Lietuvos įstatymai, tačiau apie ją žino ar bent klientus informuoja anaiptol ne kiekvienas notaras ar advokatas. Mirusiojo vardu tvarkyti dokumentus ir registruoti turtą galima tol, kol jis nėra paveldėtas, juolab kad per tris mėnesius ne visada pavyksta sutvarkyti žemės kadastrinių matavimų.

Tad vos tik iš notaro gavus palikimo priėmimo liudijimą, paveldėtojams vertėtų nedelsiant imtis turto registravimo darbų mirusiojo vardu. Net jei objektas ir turėjo seną preliminarų kadastrinių matavimų dokumentą, tikslinga atnaujinti pastato kadastrinius duomenis, norint žinoti jo naująją vertę, kurią nustato Registrų centre registruota kadastrinių matavimų byla.

Tikslinga iš naujo išmatuoti ir sklypą, nes tokiu atveju žinosite realų jo plotą: jis gali skirtis nuo to, ką numanote ar „girdėjote iš velionio“. Tai ypač aktualu, jei statiniai yra pastatyti arčiau sklypo ribos - tam šiandien reikia kaimyninio sklypo savininko sutikimo. Dažnai pasitaiko, kad senieji gyventojai vieni kitiems žodžiu leisdavo statyti statinius sodo paskirties sklypuose arčiau, tačiau norint tokį turtą įregistruoti, viskas turi būti suderinta, o sutikimai pateikti pasirašyti esamų savininkų.

Jei paveldimas turtas buvo gyvenamosios paskirties, jo registracijai būtina atlikti kur kas daugiau matavimų: matuoti ne tik pastatą, žemę, tačiau atlikti vandentiekio ir nuotekų tinklų geodezinius matavimus. Jei statyba baigta, tačiau nebuvo įregistruota, tada teks pasirūpinti ir energinio naudingumo sertifikatu.

Atlikus šiuos matavimus, nuo 2022 m. gegužės mėnesio yra privaloma nepriklausomo eksperto išvada dėl projekto. Priklausomai nuo namo ploto, paskirties ir būsenos, projektui parengti gali būti reikalingas ir statybos darbų vadovas, draudimas ar įvairios papildomos pažymos. Tik gavus eksperto išvadą, objektą galima registruoti „Infostatybos“ sistemoje, o neradus esminių neatitikimų, turtas bus įregistruotas per 10 darbo dienų.

Visą šį procesą turto paveldėtojas gali atlikti savarankiškai, tačiau daugeliu atvejų žmonės kreipiasi į namo įregistravimo specialistus. Trečiųjų šalių – matininkų, ekspertų ir kt. – paslaugos tvarkantis namo dokumentus bet kuriuo atveju bus mokamos, todėl papildomas mokestis visą šį procesą išmanančiam notariškai įgaliotam specialistui sudarys nedidelę namo įregistravimo projekto sąnaudų dalį, tačiau padės sutaupyti laiko ir išvengti galvos skausmo. Priklausomai nuo projekto sudėtingumo, visa namo registravimo kaina gali siekti 1 000-2 500 EUR. Dokumentų tvarkymas paprastai užtrunka iki 4 mėnesių.

Galiausiai įregistravus namą, bet dar prieš įforminant paveldėjimą ir Registrų centre registruojant objekto naują savininką, rekomenduotina atlikti nepriklausomą turto vertinimą tuo atveju, jei planuojamas pardavimas. Tai beveik visada padidina oficialią turto vertę, sumažina mokestinę naštą pardavimo atveju ir padeda pardavimo procese.

Visgi dar geriau yra pakalbėti su tėvais ar seneliais apie tai, ar jie yra susitvarkę namo, sodo dokumentus, ar yra pamatuota žemė atliekant kadastrinius matavimus. Galbūt tai nėra pati patogiausia pokalbio tema, bet šie procesai yra dar greitesni, sklandesni ir pigesni seniesiems savininkams esant gyviems.

Pasikonsultuoti galima telefonu +370 660 39 444.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder