Gyvūnų ženklinimo karavanas rajone tęsiasi

Nors įstatymas, įpareigojantis gyvūnus augintinius paženklinti ir užregistruoti, įsigaliojo nuo gegužės 1 d., diskusijų vis nemažėja. Vieni ženklinimą mato kaip pozityvią priemonę apsaugoti gyvūną, kiti – kaip dar vieną pretekstą pasipinigauti. „Banga“ domėjosi, ar ženklinimo bumas, prasidėjęs iki įstatymo priėmimo, sumažėjo, o gal kaip tik siekia aukštumas?

Registruojamų gyvūnų skaičiai auga

Gyvūnų augintinių skaičius Klaipėdos rajono savivaldybėje rugpjūčio 1 d. buvo 8 730, kačių – 2 363, šunų – 6 363, šeškų – 4. Bendras augintinių skaičius rajone nuo liepos mėnesio išaugo pustrečio šimto.

O štai visų užregistruotų gyvūnų skaičius savivaldybėje (skaičiuojami ir nugaišę, ir prarasti augintiniai – aut. past.) – 9 489, kačių – 2 455, šunų – 7 030, šeškų – 4.

Su didėjančiu gyvūnų augintinių skaičiumi auga ir ženklinimo poreikis. Pasak veterinarijos klinikos „Cityvet“ bendrasavininkių Justinos Pociūtės ir Vilijos Kalvytės, nuo gegužės pradžios jų klinikoje paženklinta 100 gyvūnų, o ženklinimo bumas dabar jau praėjo:

„Tačiau pastebime žmonių pasikeitusį požiūrį į augintinių ženklinimą, tad jei lygintume su laikotarpiu, kai ženklinimas nebuvo privalomas, tai ženklinimas dabar yra aktyvesnis.“

MB „Šarūno veterinarija“ gyvūnų augintinių ženklinimas išaugo dešimtadaliu – šiuo metu per mėnesį paženklinami 25 keturkojai.

„Dažniausiai ženklinami jauni augintiniai, keliaujantieji į kitas šalis, patvirtintų veislynų. Viena iš pagrindinių gyvūnų ženklinimo priežasčių yra lengvesnis atsekamumo procesas“, – akcentavo veterinarijos gydytojas Šarūnas Nenartavičius.

Asmeninio archyvo nuotr.: MB „Šarūno veterinarija“ siūlo atlikti augintinių ženklinimą vienoje moderniausių klinikų rajone su engenologijos, echoskopijos kabinetu, modernia chirurgine įranga, naujausia kraujo tyrimų laboratorija, parkavimo aikštele.

Keičiasi šeimininkų sąmoningumas

VšĮ „Fontibus“ įkūrėjas Saulius Oželis keturkojus augintinius ženklina mobilioje veterinarijoje, kuri aplanko ne vieną rajoną. Pasak S. Oželio, gyvūnų augintinių ženklinimo pikas buvo kovo ir balandžio mėnesiais. „Po gegužės 1 d. viskas stojo į savo vietas.

Žmonės suprato, kad kitaip nebus. Istorijos, kai dingę augintiniai, pažymėti mikroschemomis, grąžinami į namus, dar labiau paskatino ženklinimą. Kaimiškose vietovėse viskas priklauso nuo seniūnijų ir bendruomenių pirmininkų iniciatyvos“, – teigė S. Oželis.

Jis pridūrė, kad Šernų sodininkų bendrijoje ir kitose kaimo vietovėse per vieną dieną paženklindavo per šimtą augintinių. „Dabar kasdien paženkliname apie 20 gyvūnų. Manau, kad tai „padorūs“ skaičiai, leidžiantys teigti, kad ženklinimo procesas gyvas“, – pasakojo S. Oželis.

Kainos – nuo 12 iki 20 eurų

Vyriausybės išplatintame pranešime teigiama, kad gyvūnų ženklinimas ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR) šalyje šeimininkui gali atsieiti nuo 10 iki 40 eurų.

Rajone kainos vidurkis – 20 eurų.

„Cityvet“ bendrasavininkės, bendrosios praktikos gydytojos V. Kalvytė ir J. Pociūtė „Bangai“ teigė, jog gyvūno augintinio ženklinimas kainuoja 20 eurų.

„Jei šeimininkai paprašo paženklinti operacijos ar kt. procedūrų metu, kai taikoma bendra nejautra, taikome nuolaidą ir paženklinimas mikroschema kainuoja 15 eurų“, – informavo J. Pociūtė ir V. Kalvytė.

MB „Šarūno veterinarija“ ši procedūra taip pat kainuoja 20 eurų. S. Oželis gyvūnus ženklina už 12 eurų, kadangi VšĮ „Fontibus“ yra ne pelno siekianti organizacija, gydytojai dirba savanorystės pagrindu.

Pagrindinė priežastis – saugumas

Gargždų šunų kirpyklos ir veterinarijos vaistinės viena iš savininkių Eva Grubliauskienė pastebėjo, kad gyvūnų ženklinimas yra tikrai suaktyvėjęs, ypač po gegužės 1 d.

„Daug kas ženklina, nes bijo būti nubausti. Dažnai šeimininkai yra įsitikinę, kad gyvūną gali saugoti, jog šis nepabėgtų, bet realybė – kitokia. O paženklintą gyvūną daug lengviau rasti. Aišku, kas bute kokį katiną augina, gal ir nėra didelio būtinumo paženklinti“, – dalijosi E. Grubliauskienė.

Dovilų seniūnijos gyventoja Aldona vieną iš keturių augintinių paženklino, o ženklinti kitų nemato reikalo.

„Savo šunį ženklinau dėl to, nes jis laisvai laksto kaime, pamaniau, kad paženklinsiu ir bus rami galva. Kitas šuo gyvena voljere, nėra niekada važiavęs automobiliu, problema būtų nuvežti į kliniką“, – tikino keturkojų šeimininkė, tą pačią priežastį įvardijusi ir dėl dviejų kačių ženklinimo – sunkumų kelia transportavimas.

Informaciją apie augintinių ženklinimo ir registravimo paslaugas teikia

MB „Šarūno veterinarija“ – tel. 8 687 31282;

„Cityvet“ veterinarijos klinika – tel. 8 600 70640;

„Libetera“ veterinarijos klinika – tel. 8 621 82315;

VšĮ „Fontibus“ – tel.: 8 660 50115, 8 600 14013.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder