Tanklaivis "Independence" - kranto gamykla?

Dujų kainos neišvengiamai augs: sprendžiamas „Independence“ likimas

(5)

Sprendžiamas suskystintų gamtInių dujų terminalo „Independence“ likimas. Jo nuomos sutartis baigsis po poros metų, tad Lietuva jau suka galvą, kuo pakeisti šį laivą-saugyklą.

Specialistai neatmeta galimybės ir „Independence“ nusipirkti iš dabartinių jos savininkų norvegų. Vis tik, anot specialistų, kad ir koks bus sprendimas, dujų kainos šalyje augs ir toliau. Sprendžiasi suskystintų dujų terminalo ant vandens „Independence“ likimas prie Lietuvos krantų.

2024-aisiais baigsis dešimtmetį trunkanti nuomos sutartis, tad jo eksploatuotojai, bendrovė „Klaipėdos nafta“, jau paskelbė tarptautinį konkursą naujam tokio tipo laivui-terminalui įsigyti. Ir mato tris ateities perspektyvas. 

„Klaipėdos nafta“ komercijos direktorius Mindaugas Navikas teigia: „Pirmoji, yra naujas laivas. Konkurso metu mes neapribojame dalyvauti niekam, tai naujas laivas lygiai taip pat gali dalyvauti. Realesnės opcijos yra naudotas laivas.

Vėlgi, tokių laivų pasaulyje yra apie 30, tai nėra labai aktyvi rinka, bet teoriškai gali būti. Ir trečioji – konvertuotas laivas, tai yra tie laivai, kurie atgabena krovinius į mūsų terminalą, juos galima konvertuoti į laivą-saugyklą.“

Naujasis pirkinys negali būti prastesnių parametrų nei „Independence“ – tiek galingumu, tiek vertinant, kiek kainuos išlaikyti jį bei įgulą.

SGD projekto vadovas Arūnas Molis tvirtina: „Terminalo charakteristikos neturi suprastėti. Jeigu mes šiandien kalbam apie laivą, kurio talpų dydis yra 170 000 kubinių metrų ir kalbame apie išdujinimo pajėgumą, kuris atitinka maksimalius šalies vienos dienos poreikius, tai šitie parametrai iš principo neturėjo keistis.“

Maža to, naujam laivui įsigyti bendrovės paimta paskola negali viršyti 160 milijonų eurų. Taigi naujo terminalo konkurso dalyviams bus labai sunku už tokią sumą pasiūlyti ką nors geriau nei „Independence“. 

„Atsakymas, matyt, yra paprastas – negauti geresnių siūlymų. Jei geresnių siūlymų nebus, „Independence“ čia pasiliks“, – sako A. Molis.

Dar vienas argumentas įsigyti būtent „Independence“ yra šalia jo esanti krantinė. Tikėtina, kad naujam laivui-saugyklai krantinę reikėtų perdaryti, taigi tuo metu gamtinių dujų tiekimas sutriktų, tad Lietuvai reikėtų ieškoti nors ir laikinos, tačiau kitos alternatyvos.

Ir kol kas vienintelė tokia yra per Baltarusiją į Lietuvą einantis Rusijos dujų vamzdis, kuris, bet kuriai iš šalių panorėjus, gali netikėtai sugesti, o mūsų šalį palikti be gamtinių dujų. 

Terminalo komercijos skyriaus vadovė Jurgita Šilinskaitė-Venslovienė teigia: „SGD terminalas yra labai svarbus. Užtikrina energetinę nepriklausomybę, užtikrina alternatyvą rinktis iš kur Lietuvos vartotojai norėtų pirkti gamtines dujas.“

Ir tai ne vienintelis argumentas. Šiuo metu dauguma terminalo dujų atitenka Lietuvai, jos taip pat eksportuojamos į kitas Baltijos šalis ir Suomiją. Netrukus turi atsiverti ir Lenkijos rinka. 

„Lenkija turi apsibrėžusi savo politiką, kad nuo 2023 metų nepratęs savo turimo kontrakto su „Gazprom“. Ilgalaikio kontrakto. 

Klaipėdos SGD terminalas irgi gali vaidinti reikšmingą vaidmenį tiekiant gamtines dujas į Lenkijos rinką. Nes 2022 metais atsiras jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos“, – sako J. Šilinskaitė-Venslovienė.

Specialistai neabejoja, kad gamtinių dujų suvartojimas Lietuvoje augs. Tiesa, didės ir jų kaina. Tačiau, anot terminalo operatorių, tokios tendencijos vyrauja visame pasaulyje, o laivas-saugykla esą padės išlaikyti mažiausias kainas Europoje, vien todėl, kad yra galimybė pasirinkti tiekėją. 

„Ypatingai pasaulyje yra augantis gamtinių dujų vartojimas, tokiose rinkose, kaip Azijoje, kasmetinis augimas yra po 30-40 procentų metinio vartojimo.

Taip pat Lotynų Amerikoje. O Covid paveikė, kad naujų skystinimo gamyklų, kurios skystina gamtines dujas, projektai buvo šiek tiek pristabdyti ir susidarė aplinkybės kai poreikis ženkliai viršija esamą pasiūlą, kas turi įtakos pasaulinėms dujų kainoms“, – teigia J. Šilinskaitė-Venslovienė.

Pagal įsipareigojimus „Independence“ savininką bendrovė „Klaipėdos nafta“ iki 2022-ųjų pabaigos privalo informuoti ar Lietuva renkasi šį laivą.

Tad vėliausiai tuo metu jau turi būti padarytas sprendimas, kokia saugykla stovės prie Klaipėdos krantų artimiausius dvidešimt metų. Jei vis tik „Independence“ bus nuspręsta atsisakyti, jos likimą spręs dabartinis jo savininkas – norvegų įmonė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder