Būkite budrūs - mirtinai pavojinga atlieka šalia jūsų

(1)

Kokia buities atlieka yra viena iš plaučio vėžio sukėlėjų? Asbestas! Senieji šiferiniai stogai, vamzdynų šiltinimo vata - juos ardant į orą, vandenį, dirvožemį pasklinda mikroskopinės asbesto dalelės.

Įkvepiant orą akimi nematomos asbesto dulkės lyg stiklo adatėlės susminga į žmogaus kvėpavimo takų audinius, plaučius. 

Patekusios į žmogaus kūną asbesto dalelės čia pasilieka amžinai ir ilgainiui sukelia nepagydomus vėžinius susirgimus bei asbestozę. Skaičiuojama, jog per metus Europos šalyse užregistruojama apie 20 tūkst. mirčių nuo plaučių vėžio.

Tad jei keičiate seną šiferinį stogą, ardote sovietmečiu apšiltintus vamzdynus ar namo konstrukcijas, pirmiausia turėtumėte pasirūpinti sandariais akiniais, respiratoriumi, vienkartiniu kombinezonu, o asbesto turinčias atliekas saugiai sutvarkyti - jas būtina sandariai supakuoti ir priduoti profesionaliems atliekų tvarkytojams. 

Vien Klaipėdos mieste veikia 7 įmonės, kurios turi teisę priimti asbesto atliekas. Jų kontaktus galima rasti tinklalapyje https://atliekos.lt/

Dėl keliamo pavojaus į sąvartyną asbesto turinčias atliekas reikalaujama atvežti supakuotas.

Viena iš tokių įmonių - UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC), priimantis asbesto turinčias medžiagas Dumpių regioniniame sąvartyne.

„Kitaip nei kitos atliekos, asbestas nėra perdirbamas, tad vienintelis galimas jo sutvarkymo būdas - saugus deponavimas specialiai tam skirtoje saugioje vietoje. 

Mūsų atveju asbesto atliekos palaidojamos užkasant atskiroje aikštelėje šalia sąvartyno, kur jos nebus judinamos kol žmonija nesugalvos technologijos, kaip šią pavojingą medžiagą padaryti nekenksmingą ar panaudoti kaip antrinę žaliavą“, - sakė Tomas Kuprys, KRATC Mechaninio rūšiavimo skyriaus vadovas.

Dėl keliamo pavojaus į sąvartyną asbesto turinčias atliekas reikalaujama atvežti supakuotas. Prieš transportuojant šiferio lapus prašoma sudėti ant padėklų bei sandariai apvynioti polietileno plėvele.

Šiferio laužas (smulkus) turi būti supakuotas į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus, didmaišius, statines, konteinerius ar kt.) ir sudėtas ant padėklų bei sandariai apvyniotas pakavimo plėvele, kad pasitelkus techniką būtų galima iškrauti atgabentą krovinį. Nesupakuotos asbesto atliekos KRATC sąvartyne nepriimamos.

Kaip ir kitos įmonės, KRATC asbesto turinčias medžiagas priima pagal komercinius įkainius: 75,66 Eur už toną įkainis taikomas, kai šios atliekos atvežamos iš Klaipėdos regiono, o klientams iš kitų regionų tarifas asbestui yra 121 Eur už toną (kainos nurodytos su PVM).

Beje, gyventojai pavojinga stogų danga gali atsikratyti ir nemokamai - Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija asbesto stogų dangos utilizavimui skiria finansinę paramą. 

Tačiau tai nevyksta nuolat ir skirtų lėšų užtenka ne visiems norintiems. Štai 2024 metais Klaipėdos miesto savivaldybės administracija dotacijos asbesto atliekų sutvarkymui iš Aplinkos ministerijos negavo. 

Tačiau kitąmet, 2025-aisiais, yra suplanavusi skirti miesto biudžeto lėšų šių pavojingų atliekų iš klaipėdiečių surinkimui ir utilizavimui.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder