Simbolinis veiksmas geriau nei jokio veiksmo

Simbolinėmis meninėmis priemonėmis ir aktyviomis paramos akcijomis Klaipėdos menininkai ir visa kultūros bendruomenė šią savaitę reiškia savo palaikymą karo siaubą išgyvenančiai Ukrainai ir ukrainiečiams.

Tą pačią dieną, kai Rusijos kariuomenė įsiveržė į Ukrainą, Klaipėdoje prasidėjęs Šviesų festivalis nušvito Ukrainos vėliavos spalvomis - geltona ir mėlyna. Šiomis spalvomis šviečia ir menininko Tomo Daukšos instaliacija P. Domšaičio galerijoje.

Dauguma uostamiesčio kultūros įstaigų, kolektyvų prie savo paskyrų socialiniuose tinkluose taip pat pridėjo Ukrainos vėliavą, menininkai rengia įvairius Ukrainą palaikančius projektus.

„Simbolinis veiksmas geriau nei jokio veiksmo. Galbūt ir simboliniai veiksmai gali atvesti link kažko konkretaus ir apčiuopiamo.

Man atrodo, kad parodos turi vykti ir apkasuose, koncertai požeminėse slėptuvėse, o spektakliai krentant bomboms, nes kultūra yra ginklas kovojant su karo siaubu“, - sako T. Daukša.

Neteko talentingų šokėjų

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras Antonino Dvoržako operos „Undinė“ premjerą praeitą savaitgalį pradėjo netradicine ir jaudinančia uvertiūra - Ukrainos himnu.

„Mūsų teatrą karo tragedija palietė tiesiogiai. Apskritai 25 procentus mūsų teatro kolektyvo sudaro užsieniečiai, 15 darbuotojų - ukrainiečiai. Jiems dabar labai sunku, teatre tvyro didžiulė įtampa, nerimas“, - pasakojo „Vakarų ekspresui“ Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Pašnekovė papasakojo apie skaudų sutapimą, kad būtent praeitą savaitę net šeši Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šokėjai (trys vaikinai ir trys merginos) ukrainiečiai išvyko į Kijevą, nes vasario 25 d. jie turėjo laikyti baigiamąjį egzaminą.

„Deja, prasidėjo karas ir vaikinai pasiliko ginti tėvynės. Dvi šokėjos merginos per penkias dienas šiaip taip grįžo į Klaipėdą. Dabar ilsisi po beprotiškai sunkios ir sudėtingos kelionės. Dar viena šokėja liko Kijeve. Netekome trijų pagrindinių solistų. Ši situacija koreguoja ir mūsų spektaklius, turime keisti atlikėjus šokio pasirodymuose“, - sakė L. Vilimienė.

Teatro vadovė paminėjo, kad teatras jau sulaukė ir šešių naujų prieglobsčio prašymų iš ukrainiečių, kurie tik ketina atvykti į Klaipėdą. „Tarp jų yra ir šokėjų, ir muzikantų. Šiuo metu ieškome jiems būsto, renkame duomenis, po to padėsime susitvarkyti dokumentus“, - sakė L. Vilimienė.

„Negalime tylėti“

Pagalbos ranką Ukrainos menininkams ir jų šeimoms tiesia ir Šeiko šokio teatras. Jo kolektyvas siūlo organizuoti karo pabėgėlių parvežimą nuo Lenkijos-Lietuvos sienos, laikiną apgyvendinimą Klaipėdoje arba netoli, konsultacijas, paramą ieškantiems darbo galimybių, nemokamus kasdieninius šokių mokymus ir erdvę palaikyti savo meninę praktiką.

„Mano gyslomis teka pusiau ukrainietiškas kraujas ir jis šiandien verda, kad XXI amžiuje dar gali egzistuoti valstybės su tokiais režimais“, - sakė „Vakarų ekspresui“ teatro vadovė, choreografė Agnija Šeiko.

Pasak jos, su kolegomis Ukrainoje Lietuvos šokio bendruomenė palaiko labai artimus ryšius.

„Apie 300 profesionalų iš Kijevo pajudėjo į Lvivą. Kartu su Šiuolaikinio šokio asociacija padedame savo kolegoms Ukrainoje finansiškai“, - teigė A. Šeiko.

Pašnekovė pažymėjo, kad pagalbos reikia ne tik ukrainiečiams, kovojantiems su agresoriais Ukrainoje, bet ir Klaipėdoje gyvenantiems ukrainiečiams.

„Klaipėdoje studijuoja daug jaunimo iš Ukrainos. Tie jaunuoliai, šiuo metu atskirti nuo savo šeimų, išgyvena didžiulę įtampą, nerimą, baimę dėl savo artimųjų“, - pasakojo A. Šeiko.

Spalvos, tapusios stiprybės simboliu

Įspūdingais meniniais projektais žavintis klaipėdietis fotografas Kęstutis Meliauskas taip pat prisideda prie palaikymo Ukrainai. Klaipėdiečius kvietęs įsiamžinti Ukrainos vėliavų spalvų fone, fotomenininkas ir pats nustebo, kiek daug mėlynos ir geltonos spalvos objektų yra uostamiestyje.

„Ukrainos vėliavos spalvos - mėlyna ir geltona - šiomis dienomis tapo drąsos ir stiprybės simboliu. Tad ir aš iki šiol paprastai daręs tik projektus su juodai baltomis fotografijomis, supratau, kad šį kartą be spalvų - niekaip“, - sakė fotomenininkas.

K. Meliausko idėja paprasta ir aiški - geltonai apsirengusius žmones fotografuoti mėlynų objektų fone.

„Pirmosiomis karo Ukrainoje dienomis ir pats buvau šoke, neturėjau jokių minčių, ką galėčiau nuveikti, kaip išreikšti solidarumą su ukrainiečiais. Paskui pradėjo skambinti pažįstami ir teiravosi, gal tradiciškai sugalvosiu, kokį nors projektą. Taip ir gimė mintis geltonais drabužiais vilkinčius žmones įamžinti mėlynos spalvos fone. Kai šia idėja pasidalijau socialiniuose tinkluose, atsirado labai daug norinčiųjų sudalyvauti. Taip pat žmonės siūlė ir vietas, kur galėtų vykti fotosesijos“, - apie vykdomą projektą pasakojo K. Meliauskas.

Fotomenininkas pripažino, kad dabar jis ir pats Klaipėdoje mato labai daug geltonos ir mėlynos spalvos objektų, o anksčiau tai net nekrisdavo į akis.

„Dabar šios dvi spalvos daugeliui įgavo visai kitą prasmę“, - pažymėjo fotomenininkas.

Kai visos fotografijos bus parengtos viešinimui, fotomenininkas tradiciškai jomis pasidalins socialiniuose tinkluose.

„Kaip ir visus kitus ankstesnius projektus paleisiu tiesiog gyventi savo gyvenimą“, - sakė K. Meliauskas.

Renginiai

Ketvirtadienį kultūros centre Žvejų rūmuose buvo surengtas koncertas, kuriame savo paramą Ukrainos žmonėms išreiškė ir neatlygintinai koncertavo žinomi atlikėjai ir kolektyvai.

„Nors šiame koncerte daugiau popmuzikos atlikėjų ir tai ne visai mūsų kūrybos formatas, tačiau manau, kad dabar tai nesvarbu. Svarbu netylėti ir veikti tai, ką mes galime, kad padėtume“, - kalbėjo A. Šeiko.

Visos surinktos lėšos (už bilietus bei renginio metu) bus paaukotos organizacijai „Blue/Yellow“, kuri Ukrainą remia nuo 2014 m.

„Kultūros fabrikas“ kartu su KUFA įsikūrusiais teatrais ir kino teatru kovo 4-5 d. organizuoja meninę palaikymo akciją, kurios metu surinktos lėšos bus skirtos Klaipėdoje gyvenantiems Ukrainos studentams.

Jos programoje kovo 4 d. 18 val. - šokių mokyklos „Coda“ pasirodymas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų dviejų dalių muzikinis spektaklis antrojo aukšto salėje.

19 val. „Kultūros fabriko“ languose (matoma iš Jono kalnelio pusės) - meninė palaikymo akcija, skirta Lietuvoje gyvenantiems ukrainiečiams. Pasirodymais ir dainomis akciją palydės Šeiko šokio teatras, Klaipėdos jaunimo teatras, Taško teatras ir LMTA studentai.

Nuo 20 val. klubas „Raketa“ kviečia į bendrą pasibuvimą su Ukrainos studentais.

Kovo 5 d. 16 val. „Kultūros fabriko“ kino salėje „Arlekinas“ rodys ukrainiečių ir lietuvių kurtą filmą „Mėlyna kaip apelsinas žemė“.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius šį šeštadienį, kovo 5 d., nuo 12 iki 19 val. kviečia į paramos renginį Ukrainos fotografams, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose. Bus pristatyta fotografijos paroda, kurioje eksponuojamos Ukrainos fotografų nuotraukos.

Jas bus galima įsigyti, taip paremiant šiuo metu sunkioje padėtyje esančius kūrėjus. Taip pat bus galima įsigyti Ukrainos fotografų leidinių, atvirukų ir taip palaikyti Klaipėdos fotografijos rezidenciją, kuri šiais metais bus skiriama išskirtinai ukrainiečių fotografams, jų šeimoms.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder