Jūros šventės išvakarės: pirmieji renginiai ir atplaukiantys burlaiviai
Oro balionai ir permainingas vėjas
Vienas ryškiausių 64-osios Jūros šventės programos akcentų – Lietuvos karšto oro balionų čempionatas ir tarptautinės varžybos „Memel Balloon Trophy“, jau šį vakarą duos artėjančios Jūros šventės ženklą. Pirmam privalomam varžybiniam skrydžiui 19 val. į dangų turėtų kilti 30 komandų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos.
Liepos mėnesiui kaip niekada stebinant itin permainingais orais, oro balionų kilimas, anot organizatorių, nemenkas iššūkis, kuomet priimti galutinius sprendimus iš kur įmanoma pakilti, tenka priimti likus vos valandai iki privalomo skrydžio. Nuo jūros gana intensyviai pučiantis vėjas net ir startavus pačioje Klaipėdoje, oro balionus greitai nuskraidins už miesto, todėl spalvingu reginiu būtų galima pasidžiaugti vos keliolika minučių.
Meteorologam pateikus nepalankias prognozes, startas būtų vykdomas už Klaipėdos miesto taip mažinant vėjo stiprumą. Kad varžybos įvyktų, privaloma atlikti ne mažiau kaip du skrydžius ir 3 užduotis, kurios dažniausiai yra susiję su preciziškumu. Ar įvyks visi suplanuoti privalomi skrydžiai kol kas organizatoriai neprognozuoja.
Sprendimas dėl kiekvieno varžybinio skrydžio bus priimamas iki jo likus vienai valandai, apie tai informuojant socialiniuose tinkluose https://www.facebook.com/klaipedossventes bei https://www.facebook.com/koksai
Liepos 21 ir 22-ąją, 23.30 val. numatytiems vakariniams švytėjimams „Tarp žemės ir dangaus“, anot organizatorių, vėjas neturėtų trukdyti. Visgi, apgalvoti du scenarijai – esant silpniausiam vėjui šventės svečius pasitiks 15 šviečiančių oro balionų kupolų, kurie išsidėstys skirtingose erdvėse: Bangų g., Jono kalnelio saloje, prie TEO pastato ir buv. Šv. Jono bažnyčios vietoje.
Tiesa, pagrindinis vakarinis šou, papildytas muzikos kūrėjo SUN garso takeliu, šviesomis ir lazeriais vyks būsimo „Bastionų namų“ kvartalo teritorijoje už Jono kalnelio. Esant stipresniam vėjui, Jūros šventės svečius sutiks keli, itin stipriai inkaruoti oro baliono kupolai bei 30 oro balionų krepšių, nakties tamsą nušviesiančių ugnies liežuviais.
Lietuvos karšto oro balionų čempionatas Klaipėdoje – istorinis įvykis ir klaipėdiečius bei visus Jūros šventės svečius džiugins pirmą kartą. Oro balionų čempionatas – aukščiausio sportinio reitingo renginys ir tikras iššūkis jo organizatoriams – „Klaipėdos oreivių klubui“. Nors klubas 2013 ir 2014 metais sėkmingai organizavo „Klaipėdos krašto taurės“ varžybas, šių metų čempionatas – dar svarbesnis išbandymas. Renginyje dalyvaus net 30 komandų iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos.
Varžybiniai skrydžiai numatyti liepos 19, 20, 21 ir 22 d., ryte ir vakare – 6.00 ir 19.00 val. Esant palankiam vėjui, oro balionų kilimas vyks iš Bangų g. esančios pievos – būsimo „Bastionų namų“ kvartalo už Jono kalnelio.
Jūrininkų pagerbimas prie „Albatroso“
Jūros šventės išvakarėse – ketvirtadienį, liepos 20-ąją, 15 val. visi kviečiami į iškilmingą jūrininkų pagerbimo ceremoniją prie paminklo „Albatrosas“ kartu su AB Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Ceremonijoje – aukščiausių transporto srities apdovanojimų Jūros šventės proga teikimai: Liudviko Stulpino medalio, Lietuvos transporto darbuotojo garbės ženklų, Vyriausybės ir Susisiekimo ministro padėkų.
„Sidabrinės gervės naktys“ pristatys 4 filmus
Ketvirtadienį į Teatro aikštę pakvies lietuviško kino vakaras – „Sidabrinės gervės naktys“. Nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ jau ne vienerius metus po apdovanojimų, per Lietuvą keliauja su vasaros kino festivaliu „Sidabrinės gervės naktys“, kuriame pristatomi filmai laureatai bei nominantai. Kasmet festivalis aplanko apie 10 miestų, tarp kurių šiais metais ir Klaipėda bei joje vykstanti Jūros šventė.
Vakaro repertuare ne tik filmai, bet ir pokalbiai su režisieriais, aktoriais. Vakarą veda aktorė Aistė Diržiūtė, svečiuose filmo „Paradas“ aktorė Asta Zacharovaitė. Vakarą pradės animacinis filmas apie ištikimybę sau ir vaikystei „Patrikas“ (rež. Meinardas Valkevičius, trukmė – 10.30 min.).
Po jo, itin glaudžiai su Jūros šventės tema ir jūrine dvasia susijęs trumpametražis filmas „Reisas“, kuriame jautri jūreivio meilės ir gyvenimo istorija (rež. Rimantas Oičenka, trukmė – 25 min.). „Sidabrinės gervės naktys“ pristatys ir vieną studento darbą – „Blausos“, kuris pasakoja apie kalbų „Bolt“ vairuotoją ir apatišką merginą, kurios tikslas – atkeršyti (rež. Arnas Balčiūnas, trukmė – 17 min.). Vakaro finalui – ilgametražis filmas „Paradas“, kurio idėja – išsiskyrimas nebūtinai yra tik išsiskyrimas. Kartais tai tampa nauju vienas kito atradimu (rež. Titas Laucius, trukmė – 97 min.).
Šiauriniame rage – „Baltic Sail” burlaiviai ir Jūrininkų skveras
Jūros šventė sujungia savo pajėgas su „Baltic Sail“ ir Klaipėdoje laukia burinių laivų iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos bei Lietuvos, kurie jau rytoj švartuosis Klaipėdoje „Baltic Sail“ – tai aštuonis Baltijos pakrantės miestus – Klaipėdą, Karlskroną, Rostoką, Zasnicą, Gdanską, Ščeciną, Nystedą ir Turku vienijanti asociacija.
Remdami tradicinį buriavimą kaip Europos jūrinės kultūros paveldo dalį, miestai skatina ir kviečia senovinių burinių laivų savininkus leistis į kelionę po Baltijos jūrą, aplankant ir burėmis papuošiant šiuose miestuose vykstančias jūrinę kultūrą puoselėjančias šventes.
Liepos 21-23 dienomis, Jūros šventės metu, Klaipėdoje švartuosis du buriniai laivai iš Vokietijos „Santa Barbara Anna“ ir „Galathea”, keturi burlaiviai iš Lenkijos „Bonawentura“ „Baltic Beauty“, „Bryza H“ ir „Antica”, vienas iš Latvijos – „Libava” bei Klaipėdos universiteto gafelinės škunos tipo burlaivis „Brabander“, Klaipėdos universiteto laivynui priklausanti jachta „Odisėja“ iri seniausias Lietuvoje burinis laivas – „Olga”.
Kompaniją „Baltic Sail“ burlaiviams Šiauriniame rage palaikys ir čia įsikursiantis „Jūrininkų skveras“. Jame – dar daugiau galimybių pasinerti į jūrinę kultūrą, dalyvauti jūrinėse edukacijose, virtualios realybės pagalba nukeliauti į mažai kam matytas Klaipėdos miesto vietas.
Savo veiklas skvere pristatys: Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, Lietuvos jūrininkų sąjunga, Klaipėdos Liudviko Stulpino progimnazija – jūrų skautai, projektas „Jūros ambasada“, Lietuvos Jūrų kapitonu asociacija, Lietuvos jūrininkų įdarbinimo įmonių asociacija.
Rašyti komentarą