Vidas Rachlevičius iš Londono: Lordas Fosteris pažadėjo padėti atstatyti ir pertvarkyti Charkovą

Po to, kai baigsis karas... Trumpa vizitinė kortelė. 86 metų Lordas Fosteris yra vienas garsiausių pasaulio architektų, pagrindinė britų modernizmo architektūros figūra. Visame pasaulyje žinomi jo darbai - „Gherkin“ biurų pastatas Londono Sityje, Reichstagas Berlyne, „Apple Park“ miestelis Kalifornijoje ir kt.

Archyvų nuotr.

Charkovas, esantis netoli Rusijos sienos, vienas iš rusiškiausių Ukrainos miestų, negailestingai daužomas artilerijos, naudojamos raketos ir kasetiniai šaudmenys.

Sugriautas istorinis miesto centras, Laisvės aikštės rajonas, kuriame yra pastatų, įtrauktų į UNESCO preliminarų Pasaulio paveldo sąrašą.

Charkovo valstybinis akademinis operos ir baleto teatras bei šalia esanti Charkovo filharmonija virto griuvėsiais.

Britų architektą giliai sukrėtė rusų kariaunos vandalizmas Ukrainoje ir Lordas Fosteris pažadėjo padėti atstatyti ir pertvarkyti Charkovą.

Archyvų nuotr.

Jo architektūros firma jau rengia miesto pokario atgimimo planus.

„Pirmasis žingsnis – parengti su regionu susietą miesto bendrąjį planą, sujungti mylimiausią ir gerbiamą praeities paveldą su geidžiamiausiais ir žaliausiais infrastruktūros elementais bei pastatais – kitaip tariant, sukurti ateities miestą,“- rašė lordas Fosteris Charkovo merui Ihoriui Terechovui.

Lordas Fosteris jau buvo susitikęs M. Terechovu Ženevoje ir aptarė būsimą 1,5 mln. gyventojų turinčio miesto atstatymą.

Fosterio vizija - aukštųjų technologijų architektūra, taip pat turi būti suremontuoti ir išsaugoti pažeisti pastatai, kurie „sudaro turtingos miesto kultūros istorijos audinį“.

Archyvų nuotr.

Ukrainos vyriausybės patarėjas ekonomikos klausimais O. Ustenko praėjusį mėnesį apskaičiavo, kad agresorių padaryti nuostoliai sudaro mažiausiai 100 mlrd. USD.

Paklaustas, kaip būtų galima finansuoti miestų atstatymą, O. Ustenko sakė, kad dalis pinigų gali būti paimti iš Rusijos turto, kuris yra įšaldytas visame pasaulyje, įskaitant Rusijos centrinio banko turtą.

Mano nuomone, modernus ateities miestas Rusijos panosėje būtų geriausias paminklas jo gynėjams ir dar vienas skambus antausis vadinamajam rusų pasauliui.

Panašiai kaip kažkada Vakarų Berlynas buvo Vakarų pasaulio vitrina iš visų pusių apsupta „brandaus socializmo“.

Archyvų nuotr.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder