Ligita Girskienė

Teismo sprendimus privaloma vykdyti ne visiems?

Netrukus sueis metai, kaip Klaipėdos miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėją Ireną Šakalienę teismas įpareigojo per 3 mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos nugriauti naujos statybos dviejų aukštų su mansarda priestatą Klaipėdos miesto centre – K. Donelaičio gatvėje ir sutvarkyti statybvietę. Sprendimas seniausiai įsiteisėjo, o nelegalus statinys stovi kaip stovėjęs.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) žadėjusi imtis visų priemonių, kad teismo sprendimas būtų įvykdytas, tyli. Matant tebestovintį nelegaliai pastatytą statinį, kyla klausimas ar teismų sprendimai Lietuvoje privalomi vykdyti ne visiems?

Pabandytų paprastas žmogus nekreipti dėmesio į teismo sprendimą – būtų antstolių „apkrautas“ baudomis už kiekvieną pradelstą sprendimo nevykdymo dieną.

Generalinė prokuratūra pagal gautą skundą dėl galimo neteisėto nekilnojamojo turto įgijimo, statybos leidimo išdavimo tyrimą pradėjo prieš tris metus. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad Klaipėdos miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė ir jos šeimos nariai galbūt neteisėtai, pasinaudojus tarnybine padėtimi ir turimais ryšiais su institucijomis dėl einamų pareigų, įgijo nekilnojamojo turto Klaipėdos miesto senamiestyje ir pradėjo statybas.

Prokurorai perdavė bylą nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui ir prašė pripažinti negaliojančiomis keturias valstybinės žemės sklypo K. Donelaičio g. 12 pirkimo-pardavimo sutartis, panaikinti statybos leidimą bei nugriauti pradėtą statyti priestatą, o be aukciono įgytą didesnį, nei reikėjo pastatui tinkamai eksploatuoti, žemės sklypą, grąžinti valstybei.

Teismas konstatavo, kad valdininkei pardavus valstybinės žemės sklypą ne aukciono būdu, buvo pažeisti visuomeninės naudos, efektyvumo, racionalumo, viešosios teisės principai, naudojant valstybės turtą.

Nutartyje teigiama, kad „byloje pakanka įrodymų, kad būtent tokia faktinė situacija, kai lengvatinėmis sąlygomis fiziniams asmenims buvo perleista didesnė nei priklausytų pagal faktines aplinkybes valstybinės žemės sklypo dalis, susiklostė ne tik dėl valstybės institucijų padarytų klaidų, bet ir dėl atsakovės I. Šakalienės bei jos šeimos narių aktyvių veiksmų“.

Teismas nurodė, kad turi būti naikinami trys Nacionalinės žemės tarnybos įsakymai dėl sklypo dalių, esančių Skulptūrų parko prieigose, pardavimo, o leidimas rekonstruoti sklype esantį avarinės būklės statinį teismo buvo pripažintas negaliojančiu.

Teisėjų kolegija nutartyje kelis kartus pažymėjo, kad atsakovų užimamos pareigos galėjo lemti byloje aptariamų įvykių eigą. Šia Klaipėdos miesto savivaldybės valdininkės statybų ir žemės sklypų pirkimų istorija besidomintys klaipėdiečiai kreipėsi į mane prašydami imtis veiksmų, kad už teismo sprendimo vykdymą atsakingų institucijų neveikimas būtų nutrauktas.

Reaguodama į kreipimąsi, kurį pasirašė keliasdešimt klaipėdiečių, kreipiausi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros inspekciją, Kultūros paveldo departamentą bei kitas institucijas dėl nevykdomo teismo sprendimo ir apleisto, avarinės būklės pastato netinkamos priežiūros.

Teismo sprendimų vykdymas privalomas visiems, nežiūrint į tai, kad esi Irena Šakalienė.

„Vakarų ekspreso“ redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su Nuomonių rubrikos tekstų autorių nuomone.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder