Vladimiras Putinas

Jolanta Blažytė: ironiška, bet rusams sekasi kur kas geriau nei tiems, kurie jiems įvedė sankcijas

(30)

Kažkur girdėjau, kad papuasai mėgo sakyti: „žaidi kvailus žaidimus, gauni kvailus prizus“. Ir kol LRT „tyrėjai“ bei visokie „institutai“ be atokvėpio už mokesčių mokėtojų pinigus laksto paskui Lietuvos įmonės Viči krabus, siūlau pažvelgti į tuos kvailus žaidimus, besivadinančius „sankcijos Rusijai“ ir paskirstyti visiems kvailiams priklausančius prizus.

Leidinys Bloomberg rašo: „Nepaisant sankcijų, per 2023 metus Rusija iš Vakarų kompanijų importavo karinei pramonei reikalingų mikročipų už 1 milijardą dolerių.

Kijevo ekonomikos mokyklos duomenimis, Rusija per 2023 metų sausio-spalio laikotarpį iš Vakarų gavo prekių, reikalingų karo pramonei vystyti, už 9 milijardus dolerių“.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-01-25/russia-s-war-machine-powered-by-chips-from-intel-amd-infineon-stm?srnd=premium-europe

Publikuoju ir visą Newsweek straipsnį apie kvailo žaidimo kvailą rezultatą: Kaip Rusija laimėjo sankcijų karą su Vakarais Michael Gfoeller ir David H. Rundell

Dabar visiškai aišku, kad Rusija nugalėjo Vakarų sankcijų režimą, kuriuo buvo siekiama sužlugdyti jos ekonomiką ir priversti pasitraukti iš Ukrainos.

Vietoj to, kad žlugtų, Rusijos ekonomika sparčiai auga.

Trečiąjį 2023 m. ketvirtį Rusijos BVP išaugo įspūdingu 5,5 %.

Galutiniai šių metų duomenys dar nepateikti, tačiau visų 2023 m. Rusijos BVP augimas turėtų viršyti 3 proc.

Ironiška, bet rusams sekasi kur kas geriau nei tiems, kurie jiems įvedė sankcijas.

JAV ekonomika 2023 m. augo 2,4 %, Vokietijos ekonomika susitraukė, o visos ES ekonomika augo mažiau nei 1 %.

Užuot pasitraukusi iš Ukrainos, Rusija padidino savo invazines pajėgas nuo 190 000 karių 2022 m. vasarį iki daugiau nei 600 000 šiandien.

Nuo 2022 m. vasario mėn. iki 2023 m. vasario mėn. vakarų šalys Rusijai taikė plačiausią sankcijų režimą, koks tik buvo taikomas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Iš viso keli tūkstančiai sankcijų Rusijos fiziniams asmenims, įmonėms ir valdžios institucijoms sukėlė tik nedidelį 2022 m. nuosmukį, kurį rusai greitai ištaisė.

Kaip jie tai padarė? Labai paprastai. Rusai turi daug aukso, grūdų, naftos ir draugų - visa tai jie veiksmingai panaudojo, kad įveiktų sankcijas.

Bet kuri realistinė karo analizė galėjo visa tai lengvai numatyti.

2022 m. kovą G7 valstybės narės įšaldė 300 mlrd. dolerių Rusijos centrinio banko atsargų, t. y. maždaug pusę tuometinių Rusijos užsienio valiutos atsargų.

Tai turėjo "paversti rublį į griuvėsius". Taip neatsitiko. Vietoj to Rusijos centrinis bankas labai greitai ėmėsi veiksmų susieti rublį su auksu ir tai parėmė savo didžiulėmis aukso atsargomis ir gamybos pajėgumais.

Susiejimas galiojo vos tris mėnesius, tačiau tai suteikė Maskvai laiko perorientuoti savo prekybą energijos ištekliais nuo Europos ir pritaikyti visą ekonomiką prie sankcijų.

Beveik iš karto Rusija pradėjo nukreipti savo prekybą energija į Kiniją ir Indiją, siūlydama nuolaidas.

Šiandien 90 % jos eksportuojamos žalios naftos keliauja į šias dvi valstybes.

Europa, į kurią anksčiau patekdavo 40 % rusiškos žalios naftos eksporto, dabar gauna tik 4-5 %.

Siekdami išvengti Vakarų laivybos ir draudimo sankcijų, rusai subūrė didžiulį "šešėlinį" naftos tanklaivių laivyną, pirkdami ir nuomodami šimtus laivų, kurie nėra sankcijuoti. T

arptautinės energetikos agentūros duomenimis, šiuo metu Rusija eksportuoja 7,5 mln. barelių naftos per dieną - tik šiek tiek mažiau nei Saudo Arabija.

Vėliau rusai ėmėsi išradingai laužyti sankcijas ir pasitelkė draugus, tokius kaip Iranas, Turkija, Kinija, Šiaurės Korėja ir Kirgizija, kad padėtų perkrauti aukštųjų technologijų prekes, pavyzdžiui, mikroschemas, taip pat dronus ir automobilius.

Pavyzdžiui, per pirmuosius devynis 2023 m. mėnesius vakarietiškų automobilių ir jų dalių importas į Kirgiziją išaugo net 5500 %.

Rusija išlieka didžiausia pasaulyje natūralių deimantų gamintoja ir didelė deimantų eksportuotoja.

Sankcijų bangos turėjo tik nedidelį poveikį jos deimantų gamybai ir pajamoms.

Galiausiai, žlugus Sovietų Sąjungos kolektyvinių ūkių sistemai, Rusija tapo didžiausia pasaulyje kviečių eksportuotoja.

Nepaisant Vakarų sankcijų, per pastaruosius dvejus metus, Rusijos kviečių eksporto dalis pasaulyje padidėjo.

Dėl visuotinio atšilimo Rusija ką tik nuėmė dar vieną gausų grūdų derlių ir tikisi, kad atšilus Sibirui jų bus dar daugiau.

Putinui nerūpi baltosios meškos. Jis jų turi daug.

NATO stebuklingi ginklai, tokie kaip HIMARS ir tankai "Leopard", nesugebėjo paskatinti veiksmingo Ukrainos kontrpuolimo.

Diplomatija nesugebėjo izoliuoti Rusijos, kuri šiuo metu yra užsiėmusi daugybės prašymų prisijungti prie BRICS organizacijos nagrinėjimu.

Ekonominis karas buvo nesėkmingas. Dėl to kai kas dabar svarsto galimybę taikyti visas sankcijas.

Šiuo metu įšaldytos Rusijos centrinio banko lėšos, o tai reiškia, kad jomis negalima naudotis, tačiau jos vis dar priklauso Rusijai.

Kai kurie užsienio politikos patarėjai dabar siūlo šį turtą konfiskuoti ir perduoti Ukrainai.

Nepriklausomai nuo teisėtumo, tai labai kvailas sumanymas.

ve.lt

Rusijos centrinio banko turto atėmimas paskatintų visus kitus ieškoti alternatyvos doleriui kaip rezervinei valiutai.

Tai nebus lengva, bet jei alternatyva - prarasti visus pinigus, jei supykdysi Vašingtoną, žmonės ras būdą kaip tai padaryti.

Niekas taip nesuvienytų Rusijos žmonių neapykantos Vakarams, paramos prezidentui Vladimirui Putinui ir ryžto tęsti karą kaip tai, kad būtų pavogti pinigai, kuriuos jie laiko savo pinigais, o iš tikrųjų jie tokie ir yra.

Kaip manote kaip reaguotų Putinas?

Na, pirma, jis konfiskuos visą Vakarų turtą Rusijoje.

Ar JAV iždas yra pasirengęs kompensuoti nuostolius daugiausia vokiečių kilmės turto savininkams?

Sankcijos yra pigios ir lengvai įvedamos, tačiau jos retai kada būna veiksmingos.

Nors dėl jų atrodo, kad darote kažką prasmingo, iš tikrųjų jos dažnai yra tik ekonominė dorybės signalizacija.

Ekonominės sankcijos tikrai nepakeitė rezultatų Ukrainoje. Kijevui trūksta žmonių, pinigų, artilerijos sviedinių ir laiko.

Vakarai turėtų nustoti duoti pinigus žmogui su skyle kišenėje.

Davidas H. Rundellas yra buvęs Amerikos ambasados Saudo Arabijoje misijos vadovas ir knygos "Vision or Mirage, Saudi Arabia at the Crossroads" (Vizija ar miražas, Saudo Arabija kryžkelėje) autorius.

https://www.newsweek.com/how-russia-won-sanctions-war-west-opinion-1861645

ve.lt

Pirmą kartą šis įrašas paskelbtas jo autoriaus asmeninėje Facebook paskyroje.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder