Britų kariuomenės pulkininkas: „Putinas blefuoja, NATO neleistų Rusijai panaudoti taktinių branduolinių ginklų"
Neseniai jis kalbėjosi su RFE/RL Gruzijos tarnyba apie tai, ar Rusijos prezidento Vladimiro Putino branduoliniai grasinimai "išsikvėpė", apie niokojančią mobilizaciją, nukreiptą prieš pažeidžiamiausias Rusijos bendruomenes, ir teigė, kad pasibaigus karui Ukrainoje Rusijos "nereikšmingumas" yra neišvengiamas.
Neseniai paskelbtame straipsnyje teigėte, kad V. Putinas žino, jog vienintelė jo viltis laimėti Ukrainoje yra visiška šalies militarizacija. Kaip čia atrodo Rusijos pergalė?
Praėjusių metų vasarį pradėta specialioji karinė operacija, kuria, pasak V. Putino, siekiama užkirsti kelią NATO judėjimui toliau į rytus, taip pat susigrąžinti Ukrainą Rusijai - jeigu V. Putinas vis dar siekia būtent to, tuomet jis neturi jokių šansų laimėti ar sustabdyti NATO plėtrą.
Iš tikrųjų jo veiksmai turėjo visiškai priešingą poveikį. Vos prieš dvi savaites į NATO įstojo Suomija, turinti galingiausią Europoje kariuomenę.
Tai taip pat suteikė Putinui dar 832 mylių ilgio sieną, dėl kurios jis turi nerimauti. Putinas sutelkė visą NATO, jei ne Vakarų pasaulį, paremti Ukrainą, kad ši išvarytų rusus iš šalies.
Taigi nemanau, kad yra kokia nors tikimybė, jog Putinas pasieks pergalę dėl to, ko jis siekė praėjusių metų vasarį.
Ką jis galėtų suvokiamai parduoti kaip auką?
Nesu labai tikras, kokią pergalę jis galėtų skelbti, nes jo kariuomenė buvo išnaikinta. Jam prireiks daug metų, kad ją atstatytų. Teigiama, kad jis neteko 2000 tankų. Tai didžiulės pajėgos.
Didžiosios Britanijos vyriausybė ir JAV vyriausybė, kuriomis aš linkęs tikėti, teigia, kad aukų skaičius viršija 220 000 žuvusių ar sužeistų jaunų rusų, daugiausia vyrų. Tai didžiulė, didžiulė kaina.
Kai kurie komentatoriai, atrodo, mano, kad ukrainiečiai sės prie derybų stalo ir derėsis dėl Krymo. Bet aš taip nemanau.
Manau, kad prezidentas V. Zelenskis labai aiškiai pasakė, kad jam pergalė yra Rusijos kariuomenės išstūmimas iki 2014 m. ribos, o tai reikštų išėjimą iš Donbaso ir Krymo. Dėl ko Putinas gali pretenduoti į pergalę, aš tiesiog nežinau.
Putinas tikriausiai tai supranta, tad ko jis dabar siekia?
Kai taip aiškiai užsibrėžė pergalės tikslą, bet praliejo tiek daug savo jaunų žmonių kraujo, pasiduoti ar bandyti dabar teisintis dėl taikos būtų dar didesnis pralaimėjimas.
Manau, kad Putinas ir jo generolai veltui tikisi, kad jiems pavyks iškovoti kokią nors pergalę. Taip pat yra branduolinis klausimas.
Manau, kad V. Putino grasinimai branduoliniais ginklais ir vėl atsigręžė priešinga linkme, nes grasinimo branduoliniu puolimu tikslas buvo neleisti NATO įsitraukti į konfliktą.
Akivaizdu, kad taip neatsitiko. Priešingai. Taigi branduolinis grasinimas man atrodo visiškai tuščias.
Akivaizdu, kad taip neatsitiko. Priešingai. Taigi branduolinė grėsmė man yra visiškai tuščia.
Tiesą sakant, nemanau, kad jis gali panaudoti net savo taktinius branduolinius ginklus, nes jie arba yra už veikimo zonos ribų, arba esu beveik tikras, kad NATO neleistų jų paleisti kai kuriais savo turimais sudėtingais ginklais.
Šiuo metu man didžiausią nerimą kelia Ukrainos branduolinės elektrinės, kurios gali būti užpultos ir sukelti branduolinę avariją bei užteršimo pavojų visoje Europoje.
Rašote, kad vienintelis būdas Putinui laimėti Ukrainoje - pratęsti karą maitinant mėsmalę, kol ukrainiečiams baigsis kulkos.
Kuo ilgiau tai tęsis, tuo labiau Putinas jausis, kad tai naudinga. Nes kitais metais JAV, Jungtinėje Karalystėje ir kitose Vakarų šalyse vyks rinkimai. Mūsų politikai labai jautriai reaguoja į tai, kiek tai kainuoja, ir jie, savaime suprantama, suinteresuoti būti perrinkti savo šalyse.
Taigi, jei po 12 mėnesių karas vis dar tęsis ir nebus jokios pažangos, tuomet galima pastebėti, kad kai kurios šalys vis dar gali pradėti dvejoti. Ir galbūt Putinas tikisi būtent to.
Mėsmalė yra beveik viduramžiška, tai neabejotinai Pirmasis pasaulinis karas - tiek daug gyvosios jėgos Rusija į jį meta.
Turėjau patikimos informacijos, kad rusai identifikuoja tokius jaunus vyrus, kurių netrūks, kurių netektis liks nepastebėta - benamiai, žemo intelekto ar kenčiantys nuo narkomanijos.
Ir jie meta šiuos jaunus vyrus į frontą.
Bachmute aukų skaičius neįtikėtinas, astronomiškai didelis, man keista, kad Rusijos motinos nekelia didesnio triukšmo. Nemanau, kad šie jauni vyrai kilę iš Maskvos ar Sankt Peterburgo elito.
Jie tikriausiai yra iš tolimųjų rytų, kur žmonės mažiau gali skųstis tokiais dalykais. Ir, žinoma, žinome, kad Rusijoje, jei kas nors skundžiasi, paprastai būna pašalinamas.
Hamish De Bretton-Gordon
Putinas veikė kaip Hitleris per Antrąjį pasaulinį karą ir gali baigtis panašiai
Ši jūsų minima "4 mln. raitoji armija" - kyla įtarimas, kad ji taip pat būtų labai "palanki" ne rusams, o daugybei etninių mažumų, kurias turi Rusija, taip pat jos satelitams, pavyzdžiui, Abchazijai ir Pietų Osetijai, kurioms buvo daromas spaudimas siųsti kovotojus. Ką tai reiškia šiems žmonėms?
Taip, Rusijoje etninės mažumos yra naudojamos kaip patrankų mėsa. Tai tarsi savotiškas tikslas, tai savotiškas genocidas, kurį Rusija kuria žmonių iš Tolimųjų Rytų, kurie Rusijoje turi mažiau balso, kurie tikriausiai yra mažiau išsilavinę, sąskaita - Rusija juos išnaudoja, kad pabandytų pratęsti šį karą, kad sunaudotų ukrainiečių kulkas.
Tai šokiruojanti būklė, todėl aš ir kiti raginame NATO padaryti viską, kas įmanoma, kad Ukraina kuo greičiau nugalėtų, kad galėtume pasiekti taiką ir sustabdyti šį absoliučiai neįtikėtiną kraujo liejimą.
4 milijonai yra bauginantis skaičius. Tačiau ką jis iš tikrųjų reiškia mūšio lauke?
Paprasčiausiai daugiau žuvusiųjų, mėsmalė, kaip mes ją vadiname, nes pėstininkas su šautuvu neprilygsta moderniai Vakarų ginkluotei, kuria disponuoja Ukraina - tankams, šarvuočiams ir t. t.
Rusija tvirtina, kad į mūšio lauką išleis moderniausią tanką E 14, nors ir labai mažais kiekiais. Tačiau yra skirtumas tarp rusiško tanko ir vakarietiško tanko, daug kuo skiriasi jų turima apsauga.
Daug metų praleidęs "Challenger" tankuose ir britų kariuomenėje, žinau, kad šie tankai yra labai stipriai šarvuoti ir galėtų atlaikyti daug, daug smūgių iš T 72 ar net T80. T 80 ar net T 14, nes jie yra silpnai šarvuoti, bus labai lengvai nukauti "Leopard" tankų ir "Challenger 2" tankų, bet jie savo ruožtu negali nukauti vakarietiško tanko.
Taigi grįžtant prie jūsų klausimo apie darbo jėgą, manau, kad tai tiesiog savižudybė, tai genocidas, nes šie jauni vyrai niekaip negalės išgyventi. Tai šaudykla, neįsivaizduojama, kad tai leidžiama.
Esame matę daugybę lyderių, pradedant Romos imperija, kuri Putiną neva žavi, ir baigiant naujesniu, Stalino įkūnytu sovietiniu modeliu. Kaip atrodytų Putino lyderystės legenda?
Iš to, ką skaitome, jis save mato kaip moderniosios epochos Petrą Didįjį, galintį išplėsti Rusijos įtaką visoje Europoje. Ir, be abejo, jis yra susitelkęs į tai, kaip Stalinas valdė Rusiją Antrojo pasaulinio karo metais - absoliučiai geležine rankena.
Taigi tai yra tokia totalitarinė, autokratinė diktatūra, valdoma geležine lazda ir baime.
Dabar jam 70 metų, jis yra paskutinėje gyvenimo dalyje ir tikriausiai jaučia, kad turi pasiekti kažką panašaus į praeities didžiuosius Rusijos lyderius.
Ir šiuo metu viskas vyksta ne taip, kaip turėtų vykti. Taigi jis, matyt, stengsis padaryti viską, kad iškovotų kokią nors pergalę, tačiau nesu visiškai tikras, kaip jam tai pavyks padaryti.
Jis veikia labai panašiai kaip Hitleris per Antrąjį pasaulinį karą.
Ir gali būti, kad jo baigtis bus panaši.
Vazha Tavberidze, Georgia Today
Rašyti komentarą